Kasutajainfo

H. G. Wells

21.09.1866-13.08.1946

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· H. G. Wells ·

Võlupood

(kogumik aastast 1966)

eesti keeles: ««Loomingu» Raamatukogu» 1966; nr. 34

Sisukord:
  • Loomingu Raamatukogu
Hinne
Hindajaid
8
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.889
Arvustused (9)

Konkreetse raamatu puhul võlus mind see kuidas presenteeriti puhtaid ideid. Wellsil ikka peas midagi liikus. Ok, liiga paljude müstiliste saavutuste taga on alkeemia (kemikaalid), aga eks see on ajastu pitser. Praegu kiputakse iga tondi taga vist arvutit nägema. Aga näiteks kaks juttu sellest kogust on tõeliselt vinged ja ehedad - see ajakiirendaja lugu ning lugu sellest kuidas üks mehike maakera seisma paneb. Igati lugemist vääriv kraam. Et suurem osa olulistest romaanidest on selle Wellsi puhul maakeeles juba olemas, siis minu meelest võiks mõni kirjastaja mingi kokkuvõtliku jutukogu ilmutada. Selles "Loomingu Raamatukogu" broshüüris on neid jutte ütlemata vähe.
Teksti loeti eesti keeles

Saja aasta vanused lood, aga lugemisnauding missugune! Wells on minu meelest esimene kaasaegne ulmekirjanik, st. ta toodangu paremik ei ole aastatega oma võlu kaotanud. Näiteks Jules Verne’i romaanidele on aeg liiga teinud. Mahukam novellikogu kuluks Wellsi lugudest tõesti ära. Mulle tõlge meeldis. Ma ei ole A. Zirnaski tõlkeid mujal kohanud.
Teksti loeti eesti keeles

Pole midagi, kaotab aja jooksul oma väärtust ka Wells, palju vähem, kui mõni muu, aga siiski. "Võlupoe" taolised jutukesed arvatavasti jäävad alati mõnuga loetavaks hoolimata nende pretensioonitusest, aga kiirendaja lugu on minu arvates näide mingisuguse ühe idee kütkeisse jäävast kirjutamisviisist, kust peale selle ühe mõtte polegi nagu midagi rohkem võtta, puudub ka hilisematele puzzledele omane puänteeritus. Ülejäänud lood on paremad, aga ma ei viitsi mitte neist igaühele eraldi arvustusi kirjutada. Plattner Story paistab olevat jätnud kenakese jälje, üks A. C. Clarke`i jutt vähemalt paistab olema puhtalt selle järglane suti hilisemas ajas. Lugu maakera seismapanekust aga meenutas tuntud rahvalugu sellest, kuidas kellelegi anti kolm soovi ja ta soovis lauale vorsti, vorsti naise ninaotsa ja siis jälle sealt lahti. Igivana mõistulugu sellest, kuidas inimene ei oska suurt midagi oma erakordse võimega peale hakata, pluss veel kirjeldus maakera seismajäämisest, mis omal ajal võis suht värskelt mõjuda.

Tahaks norida ka Zirnaski eess]na kallal, kus on räägitud Wellsi idealismist ja maailmaparandamissoovist -- soovitan seda mitte tõsiselt võtta ning lugeda parem miskit biograafiat, kus see tema "maailmaparandamine" (totaalne riiklik kontroll, normiks kujunenud eutanaasia, asotsiaalsete ning dissidentlike elementide hävitamine jne) paremini lahti seletatud on või siis ta enda vastavaid teoseid.

Teksti loeti eesti keeles

Kui Võlupoodi mitte arvestada, siis sisaldab see kogumik häid lugusid. Tasub kindlasti lugeda. Mõnus sajandivanune keskkond.
Teksti loeti eesti keeles

Vaevalt, et ükski "Võlupoe" lugudest ilmus selles kogumikus esmakordselt eesti keeles – kuigi "Kiirendaja" osas ma pole kindel –, aga siin on nad mõnusasti kättesaadavad (tiraaž 21000 – raamat peaks leiduma enam-vähem igas korralikus majapidamises) ja väga meeldivas tõlkes. Ütlemata head lood ja soe soovitus.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022

Autorite sildid: