Kasutajainfo

Jack Williamson

29.04.1908-10.11.2006

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack Williamson ·

Hindsight

(jutt aastast 1940)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science-Fiction» 1940; mai
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Reetur»
«Põhjanael» 1991; nr 8 – nr 10

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
4
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (6)

On üks mees nimega Brek Veronar, kes on Maale teise planeetriigi Astrarhia kasuks truudust murdnud. Seetõttu ka hüüdnimi Reetur. Planeetriike on kokku neli, lisaks eelmanitutele veel Marss ja Jupiteri Föderatsioon. Kuna Astrarhile on aluse pannud kosmosepiraadid, peeti Breki teguviisi tema vanade sõprade poolt taunitavaks. On läinud pikki aastaid, Astrarh üritab Maast viimast elupiiska välja pigistada. Läheneb otsustav lahing. Kuigi Astrarhil on sõjalaevu rohkem, on maalaste omad võimsamad. See oleks võidu viimaste kasuks kallutanud, kuid Brek suudab muuta minevikku. Nüüd on asi vastupidi ja hoopis Astrarh oleks võtnud võidu, kui .............. Nojah, mis selle loo kohta ikka öelda. Polnud seal midagi erilist, aga lugeda võib. See seiriku ja akroonenergia asi oli jutukese paremaid osi. Tjah, päris huvitav idee. "5" ta ei saa, "3" ka kahju panna, panen "4". Jutt on eesti keeles ilmunud "Põhjanaelas", 1991 aastal numbrites 8-10.
Teksti loeti eesti keeles

Sai seda vist tõesti kunagi "Põhjanaelast" loetud, kuid meelde ei jäänud midagi. Nüüd originaalis loetuna tuli küll ähmaselt meelde, et jah lugesin. Tegelikult ega jutul midagi viga pole. Selline mõnus kosmoseseiklus.
Teksti loeti eesti ja inglise keeles

V6rreldes ylejäänud Williamsoniga, mida lugenud olen, on tegu pea shedöövriga. Huvitav tehniline lahendus, usutavad tegelaskujud ja, last but definetly not least, hoolimata 12 aastast, mis mind loo lugemisest lahutab on kogu syndmustik ja ideestik peris hästi meeles. Siiski ei ole tegu kindlasti mitte suure ja surematu teosega, sestap on keskmine "hea" talle ysna 6ige hinne. Kui peaks v6rdlema "The Legion of Space"`i sarjaga on tegemist kahtlemata väga suure sammuga paremuse poole.
Teksti loeti eesti keeles

Selle loo ilmumise ajal ei olnud Jack Williamson ulmes enam mingi algaja: ta oli 31-aastane ning olnud aktiivne tegevulmekirjanik, kes sellest ka elatuda püüdis, juba 11 ja pool aastat. Loo «Reetur» valisin Williamsoni arvustamise alustamiseks aga seepärast, et tegu oli minu esimese kokkupuutega selle Robert A. Heinleini järel teisena 1976. aastal ulmekirjanduse suurmeistriks tunnistatud mehe loominguga.

Mäletan päris hästi, kuidas ma oma 14. sünnipäeva paiku sügisel 1991 Põhjanaela septembri- ja oktoobrinumbrit postkasti ootasin, kus järjeloona ilmunud jutu 2. ja 3. osa sees olid. Siim Espenberg on loo sisust hea ülevaate andnud, ise lisan vaid selle emotsiooni, et loomulikult oli hirm seda üle lugeda ja seda suurem rõõm on tõdeda, et kannatas kenasti: tekst on omas 1940. aasta ulmekontekstis täiesti tugeva SF-ideega (ühesõnaga: usutava ja töötavana näiv tegelikult ilmselt tähenduseta tehnoloogiline lahendus ja vastav sõnavara: akroonkiirgus, muundurpõletid, naatriumpilved, kõrgsageduskiired jmt), emotsionaalne ja moraalne konflikt pole lapsik ning Asimovi-Greenbergi otsus lugu 1940. aasta ‘best of’ kogumikku võtta igati põhjendatud.

Ilmselt avaldas see lugu mulle mõju rohkemgi, kui ma teadlikult sellest aru sain, sest nüüd sellele tagasi mõeldes kasutasin oma esimestes Põhjanaelale ja Põhjatähele saadetud ulmelugudes kolm-neli aastat hiljem just samu motiive: mingi seade, mis kuidagi ajas minevikku või tulevikku näitab, mingi grupp tegelasi mingilt ekraanilt just neid hoopis teises ajas askeldavaid inimesi ja sündmusi jälgimas ja nende tahet mingi tehnoloogiaga mõjutamas jne. Ülejäänud mõjutajateks olid siin loomulikult Asimovi «Inetu poisike» ja Beljajevi «Maailmavalitseja» :)

Ei, kurat, see lugu Brek Veronarist, kes tegelikult oli William Webster, ja sigarist, millel oli midagi viga, on oma lihtsuses ikka väga kõva.

Teksti loeti eesti keeles

Hea lugu; nagu eelkirjutajad juba öelnud, on tehnomula isegi tänapäeva lugeja jaoks  usutavalt üles ehitatud. Suur ideaalide konflikt ka veel... See "neli" on kõva plussiga.
 
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: