Kasutajainfo

Laur Kraft

  • Eesti

Teosed

· Laur Kraft ·

Sügelisnõia kingitus

(jutt aastast 2012)

Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Laur Kraft on Eesti keskmise põlvkonna ulmekirjanik, kellel on harukordselt hea kandideerinud ja Stalkeri võitnud juttude suhe: ühest üks. Võin eksida, aga pakun, et vaid Erkki Kõlul on sama kõrge tabavusprotsent. Nüüd on ilmunud teine lugu ja saab vist öelda, et on ilmunud ka Krafti esimene raamat. Formaalselt on "Sügelisnõia kingitus" rockbändi Taak CD "Rist viletsuse teel" kasaanne (mitte kogu plaaditiraažile), ent väliselt tundub tegu olevat pigem õhukese kõvakaanelise raamatuga, mille esikaane siseküljele teibitud CD võib hea tahtmise puhul ka märkamata jätta. Mahuliselt võtab Krafti tekst umbes poole raamatust, aga et esimeses pooles on kesksel kohal Taaga laulude sõnad, mille autoriks on samuti Kraft, siis võib selle artefakti Krafti esimeseks raamatuks lugeda küll. Ühe laulu sõnad on inspireeritud krestomaatilisest õudusjutust (T.E.D. KLeini "Black Man with the Horn") ja veel kahe laulu omad Aleister Crowleyst. "Sügelisnõia kingituse puhul" ei saa juttu ümbritsevast kujundusest ja taustast mööda, sest see torkab silma, on teistmoodi kui suvalisel jutul.

Jutt on eellugu Krafti esimesele ilmunud loole. Peab siiski olema eriliselt hea mäluga, et osata neid kahte lugu seostada. Tegelikult tuleb seostamisel pingutada ka siis, kui suhteliselt tekste lugeda lühikese vahemiku järel.

Tegevus toimub 1970-ndate Eestis, kus Juhan Haab saab laelampi parandades elektrilöögi. Toibumise järel on temas toimunud mingi eriline muutus: seni aeg-ajalt silmas kübemena värelenud hõljum moodustab numbreid, mis hakkasid 23 000-st allapoole lugema. Veidi enne sedas, kui null kätte jõudma hakkab, sunnib nimetu tung Juhanit kodust välja astuma ja eemale kõndima. Nulli hetkel lendab tema maja koos tema abikaasaga õhku. Alumise korruse mees olevat hoidnud kodus suurt kütusekogust ja... Tuttav psühhiaater teeb kindlaks, et Juhan ei valeta numbrite kohta, ent lahendus (ravi) on üsna ebaharilik - arst juhatab ta teiste inimeste kaudu kellegi Tapa lähedal mtesas elava nõidarhitekt Malve manu. Maslve on loonud enda ümber infovälja, mille sisse on elama asunud terve kari kummaliste võimetega inimesi, karvaseid ja sulelisi. Malve väli varjab neid ülejäänud maailma (eriti nõukogude võimu) pilgu eest.

Sinnamaani on juttu täiesti tore lugeda. Lugu läheb ladusalt ja tundub üsna huvitav. Lõigust, mis algab sõnadega "Igavikuline nimetu olend", algab ilmselt narkonägemus, millest ei saagi aru, kas ja kus see lõpeb. Peategelane kohtub mingis hämaras ruumis vanamehega, kes kinnitab, et Juhan on "kivis". See sügelisnõid meenutas mulle miskipärast kivivalvur Ropkat. Nõid "avab" Juhanile toimuva tausta, aga minul oli sellest raske aru saada. Märksõnaks on igal juhul KGB, programmeerimine ja psiiagent. Samas on jutu lõpuosas paar efektset kohta, mille sisu on taas raske edasi anda, et mingi kirjeldamatu sugestiivsus neis on. Esimene on koht, kus Juhan hakkab "Kivivalvur Ropka" rinda imema ja teine on jutu viimane lõik, mis jätab otsad lahti, ent mõjub ometigi nagu puändiga luuletus.

Hinde panekul kõhklesin 3 ja 4, mitte 4 ja 5 vahel.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: