Kasutajainfo

Philip K. Dick

16.12.1928-2.03.1982

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Philip K. Dick ·

A Maze of Death

(romaan aastast 1970)

Hinne
Hindajaid
4
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (6)

Jumala olemasolu on teaduslikult tõestatud; jumal on kolmainsus - Intercessor (Eestkostja ehk Lunastaja), Mentumanufacturer (kes võib aega tagurpidi pöörata ja hinge surematusesse kanda) ja Maapeal Uitaja, kes võib inimestele end ilmutada. Jumala antipood, aga võib-olla ka jumalus ise on Kehahävitja (the Form-Desroyer, ehk siis surm). On olemas jumalamaailmad, kuhu kanaliseeritakse inimeste palved ja mõnikord need palved ka täidetakse. Piibli asemel on 21. sajandi teoloogi Spectkowski traktaat sellest, kuidas jumalat tundma õppida ja surematus saavutada.

14 inimest avastavad end kolooniast asustamata planeedil, ning pole teada, kes selle rajas, või mis on koloonia eesmärk. Kõik nad on vaid soovinud mingit muutust oma elus ja kõik nad on sinna lähetatud. Kõik nad on erinevate alade spetsialistid, kuid mingis mõttes elus äpardunud ja kõigil on mingi “kiiks”. Planeedi keskkond on enam kui kummaline, metsa all vedelevad (tehislikud?) eluvormid, mis võivad neisse söödetud asju paljundada. Aegajalt märkab mõni asukas karpjat halli Maja, mis kohta muudab. Side koloonia asutamist korraldanud Maa agentuuriga katkeb ja inimesed kahtlustavad, et nad on tehtud osaliseks mingis vandenõus või eksperimendis, mis äkki on koguni jumala enda korraldatud. Üsna pea üks neist tapetakse ja on üsna selge, nad on kellegi või millegi meelevallas.

Dicki romaanide puhul räägitakse tihti paranoiast ja siin on seda küllaga. On arusaadav, et kõik toimuv ei ole päris realistlik ja et selles mõneti suletud ruumi kriminulli meenutavas loos ei ole miski nii nagu näib. Peategelasele tundub näiteks, et sündmustik ja tegelased on analoogsed Wagneri “Nibelungide sõrmuse” süzheele, aga tema on ka klassikalise muusika ja Tolkieni fänn. Igaüks tõlgenab jätkuvaid mõrvu ja eksperimendi eesmärki oma vaatevinlikist. Lahendust lugejal muidugi ära mõistatada ei õnnestu, selleks on Dick liiga palju pöörasusi kokku kuhjanud. Samas on kirjaniku raudne loogika - kogu selle mitte realistlikuna mõjuva tegevuse taustal - lõpulahenduses siiski üpris nauditav.

“Surmalabürinti” ei peeta vist Dicki kuigi oluliseks teoseks, aga mina sellele midagi ette heita ei oska. Üsna põnev ja pingeline lugu, mis on hästi läbimõeldud ning mida pikemalt lahti seletada ei saa, sest kogu asja mõte on puändis. Meeleolult on muidugi üsna raskemeelne ja paranoilik romaan, aga ilmselt selline, mis esindabki kõiki Dickile omistatavaid iseloomulikke parameetreid. Lakooniline, kuid psühholoogiast ja originaalsetest ulmeideedest küllastatud mõnuga loetav romaan.

Teksti loeti inglise keeles

A Maze of Death on mõrvamüsteeriumi stiilis kirjutatud ulmelugu. Tühjale Delmak-O planeedile saabuvad neliteist inimest, kes on kõik mingil määral omadega sassis ning on haaranud kinni võimalusest uut elu alustada. Neid ei kohuta ka see, et nad peavad saabuma üheotsa-süstikutega ja missiooni eesmärki ei öelda enne, kui kõik on saabunud.
 
Kuid siis hakkavad kohe kõik asjad valesti minema. Keegi on kustutanud sõnumi, mis peaks neile infot andma ning rikkunud sidevahendid. Süstikud on kasutuks muutunud ning jala ei ole ohutu ringi liikuda - liiga palju imelikke pool-bioloogilisi, pool-mehhaanilisi olendeid toimetab kohe asunduse äärel. Ning siis algavad mõrvad...
 
Ma pean ütlema, et Dick üllatas mind selle looga märkimisväärselt. Probleemi ülesehitus muidugi vihjas sellele juba alguses, aga kõigepealt läheb oma aeg ka sellesse veidrasse SF-universumisse sisse elamiseks. Ning siis paneb autor lauale aga põhimõtteliselt klassikalise mõrvamüsteeriumi - eraldatud koht ja kitsas ring veidrikke.
 
Seejärel on natuke aega võimalik mõelda, et kas see lugu on pigem nagu Agatha Christie "Kümme väikest neegrit" (tänapäeval rohkem tuntud pealkirja "Ja ei jäänud teda ka" all) või hoopis "Mõrv Idaekspressis". Ning kui see oleks ka ainult midagi sellist, siis oleks see üks täitsa lahe variatsioon, just maailma pärast, kuhu see paigutatud on.
 
See on nimelt maailm, kus kogu inimkond on Maalt lahkunud (sinna on jäänud ainult vaimuhaiged) ja tähtede vahele laiali pillatud. Kuid mis veel huvitavam, see on universum, kus on tõestatud Jumala olemasolu ning palved ja imed töötavad nagu füüsikaseadused. Jumal on kolmainsuslik - palveid kuulav Vahendaja, maailma mõjutav Looja ja inimestele ilmuv Kõndija.
 
Kui aga mõned mõrvad on juba toimunud, läheb väike rühm koloniste otsima salapärast Ehitist, mis pidavat asundusest mitte eriti kaugel erinevates kohtades ilmuma ja kaduma. Ning siis on juba selge, et tegemist on puhtakujulise Dicki looga tajust ja tegelikkusest, millele mõrvamüsteerium ainult kattevarjuks oli peale riputatud.
 
Siiski pole kriminaalne pool loost puhas pettus. Kui lugemisega päris lõppu jõuda, siis on võimalik näha, kui sümboolne kogu see kujutlus vägivallast ja surmast väikese grupi keskel eraldatud oludes tegelikult on. Kokkuvõttes on see kõik tegelikkuses veel palju õudsem kui üks lihtne mõrvamüsteerium olla võiks.
 
Kui üldse kritiseerida, siis ei ole tegelased siin loos kõige tugevamad. Selline veidrike punt sobis küll teemaga kokku, kuid midagi väga mälestusväärset või liigutavat neis ei olnud. Kuid suures pildis ei ole see suurem viga. Isegi Dicki enda üsna kõrges mõõtkavas on tegu ikka tõsiselt hea teosega.
 
Hinnang: 9/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022
jaanuar 2022

Autorite sildid: