Kasutajainfo

Tiit Tarlap

13.11.1954-24.02.2017

  • Eesti

Teosed

· Tiit Tarlap ·

ajakirjapublikatsioon: «Horisont» 1997; nr 5
♦   ♦   ♦

eesti keeles: Tiit Tarlap «Haldjatants» 2014

Tekst leidub kogumikes:
  • Horisont
  • Trükiteavik wõrgus
Hinne
Hindajaid
0
2
4
1
0
Keskmine hinne
3.143
Arvustused (7)

Kurb küll, aga see on vist ainuke TT tekst, mis mul olemas on. Selline keskpärane jutuke sellest, kuidas mingi sell tahab ennast niiöelda ära kaotada tollest maailmast ja läheb siis taolisse imelikku asutisse, kus seda võimaldatakse. No ja nii edasi. Ei meeldind eriti see lugu, aga väga vastik ta ka ei olnud. Tegelikult oli peaaegu hea, aga see lõpplahendus ja veel paar punktikest rikkus tolle jutu natuke ära. Mingi kolmekese saab, aga kahtlane kas edaspidisele lugemisele tuleb.
Teksti loeti eesti keeles

Sama siin. Samuti ainuke Tarlapi jutt, mis minu poolt loetud on. Ilmselt on teised tal paremad, aga see suurem asi nüüd küll ei olnud. Suhteliselt veniv, soiguv ning halavgi. Idee elust lahkuda igatsevatele inimestele firma luua... Tore!!! Aga tegelikult, ega ta suuremat muljet just ei jätnud. Selline siia-sinna jutt. Muidugi, lugeda võis, aga järgmine lugemine toimub arvatavasti kaugemas tulevikus.
Teksti loeti eesti keeles

Neli väga pika miinusega...

Seniloetud Tarlapi tekstidest kõige nõrgem. Selline keskpärane sotsiaalne fantastika. On miski vaene tüüp Robert, kel virelevast ja tühjast elust villand, rabab siis raskelt tööd teha, et saada kokku raha, mille eest üks firma pakub teenust. Teenus seisneb elu viisakas ja seaduslikus lõpetamises. Sellele eelnevad igasugu kohustuslikud vestlused psühholoogidega jms.

Mõnusa irooniaga kirjutab Tarlap, et ühiskonnale ja selle korrumpeerunud ladvikule küll ei meeldinud üldse selline kole asutus, aga võimalus sellise asja pealt mitte rikastuda tundus veelgi halvem. Ühesõnaga kui on nõudlus, tekib ka pakkumine. Kapitalism vist siis.

Kohtub seal suletud hoones viimaseid päevi veetev Robert miski naisega, kes ka oma lõppu ootab. Nad jutustavad teineteisele, mis põhjustel nad siin on. Mõlemad teavad ka, et kuni viimase hetkeni on võimalik ümber mõelda ning elusast peast majast väljuda. Ainult raha enam tagasi ei saa.

Puänt on iseenesest päris valus.

Teksti loeti eesti keeles

Vaatamata ilmsetele loogikaaukudele (eutanaasia on mõnes riigis täiesti seaduslik ja seda tehakse ilma kaasneva tramburaita, eutanaasia tõsise tahtluse väljaselgitamiseks on kordi efektiivsemaid meetoteid kui suht kontrollimatu objekti seksuaalsuse/sensuaalsusega meelitamine, pealegi on enamus eutanaasiasoovilisi hoopis üliraskesti haiged ega ilmuta mingit soovi mingi kobeda näkiga kuhugi veini jooma ja tantsima minna, eutanaasiafirma tegeleb tavaliselt eutanaasiaga ega oma palgal ehitustöölisi, kes talle uut hoonet ehitavad - ehitusega tegelevad ikka tavaliselt ehitusfirmad jne. jne.) ja alates hetkest mil Anne välja ilmus hoobilt näkku kargavale lõpplahendusele oli tegu siiski suht kobeda looga, mis mulle endalegi arusaamatutel põhjustel täitsa meeldis. Või noh, oli mõnuga loetav ja eelpoolnimetet puudused ei seganud ega häirinud. Sestap ka Tarlapile minu poolt harjumatult tugev hinne, kuid mulle tundub siinkohal on see täiesti asja eest.
Teksti loeti eesti keeles

Esiteks, kuidagi väga raske on seda lugu ulmeks pidada-ainus fantastiline element on tasuline eutanaasiateenus, aga muudab see loo tõesti "sotsiaalseks fantastikaks"? Iseenesest polegi see kõige tähtsam-tegu on lihtsalt halva ja sulepeast väljaimetud looga, mis igast otsast logiseb. Ma pole ulmekirjanduses tegevuse ega maailma loogikat kunagi väga tähtsaks pidanud, ent kui autor konstrueerib ilmselgelt võimatu süžee ja loodab sellega lugeja emotsioonidele rõhuda, siis see ei õnnestu-või jätab äärmisel juhul absurdihuumori (nii-hea-et-peaaegu-halb) mulje.
Teksti loeti eesti keeles

Ma väga harva katkestan loo lugemise poole pealt ja piilun lõppu. Antud juhul arvasin loo lõpu enne ära, kui see naisterahvas üldse lagedale ilmus......
Teksti loeti eesti keeles

Ka minul on see esimene Tarlapi tekst mida ma lugenud olen. Peab tunnistama, et polnud üldse paha - väga ladusalt ja huvitavalt kirja pandud ning seetõttu ühe soojaga loetav.
Aga miks siis ikkagi vaid "kolm"? Sest minumeelest on tegemist väga piiripealse looga, aga noh, hädapärast sotsiaalseks ulmeks ikka liigitub. Ja puänt oli algusest peale liiga äraaarvatav.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024

Autorite sildid: