Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

VALIS

(romaan aastast 1981)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (3)

See romaan kirjutati 1978 ning algab tsitaadiga Suure Nõukogude Entsüklopeedia kuuendast väljaandest (1992): VALIS (Vast Active Living Intelligence); tõenäosusväljas ilmnev häiritus...isereguleeruv antientroopiakeeris, mille eesmärgiks on oma ümbrust võimalikult tõhusalt informatsiooniks liigitada ja rühmitada. Taoline definitsioon on üsna mõnusaks alguseks Dicki kõige autobiograafilisemale ulmeromaanile.

Peategelaseks on kirjanik Horselover Fat, kes sõbratari enesetapu ja pikaajalise uimastite kasutamise tagajärjel läheb hulluks või leiab tee Jumala juurde (lugeja otsustada). Fat on veendunud, et viimased kaks tuhat aastat on eksitus meie meeltes, tõeliselt elame seniajani Rooma riigis. Fati mõtted ja teod on sarnased Dicki omadele, kui ta 70-ndatel viibis tugevasti uimastite mõju all. Teose teiseks tegelaseks on ratsionaalne ja skeptiline Phil Dick. Need kaks peakangelast kujutavad üsna hästi kirjaniku enese olemust. Väga huvitav oli lugeda Fati elufilosoofiat, mis tõesti sarnaneb pärisfilosoofiaga. Raamatu lõpus väsisin siiski narkomaani skisofreeniliste mõtete lugemisest. “A Scanner Darkly” jättis terviklikuma mulje. Iga Dicki fan peaks selle loo kindlast läbi lugema. Mina annan hindeks 4.
Teksti loeti soome keeles

Kõhklevalt tõuseb käsi valima hindenumbrit. Hindeid pannakse ju ikka koolis; vaagida Dicki tõenäoliselt olulisimat teost, mastaapset postmodernistlikku eksperimenti koolipoisi margapuuga tundub aga sama mõistlik kui panna hindeid Shakespeare’i näidendeile, märkides punase õpsipastakaga leheservadele stiilivääratusi.

Paljud on VALISe juba enne lugemist liigitanud vana narkari skisofreeniliseks sogaks — arvamus, mille levikule aitab tõenäoliselt kõvasti kaasa tõsiasi, et teose esimene pool on suhteliselt sü˛eevaba, küll aga sisaldab keskmise ulmeka kohta ebamugavalt palju juttu Jumalast, Kristusest ja roosadest laseritest. Minu meelest pannakse sellist suhtumist külvates mööda kolme asjaga. Esiteks: Dick ei tarvitanud hallutsinogeene. Transtsendentaalset kogemust, mille Dick 1974. aastal läbi elas, ei saa aga kuidagi põhjendada pikaajalise ergutikasutusega (millest kirjanik oli tolleks ajaks pealegi juba loobunud). Teiseks: sü˛eevabadus iseenesest ei ole ilmtingimata miinus; see võib olla ka edukas kirjanduslik võte lugeja lahtiraputamiseks harjunud normidest, kitsendavatest raamidest. Arvestades VALISe veenvust ja põrutavust on kerge filo- ja teosoofiline nämmutamine mõne jaoks isegi vajalik, et mitte kohe alguses “ära kammida”. Kolmandaks: eestlasele on kõik kristlusega seonduv ju, teadagi, ristikoerte mürgine ila. Nojah... Ma ei oska muud öelda, kui et proovitagu oma ajalooliselt õigustatud raevu hillitseda, kuni on lähemalt tutvutud kontseptidega, millega Dick VALISes ˛ongleerib. Mõnele pole võib-olla muud vajagi, et mustast raudvanglast, niger ferrum carcerist väljapääs leida. Vankumatu konfessioonikristlase kõrvadele on Dicki mõttemängud aga küllap sama räige jumalateotus kui Metsatöllu ja Musta Missa laulutekstid.

VALISele võlgnevad ideetasandil väga-väga palju nii Grant Morrisoni oluline kultuskoomiks “The Invisibles” kui vendade Wachowskite “Matrix”. Morrison on oma laenamisi ausalt tunnistanud, maailma edukaima ulmefilmisarja loojate kummardust vanameistri ees ootame endiselt. Nii ehk naa, kannatlik otsija jõuab viimaks ikka allikale. VALIS on üks selline allikas. Jooge ettevaatlikult!
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020

Autorite sildid: