Kasutajainfo

Tiit Tarlap

13.11.1954-24.02.2017

  • Eesti

Teosed

· Tiit Tarlap ·

Haldjatants

(jutt aastast 1996)

ajakirjapublikatsioon: «Pärnu Postimees» 1996; nr 178 (13. september) – nr 193 (4. oktoober)
♦   ♦   ♦

eesti keeles: Tiit Tarlap «Haldjatants» 2014

Tekst leidub kogumikes:
  • Ilmunud ajalehes
Hinne
Hindajaid
2
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (4)

Viis pika miinusega!

See mahult kuhugi lühijutu ja jutustuse piirile jääv tekst ei tekita sellist megavaimustust nagu mõned teised sama autori teosed, aga on piisavalt hea asi siiski.

Tegevus algab 1991. aastal kuskil Eestimaa väikelinnas. Kohalik politseülem aetakse pühapäeva hommikul tööle, kuna miski tüüp on püüdnud linnakese auväärseima perekonna saeveskit põlema panna. Selle perekonna jõukusele alusepanija ja lihtsa puuraidurina alustanud saeveski ehitaja Martin Lungver on just mõne päeva eest 70ndates eluaastates siit ilmast loomulikul teel lahkunud.

Nüüd väidab kinnipüütud ebaõnnestunud süütaja, et tema nimi on Martin Lungver ja ta on 24-aastane, kuigi näeb välja pigem 40-sena.

Ta jutustab politseiülemale oma loo. Veel nädal tagasi oli ta noor ja vaene puuraidur ning aasta oli 1913. Ta sõitis oma paadiga just jõel, millele aastate pärast pidi kerkima suur saeveski, kui miski uhketes riietes saksteseltskond talle soliidset tasu pakkus, kui ta nad Elfiväljale viib, kus suur pidu pidi toimuma. Seltskonnas on ka kaunis naisterahvas Elfi, kes meelitab noore Lungverigi peole, Haldjatantsule.

Peol tarbib ta rohkelt vägijooke, on neiust üsna sissevõetud ja lobiseb, et ehitab kord suure saeveski. Talle öeldakse, et unistustel on see halb omadus mõnikord täide minna. Kui Lungver hommikul raske peaga põõsa alt ärkab, on aasta 1991, nagu talle pikkamisi selgeks saab. Haldjad on varastanud ta elu... ning üks neist elanud kõik need aastad tema nime ja näö varjus.

Üsnagi konfliktivaene, kuid see-eest piisavalt traagiline jutt.

Teksti loeti eesti keeles

Pean tunnistama, et 1996. aastal see jutt mind omajagu üllatas... nüüd enam mitte.

Üks pühapäev väikelinna politseiülema elust. Korrakaitseülemal tuleb laveerida segase süütamiskatse võimalike kaugeleulatuvate tagajärgede ja terve mõistuse poolt dikteeritava skepsise vahel. Ei saa ju tõsiselt võtta arreteeritu seletusi... aga kui järsku on tegu siiski konkurendi poolt tellitud «õnnetusega»?

Hea lugu ning mul pole küll viiel mingeid miinuseid järel. Ei hakanud nüüd arvustuse kirjutamise tarbeks teksti üle lehitsema (nädal tagasi alles loetud), aga tagantjärele tundub, et jutu tegevus toimub sesamas kõrvalmaailmas, kus toimub paljude Tiit Tarlapi tekstide tegevus. Noh, selles pseudoaleksandrgrinilike linnanimedega maailmas. Selliseid mõttteid tekitas fakt, et minu mäletamist mööda oli saeveski kogu aja perekond Lungveri valduses... kuid Eestis poleks see ju võimalik olnud, vahepeal oli ju eraomandit välistav nõukogude võim.

Tugev lugu ja ühtlasi ka üks kolmest Tiit Tarlapi fantasytekstist. Ülejäänud kaks on «Õnn kestab igaviku...» ja «Viimane kõrvalepõige». Tähendab, et need kolm juttu pole ükski päris see traditsiooniline fantasy, tegelikult esindavad nad kõik mingit segazhanri, kuid see fantasymoment on neis ikka väga tugev... ka on kõigil neil lugudel originaalne kontseptsioon ja leidlikud lahendused.

Teksti loeti eesti keeles

Eks see idee ole folkloorist tuttav ja seda on varemgi ulmes korduvalt kasutatud, Washinton Irvingi "Rip Van Winkle" on esimene meenuv näide. Sarnast vaimustust, nagu eelmistes arvustajates, see lugu minus äratada ei suutnud ja Jyrka mainitud Tarlapi fantasytekstidest jääb "Viimane kõrvalepõige" mu lemmikuks. Veidi üllatasid selle Lungveri pikad juhtmed, muidu nutikas tegelane pidanuks pärast haldjapeolt naasmist kiiremini aimama, mis toimub. Täienduseks Rauli arvustusele: Lungveri sünniaasta oli 1914, nii et saatuslikud sündmused pidid temaga toimuma kuskil aastatel 1938-39. Ja 1992. (mitte 1991.!) aasta Eestiga seovad selle loo tegevuskohta küll ainult välised sarnasused...
Teksti loeti eesti keeles

Väike reipatooniline lugu sellest, kuidas mingi mees üheksakümnedate algul saeveskit põletada üritas ja mida selle põhjenduseks tõi. Ei tasu ikka uisapäisa pittu kaasa minna, võib juhtuda, et pead pidu haldjatega.
(Muretseksin lugemisrõõmu rikkumise pärast rohkem, kui loo nimigi poleks "Haldjatants".)

Jutt on hästi sirge ja lihtne, mingeid sügavamaid psühholoogilisi keerdkäike ei käida, hirmsaid loogikasõlmi ei harutata, lõpp on täpselt selline, nagu paar lehekülge varem öeldigi.
Ent võibolla just seepärast tundus lugu ka kuidagi armas ja kodune. 

Keel oli otsene, ei riivanud silma, ei kehutanud kujutlusvõimet üle piiride, samas ei ole midagi ette heita. Udu, hääled selles, hauapimedus - kõik kerkis silme ette. 

Lihtne, ent korralik, ütleksin ma.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: