Kasutajainfo

Hilary Tham

Teosed

· Andrei Dmitruk ·

Samson-dvenatsat

(jutt aastast 1971)

eesti keeles: «Simson XII»
«Horisont» 1973; nr 6
antoloogia «Diogenese latern: Valimik nõukogude ulmejutte» 1976

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
6
5
3
0
Keskmine hinne
3.214
Arvustused (14)

Vaat mis juhtub, kui ei järgita robotiehitustehnika ohutuseeskirjasid. Nii võib ükskord ka inimkond osutuda arengut pidurdavaks faktoriks. Hea lugu, aga mitte "viie" vääriline.
Teksti loeti eesti keeles

Ja, tuleb ikka ette vaadata, et mismoodi midagi teed ja mis lugu loed. Lugu ei meeldinud vaatamata sellele ideele mis seal oli, no ei ole midagi teha. Ja üldse ei maksa liiale minna selliste asjadega (leiutamisega jms). Lugu oli vist mingi kõrgtehnoloogiavastase hoiakuga, aga rohkem ma teda ikkagi lugeda ei kavatse.
Teksti loeti eesti keeles

Elektrivoolu toimel kokkutõmbuv polümeer on muidugi olemas, tehnoloogiliselt pole siin midagi võimatut. Küll aga mõjus ebausutavalt, et sellise strateegilise leiutise (loe: relvaga) tegeles üks inimene ilma võimude sekkumiseta ning lõpuks lasti sel leiutisel lihtsalt plehku panna. On, mis on, seda nüüd küll uskuda ei saa.
Teksti loeti eesti keeles

See pole üldsegi oluline, et kas Valeri Rovnõi tegeles oma leiutisega üksi või (Riikliku Kaitsekomitee?) järelvalve all... tegu on humoreski, aga mitte nõukogude elu olukirjeldusega ning ulmehumoreskina on iga detail omal kohal. See pikk lauselohe oli siin vastuseks eelmises arvustuses esinevale seltsimees Kõiketeadjale!

Miks siis neli?

Suht igav (ja banaalne) lugu on, ka kirjutatud suht lamedalt, aga ega Dmitruk eriti palju paremini ei oskagi.

Teksti loeti eesti ja vene keeles

Hea lugemisvara. Muud ei midagi. Midagi eriti hiilgavat ei ole ja millegi kallal norida kah mitte. Idee, et masinavärk võib hakata inimest vaatlema tähtsusetu dubleeriva detailina, polegi nii paha. Keegi teine oleks sellest taolise jutu teinud, et...
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Lugu, kus kvaasivalkudest ülikond iseseisvaks muutus ning looja kui tarbetu kõrvale heitis, oleks paar-kolmkümmend aastat tagasi vast nelja saanud, aga nüüd....ei tahaks mitte heaks hinnata. Loetav – seega kolm.
Teksti loeti eesti keeles

Ei olnud kuigi vapustav. Mingi sugune tehilihastega inimene kollitas kogu ilmas ringi ning üks kord oleks teda peaaegu reaktiiv hävitajatega allalastud. Diogenese laternas on palju väärtuslikemaid jutte. See oli lihtsalt ideevaeguse sünnitus, kuna idee ei olnud kuigi hea. Teostusel polnud suurt vigagi, kuid minu jaoks on alati idee esmatähtis ja siis alles teostus. Natuke oli tunda ka loogika vaegust. Nimelt milleni taheti nende simsonitega välja jõuda. Tundus nagu super inimesteni (Homo superinioides). Kui ni,i siis mille jaoks, kas see oleks olnud parem lahendus inimkonna probleemidele. Ja peale kauba oleks siis õiged inimesed välja surnud või eemaldatud kui kõrvalised objektid. Kriitikat suurt see lugu ei kanna. Mulle ei meeldinud.
Teksti loeti eesti keeles

Esimest korda lugesin umbes `78-`79 või nii. Jõle põnev oli!!!Nüüd lugesin uuesti. Ei saagi aru, mispärast.Kolmandat korda vist enam ei loe. Oleks humoresk, peaks ikka tiba naljakas ka olema. Samas pole nagu satiir ka. Ulme on kuidagi palju öelda... Riimi ei ka lähe... No mis see siis on?
Teksti loeti eesti keeles

Wägew Wähk ei saanud aru, mis see oli. Mina vist sain. See on sisukokkuvõte, mille põhjal õige jutt kirjutada. Satyros ütles juba, et kriitikat see lugu suurt ei kannata, sellepärast 2+ ja kõik.
Teksti loeti eesti keeles
x
Olev Toom
14.06.1955
Kasutaja rollid edit_authors
Viimased 25 arvustused:

Mõne pisema venna täielikul jutukogul oleks vähemalt täielikkuse väärtus, siin kaalub selle paar suurusjärku üles sisu väärtus. 
Teksti loeti inglise keeles

Hm... kas Lem luges selle jutu läbi ning otsustas kaheksa aasta pärast kondikavale ka muskulatuuri kasvatada?
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Kakssada aastat pärast U.S. Robotsi asutamist tahetakse firma kinni panna. Teadusdirektor võtab selle vastu kõikvõimalikud meetmed, kuid lõpptulemus on ootamatu.
Asimov selgitab siin ka, miks kolme seadusega roboteid ei saa harilike inimeste sekka lahti lasta.
Teksti loeti inglise keeles

Veel üks Susan Calvini jutt. Kuigi mitte ainult, tema on juba pensionil...
Juhtub midagi, mille tõenäosus on imeväike, nullilähedane. Kuid mitte null. Nimelt tabab meteoriit lennukit ja kõik selles viibinud saavad muidugi surma. Piloot. U.S. Robotsi uus ülem-robopsühholoog Madarian. Ja robot JN-5 ehk Jane, esimene funktsioneeriv "intuitiivne" robot, kes on just teinud jube tähtsa avastuse.
Susan Calvin kutsutakse appi ja eks ta jama lahendabki.
Kõrvalmõttena märgitakse, et teist lihtsamat või vähem prestiižset tööd tegeval inimesel on üldiselt rääkides sama hea aju kui teil, mida võiksid tähele panna nii (eriti vasakpoolsed) poliitikud kui igasugu pii-arštšikud.
Teksti loeti inglise keeles

"Little Lost Roboti" ja "Escape-i" vahele kirjutatud jutt Hüperbaasi elust, kus kohtame taas noorhärra Blacki, kes seekord aga on enam-vähem peategelane. Muidugi Susan Calvini kõrval. Ja et siin pole juttu niivõrd robotitest kui nende ja inimeste suhetest, tasub meenutada, et Stephen Byerley ütles kord dr. Calvinile: "Näete, te olete ka inimeste psühholoog".
Teksti loeti inglise keeles

U.S. Robots on kohtusse kaevatud. Selgub, et nad (Lanningu isikus) on ühte ülikooli andnud ühe roboti, kes oskab igasugu musta vaimset tööd -- loeb korrektuuri, joonistab graafikuid jpm., ning teeb seda veatult. Kuni...
Jama likvideerimisel töötavad koos U.S. Robotsi kaitsja ja Susan Calvin.
Ahjah, üks kõrvalmõte on siin, et juhuslike teadmisetükkidega ei maksa väga kõrgele hüppama hakata.
 
Teksti loeti inglise keeles

Ühe LNE-seeria roboti valmistamisel läheb midagi vussi, kuid Susan Calvin leiab sellise masina tundmaõppimise väga huvitava olevat ... ja leiab veel midagi väga tähtsat. Les femmes...
Ka meenutas jutt mulle pisut "Professioni".
Teksti loeti inglise keeles

Variatsioonid Asimovi ühe märksa vanema loo teemadel. Ehk tegelikkusele lähemal, kuid mitte nii haarav.
Teksti loeti inglise keeles

Elijah Bailey poole pöördub vana partner R. Daneel Oliwaw ja palub lahendada ühel tähelaeval lahvatanud vastasseisu. Kaks matemaatikut süüdistavad teineteist idee varastamises ja nende kõneluse ainsateks tunnistajateks on nende robotteenrid.  Bailey muidugi lahendab olukorra, kasutades...
Teksti loeti inglise keeles

Külma sõja aegne lugu, mis veidi meenutab Heinleini juttu "Project Nightmare", ain't ilma telepaatiata ja muu säärase jamata. Kui sul on üksainus pomm, kus tuleks see lahti lasta, et vastasele kõige rohkem kahju teha?
Teksti loeti inglise keeles

Hea Doktor pidi elu jooksul oma rahvuse tõttu tõenäoliselt mitmeid ebameeldivusi läbi elama; igatahes lööb see tema loomingus aeg-ajalt välja. Kuid ei tee seda paremaks.
Teksti loeti inglise keeles