Kasutajainfo

John Varley

9.08.1947-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· John Varley ·

Titan

(romaan aastast 1979)

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fiction—Science Fact» 1979; jaanuar – aprill
Sarjad:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
1
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (4)

Nigel algus on sellel kirjanikul tehtud. Ma pean silmas nimelt Gaea sarja. Kuna see on vaid esimene osa sellest, siis ei tasu ennast äraehmatada lasta. Nimelt on "Titan" ja "Demon" palju paremad osad. Selles osas aga jäid mulle jalgu just nimelt liignsed kirjeldused ja puudulik tegevuse areng. Selles raamatus ei olnudgi erilist tegevust, võisin mitu lehte vahelejätta (loomulikult seda ma ei teinud) ja teadsin ikka veel täpselt, mis toimumas oli. Esimene raamat sellest sarjast, mis ma läbi lugesin oli "Wizard" ja siis alles "Titan" ning kui ma seda viimast lugema hakkasin, siis oli tunne nagu seda ei oleks üldse Varley kirjutanud. Oli lihtsalt nii palju erinevam ja igavam, kui 2. osa. Üldjoontes oli see sari ise täitsa huvitav. Eriti vaimustas mind see iseloodud mütoloogia. Kuid jah... esimene osa oleks võinud tunduvalt parem olla.
Teksti loeti Inglise keeles

Selle romaani esimesed peatükid tekitasid tunde, et näe nüüd tuleb Varley`le küll esimene neli panna, kuid mida edasi, seda paremaks läks... ning raamatut sulgedes oli selline ülev tunne, et näe olen nüüd ikka tõhusa tüki läbi lugenud. Selline emotsioon saab päädida vaid viiega!!!

Räägiks siin pisut sisust kah, sest eelmine arvustaja on vaid personaalsetele heietustele pühendunud.

On lähitulevik ning NASA laev lendab Saturni kaaslasi uurima. Mingil hetkel avastab laeva astronoom tundmatu Saturni kaaslase, ligemale lennates selgub, et tegu on miski eriliselt korrapärase objektiga... mis hiljem veel lisaks muule kunstlikuks osutub. Ligemale lennates muutub aga objekt aktiivseks ning mingi mehaaniline jätke ronib laeva ning lammutab selle tükkideks...

Astronaudid elustuvad sellel tehisobjektil... õigem oleks seda nimetada vist küll uuestisünniks, sest inimesed on teinud läbi teatavad vaimsed ja füüsilised muutused. Kosmoselaeva kapten Cirocco Jones hakkab meeskonda kokku koguma. Tema soov on jõuda maailma ehitajateni, või siis vähemasti insenerideni, kes peaks maailma keskmes paiknema, seal kuhu kõik need hiidjämedad kinnitustrossid kokku jooksevad. Selgub aga kurb tõsiasi, et ümbersünni järel ei soovi enamus meeskonda Ciroccot enam kaptenina tunnistada – ta mõjub lihtsalt ühe suurt kasvu naisterahvana. Ekspeditsiooni on nõus kaasa tegema vaid Bill, laeva insener ja Cirocco sekspartner ning see astronoomist naisterahvas, kes pärast ümbersündi on tõelise kirega Ciroccosse armunud – teisisõnu, vaid need, keda seob ekskapteniga midagi enamat.

Üldiselt rääkisin ma siin vaid romaani algusest, aga see võimas retk tehismaailmas ning nende tehismaailma eluvormide kirjeldused – see on tase omaette. Romaani võikski iseloomustada kui fantasylikku questi hard SF vormis. Igatahes kavatsen ma omale hankida ka triloogia ülejäänud köited, asi on seda väärt. Omaette võlu oli muidugi need mütoloogilis-teoloogilised arutlused, mida esmarvustaja mainis... seksistseen kaaluta oleks oli samuti asjalik ja kena.

Ajakirja «Analog» lugejad tunnistasid selle parimaks ajakirjas aasta jooksul ilmunud romaaniks ning ajakirja «Locus» küsitlusel tunnistati see samuti aasta parimaks romaaniks. Soovitan!!!

Teksti loeti vene keeles

Absoluutselt tuleb nõustuda Jyrkaga ja mitte Satyrosega. Kes kahjuks vist ei osanud märgata selle teksti võlusid. Igal juhul oli tegu igati hea raamatuga, mis väärib kahtlemata suuremat tähelepanu, kui ta siiani saavutanud on (pean silmas Eestit). Mitte vähem tähtis nende seast oli hea kirjutamisoskus, mis Varley`l kahtlemata on. Mõnus sisu ja mõnusad isikud. Fantaasiarikas ka veel. Minu meelest võiks asja nimetada ka terminiga science fantasy.
Teksti loeti inglise keeles

Selle raamatu puhul vist kujunebki nii, et kõik järgnevad materdavad esimest arvustust. Ütleks kah, et paistab silma erilise mitteasjakohasusega... "kui paar lehte edasi keerata, ollakse ikka sama koha peal"... kurat, terve "Tõde ja õigus" ollakse lõpus ikka sama põllulapi peal, aga ega teos sellest ei ole... et lisaks raamatutele, kus minnakse ühest kohast teise ja teel tapetakse hulk vastutulijaid, on veel raamatud, kus tegeletakse hoopis muude teemadega...

Paraku ei tekitanud raamat minus ka karjuvat vaimustust, sest kuigi suurem osa raamatust oli asjakohane ja nauditav (tõsi, mina seal erilist filosoofilist sügavust ei täheldanud, ikka sihuke taskufilosoofia, ent see ei kvalifitseeru etteheiteks), siis üleseletatud lahendus mõjus üldmuljele halvasti (lisaks noppisin välja paar terve selle maailma suurust loogikaauku) ja muutis toimunu pisut mõttetuks, võttes selt sügavuse... Jürka valgustas vaid raamatu algust -- lisan, et pea kogu esimene 5/6 raamatust on tõeliselt hea, luues muidugi paralleele Heinleini "Orphans in the Sky" (teoses mainitud) ja Clarke`i "Ramaga". (Teisalt ei tähenda ju nende teoste olemasolu, et teised ei tohiks kirjutada tohutust salapärasest kosmoses hulpivast elukeskkonnast.) Raamatu lõpp aga pani kohati oigama, alates sellest, et keskmine ameerikamaa kirjanik on -- nagu antud juhul -- kuulnud küll koolis kreeka panteonist, samas aga puudub tal igasugune laiem arusaamine maailma religioonidest ja täpsemalt jumaluse käsitlusest -- see on lihtsalt kohutav, kuidas tüüp naksatab piiblimüüdi rööpasse ja paneb vasakule-paremale vaatamata üht kaks tuhat aastat korratud ürgnõmedat rada. Et ta küll annab jumalale nimeks Gaia ja elueaks talle 3 miljonit aastat, välja tuleb aga ikka Genesise (Moosese raamatu) vähe kaasajastatud lahja ümberjutustus... umbes nagu algklasside kirjand -- vaatad peale ja saad aru, et see on "Hans ja Grete", see "Lumivalguke" ja see tüüp -- ooo! -- on isegi "Nukitsameest" lugenud...

Aga muidu on hea raamat.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020

Autorite sildid: