Kasutajainfo

Ann Leckie

2.03.1966-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Ann Leckie ·

Ancillary Sword

(romaan aastast 2014)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
1
0
2
2
0
Keskmine hinne
3.0
Arvustused (5)

"Ancillary Sword" on teine osa sarjast, mis algas raamatuga "Ancillary Justice". Tegevus jätkub suhteliselt vahetult eelmise osa sündmustele.
Kui eelmist osa sai pidada kosmoseooperiks, sest tundus, et sündmused ja tegevused hõlmavad sadu(?) tähesüsteeme, siis teises osas keskendutakse vaid ühele tähesüsteemile ja mujal toimuvast tegevusest praktiliselt mingit infot ei edastata. Mastaapsus on seega kadunud :(

Kui eelmisese osa kohta mõni arvustaja juba kurtis, et "toimub lõputu teejoomine", siis selles osas keskendutakse teetarbimisele ja toitumisele veelgi enam. Ja autor teeb sellest miski "peene" poliitiline mängu: millal teejoomine toimub, kas kutsutu keeldub teest, midas sealjuures arutatakse, mida süüakse ja (selles osas suur uudis!) kes kellega magada tahab.

Kogu raamatu tegevuse võib kokku aga võtta lausega: "külakesse saabub uus sheriff, otsides taga vanat armastust ja selle käigus lööb külas korra majja"

Nagu enne juba mainisin, siis globaalsete sündmuste osas mingit arengut ei toimunud. Ainuke huvitav detail -- mis anti vihjamisi ja võibolla ei saagi teoks -- oli see, et vist lisandub mängu veel 2 olulist rassi/klanni/osapoolt.
Teksti loeti inglise keeles

Kui esimese osa paralleelina võib näha Rooma riigi laienemise peatumist ja teise osa paralleelina Jamaika suhkrukasvatajate rasket elu, siis on langus ikka päris järsk. Muidugi pole sugugi haruldane, et triloogia teises osas hoogu maha võetakse ja viimase osa jaoks dekoratsioone üles seatakse. Ning mõned lubavad otsad on ju lahti jäetud.

Oli üks tore kõrvaltegelane, kelle osalemine jäi paraku napiks - ma mõtlen seda võõrrassi tõlki. Ja tegelikult ei tohiks lugedes unustada, et jutustaja on ka midagi võõrast, igatahes mitte tavaline inimene. Rõhutatakse seda sellega, et kui vestluskaaslane vastusega sekundi viivitab, siis on tal juba selge, et midagi vassitakse. Mõned asjad, terminid, seosed on talle loomuomased ja ilmselged, kuigi lugejale ei ole. Ja ennast tema kohale mõelda ei ole nii lihtne, kui ehk pealtnäha paistab.

Kõige rohkem käib inglise keeles lugedes närvidele muidugi see neetud feminism, on ainult emad ja tütred ja õed ning vaid mõni tsiviliseerimata hõim kasutab ka meessoost asesõnu. Kange tahtmine oli autori käest küsida, et mis soost keegi siis tegelikult oli. Ning kui selle segaduse taustal korratakse üle iidne astronoomiline pedenali, ei tee see tuju paremaks.

Teksti loeti inglise keeles

Kui sarja esimene osa kellelegi igav või raskestiloetav tundus, siis arvestage, et võrreldes teise osaga pole te veel tõelist igavust näinud.

Etteheidete osas saab üldiselt nõustuda kahe eelarvustaja poolt väljatooduga. Üsnagi õhukese romaani sündmustik venib ja koosneb suuresti dialoogidest, naeruväärselt suurt tähelepanu on pööratud toitude, lauanõude, kõiksugu aiakujunduse jne kirjeldustele. Tegelaste sood on omavahel lootusetult sassis ja kuna nad ei eristu ka nimede põhjal, tekitab pidevalt segadust, et mis soost tegelane nüüd järgmiseks mis soost tegelasega magada tahab. Ka noored meessoost sõjaväelased on kujutatud... sutsu robinhobbilikult, lambist õnnetult armuvate ja vanemate ohvitseride käiseid märjaksnutvate tegelastena. Kõik see kokku on igav nagu mõni Herberti "Düüni" järg... hullemgi, sest Herbert ei rõhunud vähemalt kramplikult sooneutraalsusele.

Triloogia kolmas osa jääb minust igatahes lugemata.

Teksti loeti eesti keelesJätke lugemata, kui sarja esimene osa meeldis. Peategelane ei ole enam see, kes ta oli esimeses osas ja ka põnev ei ole.

1.      - Kui esimese osa lõpus oleks ta abistava vabalt maha lasknud, siis nüüd on iga abistav oluline ja hoidmist väärt

2.     - Esimese osa alguses talle meeldis mõte, et soovi korral saaks ta niltilasest jagu. Inimeste haavamine ei tule nüüd aga enam kõne allagi.

3.     - Tal on tekkinud mingi kohutav tahtmine inimeste maailmas õiglus ja korda luua. Ja see läheb tal kõik ludinal.

-- Tee joomist siiski jätkuvalt esineb.

Teksti loeti eesti keeles

 Väga hea raamat. Lõpus nii pinev ja põnev, et ma pidin ta kinni panema ja viis minutit muude asjadega tegelema, et end enne edasilugemist rahustada.
Aga muidu ... muidu jutustab see raamat õiglusest, sellest, kuidas kehad on palju enamat kui mõistuse anumad, kuidas saab püüda head ja ikkagi saada lõuga, aga kui oled südametunnistusega (hakkasin kirjutama, et "inimene" ja siis sain aru, et peategelane oli 3000 aastat tehisintellekt, enne kui taas üksisiku keha sai), proovid uuesti. Ja uuesti. Ja uuesti.
Alati.
Aaa, et kas midagi saaks veel paremini teha?
Naerda lugedes ei saanud, ainult ajuti muheleda.Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2021
mai 2021
aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021

Autorite sildid: