Kasutajainfo

Jack Williamson

29.04.1908-10.11.2006

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack Williamson ·

Hindsight

(jutt aastast 1940)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science-Fiction» 1940; mai
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Reetur»
«Põhjanael» 1991; nr 8 – nr 10

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
4
0
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (6)

On üks mees nimega Brek Veronar, kes on Maale teise planeetriigi Astrarhia kasuks truudust murdnud. Seetõttu ka hüüdnimi Reetur. Planeetriike on kokku neli, lisaks eelmanitutele veel Marss ja Jupiteri Föderatsioon. Kuna Astrarhile on aluse pannud kosmosepiraadid, peeti Breki teguviisi tema vanade sõprade poolt taunitavaks. On läinud pikki aastaid, Astrarh üritab Maast viimast elupiiska välja pigistada. Läheneb otsustav lahing. Kuigi Astrarhil on sõjalaevu rohkem, on maalaste omad võimsamad. See oleks võidu viimaste kasuks kallutanud, kuid Brek suudab muuta minevikku. Nüüd on asi vastupidi ja hoopis Astrarh oleks võtnud võidu, kui .............. Nojah, mis selle loo kohta ikka öelda. Polnud seal midagi erilist, aga lugeda võib. See seiriku ja akroonenergia asi oli jutukese paremaid osi. Tjah, päris huvitav idee. "5" ta ei saa, "3" ka kahju panna, panen "4". Jutt on eesti keeles ilmunud "Põhjanaelas", 1991 aastal numbrites 8-10.
Teksti loeti eesti keeles

Sai seda vist tõesti kunagi "Põhjanaelast" loetud, kuid meelde ei jäänud midagi. Nüüd originaalis loetuna tuli küll ähmaselt meelde, et jah lugesin. Tegelikult ega jutul midagi viga pole. Selline mõnus kosmoseseiklus.
Teksti loeti eesti ja inglise keeles

V6rreldes ylejäänud Williamsoniga, mida lugenud olen, on tegu pea shedöövriga. Huvitav tehniline lahendus, usutavad tegelaskujud ja, last but definetly not least, hoolimata 12 aastast, mis mind loo lugemisest lahutab on kogu syndmustik ja ideestik peris hästi meeles. Siiski ei ole tegu kindlasti mitte suure ja surematu teosega, sestap on keskmine "hea" talle ysna 6ige hinne. Kui peaks v6rdlema "The Legion of Space"`i sarjaga on tegemist kahtlemata väga suure sammuga paremuse poole.
Teksti loeti eesti keeles

Selle loo ilmumise ajal ei olnud Jack Williamson ulmes enam mingi algaja: ta oli 31-aastane ning olnud aktiivne tegevulmekirjanik, kes sellest ka elatuda püüdis, juba 11 ja pool aastat. Loo «Reetur» valisin Williamsoni arvustamise alustamiseks aga seepärast, et tegu oli minu esimese kokkupuutega selle Robert A. Heinleini järel teisena 1976. aastal ulmekirjanduse suurmeistriks tunnistatud mehe loominguga.

Mäletan päris hästi, kuidas ma oma 14. sünnipäeva paiku sügisel 1991 Põhjanaela septembri- ja oktoobrinumbrit postkasti ootasin, kus järjeloona ilmunud jutu 2. ja 3. osa sees olid. Siim Espenberg on loo sisust hea ülevaate andnud, ise lisan vaid selle emotsiooni, et loomulikult oli hirm seda üle lugeda ja seda suurem rõõm on tõdeda, et kannatas kenasti: tekst on omas 1940. aasta ulmekontekstis täiesti tugeva SF-ideega (ühesõnaga: usutava ja töötavana näiv tegelikult ilmselt tähenduseta tehnoloogiline lahendus ja vastav sõnavara: akroonkiirgus, muundurpõletid, naatriumpilved, kõrgsageduskiired jmt), emotsionaalne ja moraalne konflikt pole lapsik ning Asimovi-Greenbergi otsus lugu 1940. aasta ‘best of’ kogumikku võtta igati põhjendatud.

Ilmselt avaldas see lugu mulle mõju rohkemgi, kui ma teadlikult sellest aru sain, sest nüüd sellele tagasi mõeldes kasutasin oma esimestes Põhjanaelale ja Põhjatähele saadetud ulmelugudes kolm-neli aastat hiljem just samu motiive: mingi seade, mis kuidagi ajas minevikku või tulevikku näitab, mingi grupp tegelasi mingilt ekraanilt just neid hoopis teises ajas askeldavaid inimesi ja sündmusi jälgimas ja nende tahet mingi tehnoloogiaga mõjutamas jne. Ülejäänud mõjutajateks olid siin loomulikult Asimovi «Inetu poisike» ja Beljajevi «Maailmavalitseja» :)

Ei, kurat, see lugu Brek Veronarist, kes tegelikult oli William Webster, ja sigarist, millel oli midagi viga, on oma lihtsuses ikka väga kõva.

Teksti loeti eesti keeles

Hea lugu; nagu eelkirjutajad juba öelnud, on tehnomula isegi tänapäeva lugeja jaoks  usutavalt üles ehitatud. Suur ideaalide konflikt ka veel... See "neli" on kõva plussiga.
 
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
x
Olev Toom
14.06.1955
Kasutaja rollid edit_authors
Viimased 25 arvustused:

Kakskümmend aastat hiljem: eelarvustaja hindas minu arvates juttu liiga rangelt. S.t. täiskasvanu seisukohalt. Kuid tegu on laste- või pigem noortekirjandusega, nagu Clarke'il on selgelt ka "Islands in the Sky". Vaevalt et selline populaarteaduslik raamat tänapäeval noorte seas eriti läbi lööks, aga ligi 60 aasta eest 1) oli tulevik helge ja 2) nutitelefon leiutamata... 
Pealegi oli delfiinide ja ehk teistegi vaalaliste kui Maa teise mõistusliku rassi idee parasjagu kõvasti päevakorral (vt. ka Clarke'i "The Deep Range" või mittefantastikast umbes samal ajal ilmunud Lilly "Inimene ja delfiin").
Pealegi oli söör Arthur just enda jaoks avastanud Suure Vallrahu ja tahtis selle imesid teistelegi tutvustada.
Kuid, jah, ega ulmet siin hirmsasti just pole.
 
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Kahe kümnendi tagusele eelarvustajale: aga see ongi ju noorsooraamat... kui selle eestikeelne tõlge oleks mulle 60. aastate lõpus kätte sattunud, oleksin seda neelanud söögi alla, söögi peale ja taskulambiga teki all. 
Hinne tuleb vastava korrektsiooniga.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Ohjah. On siis fantastika või ei ole? Avaldatud kuus aastat enne sputnikut, on see lugu pigem kosmoselendude reklaam.
Ja esimene Kuu-lend toimub ... 1978. aastal... ja eestvedajad on inglased. Ameeriklased saadavad lendu ajalukku jäädvustama ajaloolase Dirk Alexsoni, kelle silmade läbi siis suur sündmus ja eriti selle ettevalmistused ongi antud.
Tänapäeval pole jutus muidugi midagi uut ega ka põnevat. Mistõttu ma soovitan seda lugeda ainult Clarke'i tõsistel austajatel ja siiski vaid pildi täielikustamiseks.
Miks "kaks" ja mitte "üks"? Clarke'i poolt siin ja edaspidi levitatud tähelepaneku eest: "kas kosmos või mandumine". 
Teksti loeti inglise keeles

Autoriks märkisin koostaja. Ning Jeremei Parnov on kogumikule kirjutanud järelsõna pealkirjaga "Antieessõna proov" ("Opõt antipredislovija")..
Sisaldab mitmesuguse tasemega lugusid.
 
Teksti loeti vene keeles

"Neli ja pool" läheb "viieks" selle koha eest: "Aga see pole veel kõik. Teate, ma räägin ka tähtedega".
Muidu, jah, Simak oma tavalises mõnususes.
 
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Normaalsest ühe palli võrra kõrgema hinde annan selle eest, et momeelest on tegu veel ühe (vist ebateadliku) suleprooviga "2001" teemadel.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

No nii hull ka ei ole, kui eelarvustaja kirjutas. Täitsa omamoodi lähenemine erinevate aegade kontaktile. "Tahtsime paremat..."
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Andersoni keskaja- või keskajaimitatsioonijutud on ikka mõnusad. Pealegi on siin tegu realismiga, erinevalt näiteks Mark Twainist.
 
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

No sihuke moraliseeriv jutt, nagu Sturgeonil ikka juhtub..., kuid Costellost kehvem. Pealegi võinuks 51. aastal teada, et vask ei kuulu nende elementide  hulka, mis meile tuumaenergiat annavad.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

 Kõigepealt palun Baasi moderaatoritel parandada viga: Clarke'i sulest pole siin esindatud mitte keskpärane "Encounter at Dawn",  vaid suurepärane "History Lesson", mille venekeelse tõlke pealkiri on kogumikulegi (täie õigusega) nime andnud.

Ja siis annan oma viis palli. Kuuekümne viiendal aastal Venemaal selline kogumik... kus olid tsensorite silmad? Tõsi, eessõna kirjutamisega on koostajad tõsist vaeva näinud, see on nii poliitkorrektne (kui tänapäeva terminoloogiat kasutada), et väärib omaette lugemist. Säärast masohhistlikku.

Teksti loeti vene keeles

Eh... mõnikord on hea, kui autoril fantaasiat kõrvust & mujalt välja pritsib, nii et ühte juttu hästi ära ei taha mahtuda.
Seekord ei olnud.
Teksti loeti inglise keeles

Kasulik lugu, aitab inimestele selgitada, misjaoks ajalugu vaja läheb. Rääkimata sellest, et kuitahes kõva puritaanlane ei suuda amoraalsetele ahvatlustele kuigi kaua vastu panna.
Neli ja pool palli, aga ümardame üles. Woodi sulamist teelusika eest.
 
Teksti loeti inglise keeles