Kasutajainfo

Chris Roberson

25.08.1970-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Chris Roberson ·

O One

(jutt aastast 2003)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Mõne tekstiga lihtsalt on nii, et loed seetõttu, et satub lühikese aja jooksul liialt sageli näppu. Chris Robersoni siinarvustatava jutuga just nii läkski. Ostsin paki vene ajakirju «Jesli» ning seal oli see jutt 2005. aasta kümnendas numbris ja pealkirjaga «О, единственный!». Siis lappasin poola ajakirja «Nowa Fantastyka» 2005. aasta komplekti ning seal oli jutt septembrinumbris, pealkirjaks sedapuhku «Zero jeden». Tekkis juba küsimus, et kas peaks lugema..?

Kahjuks ei vaadanud ma kohe autori kodulehele, sest siis oleks jäänud ära vene tõlke lugemine. Vene tõlge polnud halb, aga kasutas minu jaoks harjumatut hiina nimede transkriptsiooni.

Jutu tegevus toimub (alternatiivajaloolises) maailmas, kus keiserlik Hiina valitseb planeeti Maa ning seab samme ka kosmosesse... Peategelaseks on ülemarvutaja Cui, kelle alluvuses töötavad sajad abakustel arvutajad. Ühel päeval saabub õukonda aga inglane Proctor Napier aurujõul töötava mehhanismiga, mida ta nimetab Analüütiliseks Masinaks. Cui pannaksegi masinaga võidu arvutama, et kumb on kiirem ja täpsem.

Kindlasti on jutt hiinapärane... vähemasti sedavõrd, kuivõrd olen mina seda valge inimesena pädev otsustama. Jutt on ka hea, aga kuidagi ükskõikseks jättis see samuti. Ausa inimesena pean aga tunnistama, et see kalade ja tiikide värk mulle meeldis... kosmoselaeva mudel samuti.

Jutt oli autori professionaalseks debüüdiks, st. esimene tekst, mille eest ta raha sai ning jutt võitis parima alternatiivajaloolise jutuna Sidewise-auhinna ja oli ka World Fantasy auhinna finalist. Minult siiski neli.

Huvilised leiavad jutu täieliku teksti autori kodulehelt (link kõrvalaknas).

Teksti loeti vene ja inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2022
juuni 2022
mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022

Autorite sildid: