Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928–02.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

The Minority Report

(jutt aastast 1956)

ajakirjapublikatsioon: «Fantastic Universe» 1956; jaanuar
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Vähemuse ettekanne»
Philip K. Dick «Poodud võõras» 2016

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
6
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.625
Arvustused (8)

Süsteemi tuumaks on kolm idioodist tulevikuettenägemisvõimega tüüpi, kelle mõttetegevust analüüsib arvuti. Resultaatide põhjal vahistatakse inimesi, kes peaksid lähitulevikus mõne roimaga hakkama saama. Elu on turvaline, viimasest mõrvast lahutab ühiskonda juba viis aastat.

Lugu läheb lahti hetkel, kui süsteemi loonud ja vastavat institutsiooni juhatavale John Andertonile määratud asetäitja kohale jõuab ning süsteem järjekordse potentsiaalse mõrvari kaardi väljastab, millel seisab peategelase nimi, väidetavaks ohvriks aga inimene, keda ta isegi ei tunne.

Dickilikke visklemisi ühest servast teise, kusjuures autor suudab siin eksitada isegi neid, kes ta tavavõtetega juba tuttavad on ja .. hea oli.

Teksti loeti inglise keeles

Selles loos, mille võime ilmselt klassikaks kuulutada, tegutsevad tagaplaanil taas precogid, ehk eesti keeli aimduriteks tõlgitud tegelased. Need on vegeteerivad idioodid, kes võivad tulevikku ette näha. Nende nägemusi analüüsivad arvutid, ning ongi olemas tõepärane tulevikupilt. Antud juhul kasutatakse seda kuritegude ärahoidmiseks. Süsteem on seni tõrgeteta töötanud, kuid nüüd juhtub nii, et kuritegevuse preventsiooni firma rajaja tõmbab masinast kaardikese oma nimega. Selge see, et ta kahtlustab vandenõud- keegi tahab tema kohta endale. Edasi kulgeb kõik üsna dikilikult - ongi vandenõu, mille varjamiseks on lavastatud teine vandenõu ja selle kihvakeeramiseks peab peategelene kolmanda tekitama. Põhiiva seisneb selles, et kõik precogid hakkavad tulevikku nägema selle erinevates ajaharjudes - ja sedasorti ajugümnastika tuleb Dickil ikka neetult hästi välja.
Teksti loeti inglise keeles

Olles saabunud siia (paar aastat) pärast filmi nägemist, võib ette kujutada mu üllatust nende radikaalseid erinevusi kohates, kuigi samas ega see ei tohiks eriti üllatuslikult enam tulla, et dick`i ekraniseering (või ekraniseeringud üldse tegelt) algmaterjalist erineb.

Siiski oli see meeldiv kogemus (seda meeldivam võltsootuste purunemise tõttu; oli filmike küll kenake, kuid siiski liiga actionile keskendunud) ning samas ka esimene dick`ikese lugu, mida lugend enam-vähem mõistust omaval ajal ning samas saaks panna keskpärasest kõrgema hinde. Siin kiidetud "loole omapärane dikilikkus" aga äratas selle tüübi vastu huvi, nii et järgmine lähemat uurimist nõudev kirjanik on teada.

Teksti loeti inglise keeles

Juhtus ka minuga nii, et nägin filmi ammu enne, kui lugesin juttu. Ei jätnud erilist muljet, kuigi lavastajatoolis istus üks kinomaailma legende. Liiga pehme, märulile keskendunud ning natuke ka seebine. Jutt seevastu on märksa karmima koega ning teravam, kuigi lõpp jääbi ikkagi liiga õnnelikuks. Tugev neli
Teksti loeti inglise keeles

Mullegi meeldis lugu oluliselt rohkem kui film, aga eks see kipub enamasti (isegi reeglina) nii olema. Väga intensiivne ja kiire arenguga tükk, kus hingetõmbamiseks pole sisuliselt hetkekski aega. Esindatud on nii tugevad moraalsed dilemmad, sõjavastasus kui ka tuleviku ennustamise paradoks, mis kõik on minu arvates väga hästi välja mängitud.

Seega ei näe põhjust panna madalamat hinnet kui "5".

Teksti loeti inglise keeles

Väga ei meeldinud, võrreldes kogumiku "Poodud võõras" eelnevate lugudega ("Sviblede häälestaja", "Tulus äri", "Sõjaveteran") jättis kuidagi kahvatu mulje. Ehkki sõjateema tuli ka selles loos mängus, puudus siin selline võimas (post)apokalüptiline õhustik, mis paljud Dicki lood nauditavaks teeb.

Filmi sai omal ajal kinos vaadatud ja sellest jäi päris halb mälestus... noh, et kui suurem osa filmist kõlbas veel vaadata, siis lõpposa läks kõige halvemate Hollywoodi traditsioonide järgi tatiselt halearmsaks.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2024
juuni 2024
mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024

Autorite sildid: