Kasutajainfo

Tiit Tarlap

13.11.1954-24.02.2017

  • Eesti

Teosed

· Tiit Tarlap ·

Õnn kestab igaviku...

(jutt aastast 1993)
http://algernon.ee/node/205

ajakirjapublikatsioon: «Liivimaa Kuller» 1993; nr 12 (25. märts) – nr 15 (15. aprill)
«Algernon» 2001; september
♦   ♦   ♦

eesti keeles: Tiit Tarlap «Haldjatants» 2014

Tekst leidub kogumikes:
  • Algernon
  • Ilmunud ajalehes
Hinne
Hindajaid
4
5
3
0
0
Keskmine hinne
4.083
Arvustused (12)

Raske on seda juttu liigitada. Oleks nagu üsna argine setting, aga kohe pöörab seegi äärmiselt unenäeoliseks, õudusfantaasiaks...

Jutustaja sõber käitub viimasel ajal veidralt, ei taha ka sõbrale rääkida, milles asi. Kui minajutustaja lõpuks sõbra kehalt miskid kummalised hiiglasliku käe muljumisjäljed leiab, läheb asi karmiks.

Ning kuigi poole tekstist hõlmab sõbra kiri - seletus, mis temaga unenäomaailmas juhtus - ei tundu lugu kordagi dünaamikavaene või igav.

See on tekst, mida ilmselt enim iseloomustab sõna "painav".

Teksti loeti eesti keeles

Lugesin 1988. aastal ajakirjast «Noorus» Tiit Tarlapi debüütjuttu «Tänav akna taga» ning möödus viis pikka aastat, enne kui mul oli võimalik lugeda sama autori järgmist juttu!

Jutt «hakkab tööle» kohe esimese lõiguga:
«Kui teie parimal sõbral tundub olevat teie ees saladusi, kaldute tõenäoliselt arvama, et ta on armunud. Minu puhul oli see igatahes nii, kui Tom mõne aja eest õige iseäralikuks muutus. Aga ma võtsin asja mõistvalt, sest nagu öelnud kunagi vanatüdruk pulmarongi vaadates: seda teed peame kord kõik minema. Sain sellest aru, kui Tom kirkamalgi päeval õndsalt naeratades nagu udupilves hõljus ja mõnusamastki seltskonnast juba varakult kadus, kui ta sinna üldse ilmuski.»

Samasuguses muretus ja pisut targutavas toonis lugu jätkubki ning alguses on nimetu peategelane küll pisukeses hämmingus... aga kellega ei juhtu! Nimetu peategelane muutub aga murelikuks siis, kui sõber Tom hakkab miski paanilise hirmu tundemärke ilmutama... ja siis leiab ta veel ka Tomi kehalt erineva vanuseastmega piinamisjäljed. Kui keegi selge mõistuse juures on midagi otsustanud, siis õige sõber kätt ette ei pane. Antud juhtumil tundub, et Tom pole iseenda peremees ja vajab hoopis abi, kuid ei julge seda justkui küsida. Jutu peategelasest nimetu sõber on tõeline sõber ning nõuab Tomilt seletust...

Painav ja kuidagi ilus jutt. Karm samuti, et mis me kõike enda eluga ikka ette võtame!

Teksti loeti eesti keeles

aru ma ei saa, miks seda juttu/autorit nii haibitud on. autor kirjutada oskab, realistlik osa on paigas, aga ulmeline? jama, mumeelest. kohe kuidagi ei õnnestunud sisse elada.
Teksti loeti eesti keeles

Minu esimene tutvus Tarlapi loominguga. Jah, lugu on karm ja painav, aga paistab, et ma ootasin Tarlapilt natuke enamat. Kuigi lool polnud viga midagi, ootasin ma siiski midagi enamat.
Teksti loeti eesti keeles

Üsna hea. Kohe näha, et kirjamees, kes ka kirjutada mõistab. Kahetsusväärsel kombel pole mul õnnestunud lugeda Tarlapi lugusid, mis Stalkeril kõvasti ilma tegid, kuid see jutt igal juhul tõstab mu huvi. Panen sellele praegu nelja, eks hiljem selgu, kas see õige ka autori üldist taset arvestades.
Teksti loeti eesti keeles

Raske jutt ja nii sama raske on teda lahterdada. Mitte lugemise pärast raske - väga hästi kirja pandud. Ikka sisu poolest raske. Ja hea. Meeldis isegi hirmsal kombel.
Teksti loeti eesti keeles

Mis kiitust väärib, on suutlikkus sellest süzheeta asjast peaaegu et jutt kirjutada. Autor poeb oma kangelastele väga sügavale naha alla ja tuulab seal ringi; sõnu tal puudu ei jää, ja nii lajatataksegi sisemaailmad lahtise tekstiga välja. Selle üle imestangi, et tekst, kus suurt midagi ei toimu ja mille aluseks pole ka mõni põnev või uudne sf/fantasy idee, siiski lõpuks mingi konkreetse vormi omandab ja millekski formeerub. "Sõnaohtrus" oleks üks silt, mille jutule külge kleebiks. Mind ta väga ei painanud, rohkem ootasin, et millal jutt peale hakkab ja mida autor välja mõelnud on. Hea idee oli see silmus kirjaga lõpus... Muidu aga...hmmm... liha all ei ole luid? Samas ei saa öelda, et puudu oleks temaatikast, teemadest või ideestikust. Pigem vastupidi - need kipuvad liialt domineerima.
Teksti loeti eesti keeles

Väga hea jutt, kuni tuli tagasilangus selle kirjaga. Kust hakkas sõbra kiri polnud enam midagi uut ja lugemisväärset - kõike võis ette näha.
Teksti loeti eesti keeles

Keskpärane ja üsna tüütu jutt, mille ulmeline osa oli rohkem nagu mõne kilavate silmadega narkomaani kirjeldus "enne" ja "pärast" kanepipläru, heroiinisüsti või mõnd muud sõltuvakstegevat mõnuainet. See unedes lendamine Paradiisis oli piisavalt segane, samas kui see asendada "kanepipläruga", kaob kogu ulmeline osa ära ja järele jääb, nagu öeldud, võimatuseni tüütu soigumine. Samas on Tarlapil mõningad oskused mõnuga ja hästi kirjutada ja selle, et see jutt mulle eriti ei meeldinud võib kanda asjaolu kanda, et tegemist on hetkeks 21 aastat vana jutuga ja autor oli seda kirjutades ikka veel võrdlemisi algaja.

Kõige sogasem osa jutus olid "suure käe muljumisjäljed" rinnal ja seljal. Hea et mingeid "suure kara penetreerimisjälgi" aanuses polnud :)

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: