Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

Dr. Bloodmoney, or How We Got Along After the Bomb

(romaan aastast 1965)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Romaani tegevus algab päeval, mil stardib rakett Marsile (pardal Mr ja Mrs. Dangerfield) , invaliidist (jäsemeteta) teismeline Hoppy Harrington saab peale pikki ponnistusi töökoha televiisoriparandajana ning Dr. Bruno Bluthgeldi valearvestuse tulemusena lõhkevad Ameerika pinnal vesinikpommid. Suurem osa elanikkonnast hukkub.

Romaani teises ja pikemas pooles on tegevus viidud 7 aastat hilisemasse perioodi, kui löögist tsivilisatsioonile on juba teatud määral toibutud.

Dick ei ole hard SFi kirjutaja, segiläbi enam-vähem usutavate asjadega esinevad tal täiesti jaburad nähtused; kas ja kuivõrd keegi suudab sellest mööda vaadata, kuid antud romaani puhul, arvan, ei ole lugu nii kohutav, ehkki tõsi, aeg-ajalt kipub kirjanikul justnagu ots peost libisema, või soolab ta jälle ebateaduslikkusega pisut üle.

Seoses muutunud oludega muutuvad ka inimesed ja nende rollid. Dick on seda üsna ilmekalt kujutanud. Walt Dangerfield, kelle rakett ei jõua Marsile, vaid takerdub maa orbiidile, muutub tähtsaks teguriks ellujäänute arusaadavalt madala moraali ülalhoidmisel. Tema regulaarsed raadiosaated on ainsaks säilinud meediasündmuseks. Hoppy ja teised temasarnased tehnilise taibuga inimesed saavutavad uues ühiskonnas hõlpsasti liidrirollid , niigi meeletesegadusele kalduv dr. Bluthgeld (Bloodmoney), läheb aina segasemaks, ning üritab katastroofi korrata.

Dicki romaani tõelised kangelased on siiski tavakodanikud, kel on julgust ja jaksu elu edasi vedada. Ja hoolimata vähesest lootusest läheb elu edasi. Romaan on Dicki kohta erandlikult elujaatava sõnumiga. Siiski, millegipärast tekitab raamat minus (tagasivaateliselt) vastikustunnet ning mõtteline hinnegi langeb üha, fikseerudes 2001. a. seisuga nelja miinus tasemel.

Teksti loeti inglise keeles

Dr. Bloodmoney on postapokalüptiline ulmelugu. Esimeste peatükkide tegevus läheb käima 1981. aastal ja tutvustab kirjut seltskonda San Francisco elanikke - kuid ei lähe kaua aega, kuni Külm sõda kuumaks muutub ja tuumapommid olemasoleva elukorralduse hävitavad. Seejärel liigub tegevus kiiresti seitse aastat edasi, et vaadelda sedasama seltskonda uues maailmas.
 
Eelkõige põhinebki see lugu tegelastel ning keskendub sellele, kuidas endised suurvõimu kodanikud nüüd tükkideks purunenud maailmas hakkama saavad. See on kindlasti teose tugevam külg, sest nende spekter on siin üsna lai.
 
Realistlikumas otsas on näiteks praktilise meelega mustanahaline müügimees Stuart McConchie, kes müüb nüüd telerite asemel lõkse metsikute rottide ja kasside püüdmiseks. Kuskil keskel on Walter Dangerfield, kes pidi lendama Marsile, kuid jäi sõja puhkemise tõttu orbiidile, kus ta on juba seitse aastat veetnud Maaga raadiosidet pidades.
 
Fantastilisemas otsas on jälle talidomiidi tõttu käteta ja jalgadeta sündinud Hoppy Harrington, kellel tundus veidraid võimed olevat juba enne sõda, kuid kelle paranormaalne jõud nüüd pidevalt kasvab. Või Edie Keller, kes eostati sõjapäeval ning kes kannab enda sees kaksikvenda, kellega ta telepaatiliselt suhtleb. Või siis nimitegelane, Austria füüsik doktor Bluthgeld, kes peab ennast vastutavaks kogu tuumasõja eest ja on üpris peast segi (või kas ikka on?).
 
Tuumasõja-järgne maailm on samuti hästi kujutatud segu reaalsest ja fantastilisest. Näiteks on mehhaanikud ja muud töömehed hinnas, samuti arstid, apteekrid ja prillitehnikud. Teisi töid õppinud püüavad lihtsalt hinge sees hoida. Fantastilisem on jälle mutantide pool, nagu intelligentsemaks muutunud rotid ja kassid, kes karjadega varitsevad ja söövad väikelapsi.
 
Suures plaanis aga jääb see kõik natuke tühjaks. Philip K. Dicki teosed teeb tihti eriliseks just see, et loo kihtides on tähenduste taha peidetud teised tähendused - ja siin on see osa puudu. Seletamatu osa (eriti Harringtoni, Kelleri kaksikvenna ja Bluthgeldi puhul) on küll olemas, kuid ei arene edasi millekski suuremaks.
 
Muidugi on armas see, et tegemist on nagu mõttelise järjega Stanley Kubricku filmile "Dr. Strangelove" ja erinevalt filmi iseloomustavast võllahuumorist kannab Dicki raamat lõpuks pigem positiivset sõnumit. Hoolimata kõigist tugevustest ei küüni tulemus aga siiski autori tippteoste hulka, jäädes lihtsalt tugevaks keskmiseks.
 
Hinnang: 6/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020

Autorite sildid: