Kasutajainfo

Pat Cadigan

10.09.1953-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Pat Cadigan ·

Synners

(romaan aastast 1991)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
1
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (2)

drugs & sex & rock`n`roll. sulgudes ja kuubis.

tehnoloogiline tase kirjeldatavas maailmas on umbes selline, et hulk inimesi on varustatud implantidega. mis peaksid aju- ja kehakeemiat tasakaalustama, aga soovi korral on loomulikult võimalik ka vastupidine variant. ning siis mõeldakse välja pistikud: kaheksa auku pähe. kuhu pistetud traadid sobivad kokku traadita võrguühenduse või mitmesuguste muude välisseadmetega. rockvideo asemel saab tajuda nägemust, mis videomeistril vastava muusika puhul tekkis jne. võrgus on juba tekkinud suht heatahtlik ja vist ka suht pahatahtlik AI. ning kui parasjagu võrguühenduses videomeister ajurabanduse saab, siis sureb esimesena LA liikluskorraldus...

hulk toredaid tegelasi. mõni näiteks on suurema osa ajast surnud, aga vahel tõuseb üles ja joob külmkapist kogu piima ära. mõni ei jaga juba aastaid, kus või miks ta on. (siin on küll võimalik karakteriloogika aps, sest kui teda reaalselt enam ei ole, siis ta jagab küll...) ridamisi karme tädisid või näitsikuid. mehed kui üldtuntult nõrgem sugupool - noored häkkerid annavad veel lootust, mõni üksik vanainimene on juba vaata et neljakümneseks elanud ja siiski suutnud sõltumatuks jääda, aga üldiselt kipuvad nad laskma suurkorporatsioonidel end ära osta ja hakkavad siis muidugi sigadusi tegema.

mõnus ja päris hea keelekasutus. mõni fraas kordub ja kordub ja kasvab oma tähenduse poolest. eripärana: stone house esineb umbes niisama tihedasti (ja samas tähenduses) kui fuck you.

tegelikult ei ole võimalik seda raamatut loogiliselt lahti harutada. väga lihtne on vihastuda ja loobuda. aga võib ka kirjeldatud maailma omaks võtta. või lasta sellel end omaks võtta. selleks peab upperite ja downerite kontsentratsioon veres küll täpselt õige olema. (lihtsaim võimalus on muidugi alkohol downeri rollis ja miski shoot`em`up arvutimäng adrenaliini lisamas. aga see on paks raamat, nii et arvestada võiks mõnepäevase tsükliga.)

kes veel pole aru saanud - romaan kuulub küberpungi alla. ja on üllataval kombel isegi humaansetest ideedest kantud. aga ma ei paneks siiski kõrgemat hinnet, sest sekka on sattunud mõnikümmend täiesti tarbetut lehekülge. peamiselt need, kus autor üritab seletada, mis toimub :)

Teksti loeti inglise keeles

Synners on küberpunk-tüüpi ulmelugu. Tegevus toimub Los Angelesis, millalgi täpselt defineerimata tulevikus, kus internet on igal pool, enamus seadmeid on "nutikad" ja inimestel on teatud siirikute ja ülikondade abil võimalik siseneda virtuaalreaalsusesse.
 
Selles maailmas tegutseb kirev seltskond tegelasi. Osa neist on seltskond muusikatehnikuid väikeettevõttest EyeTraxx, mille on just üles ostnud suurkorporatsioon Diversifications Inc. Osa on jällegi vabakutselised arvutitehnikud ja osa mutrikesed Diversificationsi suurettevõttes.
 
Nagu selgub, on Diversifications välja töötanud täiesti uue tehnoloogia - otse ajusse ühendatavad siirikud, mis viivad igasuguse audiovisuaalse ühenduse kujuteldamatult uuele tasemele. Kuid kui see toode on turule paisatud, juhtub ühel hetkel midagi kirjeldamatult jubedat...
 
Ma pean ütlema, et selle teose lugemine tekitas üsna vastuolulisi tundeid. Ühest küljest on Cadigani teos hämmastavalt hästi ajale vastu pidanud - tema ettekujutus interneti ja tehnoloogia arengust on 1991. aastal kirjutatu kohta lausa selgeltnägijalik.
 
Teisest küljest aga on siin loos kohutavad probleemid tegevuse liikumisega. Sellest, et tegelaste tutvustamisega läheb alguses üsna pikalt, isegi niiväga lugu pole, sest neid lihtsalt on hästi palju. Kuigi jällegi, kuna praktiliselt kõik nad on erinevad variatsioonid LA piirkonna nutikatest-iroonilistest ninatarkadest, siis oleks neid võinud ka vähem olla.
 
Tõesti, kõige enam tõuseb kogu seltskonnast esile Gabe, läbikukkunud kunstnik, kes Diversifications suurfirmas reklaame treib (ja oma tööd vihkab) - ning seda just seetõttu, et ta teistest erineb. Gina, ropu suuga enesekindel muusikatehnik on ka lahe (ja aja jooksul kujunevadki nad nagu peategelasteks).
 
Häda on aga selles, et pärast esimese 100 lehekülje lugemist, kus kõik tegelased on ette mängitud, ei lähe lugu jupp aega enam mitte kuhugi. Tundub, et lugu peaks nagu tegelema sellega, et ajusiirikud on kohutavalt salajane tehnoloogia? Aga siis viib suurkorporatsioon selle lihtsalt turule ja kogu lugu.
 
Ning selle vahepealse aja jooksul kohtuvad tegelased lihtsalt erinevates kombinatsioonides ja peavad iroonilisi dialooge. Kohati on need täitsa head ja meeldejäävaid lööklaused on ka! Aga niimoodi veeta umbes 250 lehekülge, samas üritades mõistatada, mis tegelikult juhtuma peaks ja miks peaks sellest kõigest hoolima, ei ole just lõbus.
 
Tõsi umbes viimane neljandik on jälle väga tugev. Juhtub kohutav õnnetus ja seda on vaja kuidagi lahendama hakata, samas kui maailm ümberringi kokku variseb. See kõik on äge, kohati meeldivalt õudne, lõpuks teevad tegelased midagi ning Gabe ja Gina suhe teeb ka natuke südame soojaks.
 
Kui ma oleks olnud selle teose käsikirja lugeja, siis oleks ma küll pakkunud, et siit tuleks umbes pool mahtu ja pooled tegelased välja visata - nõnda saaks väga hea terviku. Praegusel raamatul on kindlasti oma võlud, aga ainult väga tugeva lõpu eest ma siiski väga palju hinnet tõsta ei taha. Sest see keskmine osa läks ikka läbi valu ja vaeva.
 
Hinnang: 4/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022

Autorite sildid: