Kasutajainfo

Jorge Luis Borges

24.08.1899-14.07.1986

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jorge Luis Borges ·

La loteria en Babilonia

(jutt aastast 1941)

ajakirjapublikatsioon: «Sur» nr. 76
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Loterii Babüloonias»
Jorge Luis Borges «Hargnevate teede aed»

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
6
0
0
0
0
Keskmine hinne
5.0
Arvustused (6)

Paljud Borgesi jutud käsitlevad ta lemmikteemasid – saatust, sihipärasust, aja korduvust. Üks sellistest on kogumikus “Hargnevate teede aed” olev “Loterii Babüloonias”. Lugu ilmus ajakirjas “Sur” (=”Lõuna”). Jutus kirjeldatud Babülooniat võime vaadelda paralleelmaailma omana....aga on sel tähtsust?

Babüloonlased andusid mängukirele sedavõrd täielikult, et loteriisid korraldav Kompanii muutus kõikvõimsaks elanike saatuse määrajaks. Lugu algab sõnadaga: ”Nagu kõik Babüloonia elanikud, olen olnud prokonsul; nagu kõik – ori; olen maitsta saanud väge ja võimu, teotust ja vangipõlve. ...” Ja seda kõike juhuslike loositulemuste põhjal. Selle suurepärase loo muudab veel väärtuslikumaks lause: “Terve kuu-aasta olin nähtamatuks kuulutatud, kisendasin, ja keegi ei vastanud mulle, varastasin leiba, ja mul ei raiutud pead otsast.”

Silverberg arendas sellest novelli “Näha nähtamatut inimest” (63). Borges nägi kirjanikku osana kirjanike liigist, kirjaniku saavutused kuuluvad kogu liigile. See, mis on hea, ei ole kellegi omand ning elab edasi keeles ja traditsioonis. Arvan, et Borges tundis heameelt, kui tema ideid ja teemasid laenati. Ott Ojamaa on kõik kolm Borgese kogumikku tõesti hästi tõlkinud!
Teksti loeti eesti keeles

Algul olid Babüloonia loteriid samasugused nagu meilgi, aga pärast seda kui loteriisse lülitati ka negatiivsed "võidud" nagu 2 aastat vanglat või käe maha raiumine muutus õnnemäng üldrahvalikuks kireks.
Tegu on ju tavalise ulmekirjandusliku meetodiga, võtta mingi tavaline ühiskonnas aset leidev nähtus ja ekstrapoleerida, absurdini kui vaja. Töötab alati.
Teksti loeti eesti keeles

See loterii ja Kompanii võis babüloonlastele tähendada sama, mida paljudele meie seast tähendab Jumal ja saatus. Borges jätab selle üsna lahtiseks
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022
jaanuar 2022
detsember 2021

Autorite sildid: