Kasutajainfo

John Wyndham

10.07.1903-11.03.1969

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· John Wyndham ·

The Chrysalids

(romaan aastast 1955)

Tekst leidub kogumikes:
  • Orpheuse Raamatukogu
Hinne
Hindajaid
10
1
2
0
0
Keskmine hinne
4.615
Arvustused (13)

John Wyndhami raamatuid oli omal ajal (aastal 1985) siinmail palju müügil. Romaani «The Chrysalids» ostsingi ma eelkõige kaanepildi tõttu, oli teine üsna võigas... aga sisu oli miskit muud.

On toimunud tuumasõda ning kusagil Labrodari poolsaarel (kui mälu mind ei peta) vireleb mingi agraarne enklaav. Elatakse sihukest lihtsat ja karget elu... kuid on üsna tugev nihe religioossel pinnal. Piiblit enam pole, on kellegi sektandi raamat, mis miski ime tõttu katastroofist puutumata jäi ning seda siis kummardatakse.

Religioon taandub väga lihtsale printsiibile Jumal on loonud kõik looduse ja olendid ning nende kuju on konstantne, mis teistmoodi, on Saatanast. Tuumasõjajärgne maailm aga vohab ju mutantidest... nii nad siis virelevadki. Sünnib kana nelja jalaga, vasikas kahe peaga, pole vili selline nagu peab — kõik läheb hävitamisele. Tänu sellele toimub see elu kogu aeg suht nälja piiril... hävitamisele kuuluvaid värdvorme on ju ilgelt palju. Sama kehtib ka inimeste kohta, isegi liigne varvas toob surmanuhtluse kaela.

Romaani peategelasteks on salkkond lapsi, kes on varjatud mutandid... kõigil on miskit liiast, alates mõnest varbast ning lõpetades telepaatiaga. Nii nad siis seal püüavadki ellu jääda.

Hea ja sihuke rahulikult voolav romaan, soovitan lugeda.

Usun, et enamikes kohalikes raamatukogudes on ka originaalis olemas. Kes soovib aga seda kusagilt wõrgupoest otsida, sellele teadmiseks, et USAs on raamatu (autorile mitte päris meelepärase versiooni) pealkiri «Re-Birth». Vaene Aivo Lõhmus tegi neist «Trifiidide päeva» järelsõnas koguni kaks erinevat romaani.

Teksti loeti inglise keeles

Jah, selline hea ja rahulikult voolav romaan. On toimunud tuumasõda, ning Labradoris on jäänud ellu väike inimkilluke. Neid valitseb väärastunud religioon, et mis ei vasta standardile (mis on ühte raamatusse kirja pandud), tuleb hävitada. nii vireletaksegi seal, kuni kamp pealtnäha normaalseid lapsi avastavad endas telepaatiavõime. Muidugi on see Saatanast, aga kuni keegi sellest midagi ei tea on kõik hästi. Nad arendavad oma võimet, ning avastavad kaugel müstilises Sealandis(New-Zealand) hoopiski arenenuma telepaatide ühiskonna. Ning siis läheb madin lahti.
Teksti loeti inglise keeles

Võib eeldada, et enamikku inimesi ajendab selle raamatu lugemisele meeldiv mälestus “Trifiidide päevast”. Kindlasti kaasneb seetõttu muidu huvitava raamatu lugemisega teatav pettumus. Raamat iseenesest tundus kogu lugemise vältel paljulubav, ka lapselik loogika hakkas häirima alles lõpupoole, kui jõudis kohale arusaam, et sai loodetud lihtsalt midagi palju paremat, kui ta faktiliselt on.

Jyrka märkis ebatäpselt, et iga väiksem hälve normaalsusest toob selles iselaadses ühiskonnas kaasa surmanuhtluse. Ei too, toob hoopis steriliseerimise ja kusagile kõnnumaale lohistamise, kus need, ühiskonnast väljatõugatud, jäävad sageli elama, organiseeruvad, nukrutsevad ja korraldavad röövretki. Mainitud röövretked on põhiliseks nuhtluseks, mis teeb rahuliku elu võimatuks ja mille tagajärjeks on paljude mutatsioonipuhaste inimeste surm… No jääb kuidagi segaseks mis motiive autor inimestele omistas. Pikk miinus seetõttu viiele.

Teksti loeti inglise keeles

Hea raamat. Võrdväärne “Trifiidide päevaga”. Wyndhami lemmikteema on kõiksugu evolutsioonilised kõrvalekalded ja see raamat on väga hästi õnnestunud. Kohe nii hästi, et oleksin tahtnud edasi lugeda, aga raamat sai otsa.
Teksti loeti inglise keeles

Eestikeelse "Trifiidide päeva" järelsõnas oli selle romaani pealkirja eestikeelseks vasteks antud "Krüsaliidid". Tegelikult on chrysalid muidugi nukk, milles toimub putuka moone vastsest valmikuks ning mis antud teoses on ilmselt metafooriks, mis tähistab loo kangelaste telepaatiliste võimete arengut. Peab samas tunnistama, et sõnas "Krüsaliidid" on midagi krüptilist ning et see on märksa lugemakutsuvam pealkiri kui "Nukk"..

Romaan ise on märksa proosalisem kui pealkiri, kujutades postapokalüptilist maailma ja seda laste silmade läbi. Midagi mind Wyndhamis viimasel ajal tõsiselt häirib, lugesin hiljaaegu "Trifiidide päeva" diagonaalis ning viievääriliseks seda teost enam kuidagi ei hindaks, aga kui trifiidides oli häirivaimaks ehk peategelase ilmeksimatus ja kalduvus loenguid pidada, siis antud teoses oli võõristavaks pigem peategelaste poolne kõrvaltegelastese otsasaamisesse suurema osavõtuta suhtumine; rääkimata sellest, et üleüldse tundus kogu romaan olevat üks fundamentalismivastane deklaratsioon.

Tõenäoliselt on asi hoopis selles, et ma olen selle romaani sihtvanusegrupist päris väljas.

Teksti loeti inglise keeles

Nagu ilmselt paljudel teistelgi, tekkis mul tahtmine seda romaani lugeda sellepärast, et "Trifiidide päev" (ja ka mõned John Wyndhami lühijutud) on mulle meeldinud.
Aga nagu siin üks eespool arvustanu märkis, sai osaks väikene pettumus, sest "Krüüsalised" pole ikka päris see... Ei, kahtlemata on tegemist hea raamatuga, aga paraku siiski mitte _väga_ hea. Selline keskmine noorteulme ma ütleks. Seikluslik ja õnneks siiski ka pisut mõtlemapanev. Aga ei midagi väga erilist.
Pealkiri on sellel lool aga tõsiselt krüptiline - ei jutus endas ega ka väljaandja järelsõnas ei seletata, kes või mis need krüüsalised on ja kuidas neid sööma peaks. Õnneks on Baas. Aga mina ise oleksin küll selle raamatu pealkirja ameeriklaste järgi "Taassünniks" tõlkinud, siis oleks see vähemalt mingilgi määral sisu olemust peegeldanud. Aga muidugi tänu kirjastus "Fantaasiale", et see ikkagi eestikeelsena välja anti.
Teksti loeti eesti keeles

Ilmselt pole ma nii suur "Trifiidide päeva" fänn kui nii mõnedki eelarvustajad, aga autori isik minus mingeid kõrgendatud ootusi ei tekitanud ega kaasnenud käesoleva romaani lugemisega ka vähimatki pettumust. "Krüüsaliste" näol on tegu tõesti hea raamatuga, mille noorteulmeks liigitumises tegelaste vanusest hoolimata kahelda julgen. Eestikeelse tõlke täiendavaks plussiks on ka Raul Sulbi põhjalik järelsõna Wyndhami elu ja loomingu kohta.
Jyrka arvustusele täienduseks: Piibel on "Krüüsaliste" tegevusmaailmas olemas küll, lihtsalt hiljem on sellele sektantlik ja mutandivastane täiendus juurde kirjutatud.
Teksti loeti eesti keeles

Eestikeelse versiooni kaanepildist: olen üsna kindel, et kalakujulise lennumasina all mõeldi tavalist helikopterit, mitte mõnd ulmelist õhulaeva.
Teksti loeti eesti keeles

No "Trifiidide päev" on parem, kuid "viie" alla mahuvad mõlemad. Võimalik, et mingid asjaolud sattusid sobivalt kokku, kuid romaani algus -- see ühiskonnakirjeldus -- tekitas minus musta masenduse. Religioon on niikuinii saatanast, ja kui selle põhieesmärk on erinevuste likvideerimine... kas me midagi taolist ei näegi täna?
Peategelase isa tuletas mulle kohe meelde ühe Postimehe kolumnisti, kelle nime ma ei hakka siin nimetama sellepärast, et see kogemata tulevastele põlvedele Baasi kaudu edasi ei kanduks, ja kelle kirjutiste taga võib alati näha võitlevat "liberaali", kes meeletult ihaldaks oma väikestesse valgetesse kätesse automaati, et selle abil siis võrdsus maa peale tuua.
A' edasi läks rohkem bojevikuks (ja mul masendus üle) ning kannatas lugeda õige hästi. Selliste äravalitute ja äratõugatute vastanduvate seltskondade kirjeldustes kipuvad autorid sageli äratõugatuid idealiseerima, ja õnneks Wyndham seda ei teinud.
Õnnelik lõpp? No mis tan'd nii hirmus õnnelik oli, ja positiivse noodiga pidi ju lõpetama. Muidu polnuks nukkude arengul mingit mõtet olnud.
 
Teksti loeti inglise keeles

The Chrysalids on postapokalüptiline ulmelugu. Millalgi aastasadade (või tuhandete) eest on tuumasõda maailma hävitanud, kuid loo toimumise ajaks on vähem kahjustatud äärealadel jälle midagi tsivilisatsioonisarnast tekkinud. Newfoundlandi ja Labradori kandis, kus lugu alguse saab, haritakse põldu, kasvatatakse karja ja erinevate asunduste üle valvab isegi midagi keskvalitsuse taolist.
 
Igasuguste kiirgusest tulevate mutatsioonide vastu võitlemiseks on sisse seatud karm kord. Väärarengutega põlluviljad põletatakse, väärarengutega kariloomad tapetakse ja väärarengutega inimesed kihutatakse viletsamatele maadele virelema. Peategelane, karmi ja vaga talupidaja ainus poeg David Strorm aga avastab ühel hetkel, et ta suudab osade teiste kohalike lastega mõttekõnes suhelda...
 
Kui uurida selle romaani kohta laiemalt, siis hindavad nii mõnedki lugejad seda üsna kõrgelt. Eraldi tasuks märkida ilmselt Margaret Atwoodi kiitust, kes on ka maininud, et tema enda kuulus düstoopia "Teenijanna lugu" võlgneb nii mõndagi lapsepõlves loetud "Krüüsalistele". Romaani esimest poolt lugedes on sellest ka täitsa võimalik aru saada.
 
Sest vähemalt selle ühiskonna kujutamisel, kust lugu alguse saab, on Wyndham väga hästi hakkama saanud. See pole ka lihtsakoeline düstoopia vaid vägagi mõistetav, kuna karmid reeglid on pärit kunagisest karmist olelusvõitlusest. Samuti on asjaolude paranemisel reegleid pehmendatud ning hetkel toimub isegi teatud võimuvõitlus põhimõttelise religiooni ja praktilise bürokraatia vahel.
 
Kõik muu jäi aga minu jaoks pigem nõrgaks. Lennukad ideed, mis teisi autori paremaid teoseid iseloomustavad, on siin pigem puudu - maailmalõpu on toonud tavaline tuumasõda ja telepaatilised lapsed on näiteks trifiidide imeväärse veidruse kõrval üsna kahvatud. Samuti on Wyndham siin loo osavalt eraldanud oma tavapärasest taustast (20. sajandi keskpaiga Inglismaa), aga sellega kaotanud ka osa oma tugevusest.
 
Tänapäeval oleks see teos mitmete aspektide poolest ilmselt suunatud üsna populaarse YA-düstoopia alamžanri riiulisse. Selles seltskonnas paistaks see ka täiesti positiivselt silma, sest paremate asjade tuules on sinna 2010ndatel erinevate autorite poolt toodetud üsna rohkelt täitematerjali. Kuid sellise suhteliselt madala lati ületamine ei anna üldpildis küll kokku rohkem kui ühe tugeva OK.
 
Hinnang: 5/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022

Autorite sildid: