Kasutajainfo

John Scalzi

10.05.1969-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· John Scalzi ·

Fuzzy Nation

(romaan aastast 2011)

Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Tegelikult panen ma sellele raamatule hindeks "4" natuke raske südamega. Sest lugemiseks kulutatud tunnid olid täidetud rõõmsa ja põneva meelelahutusega. Põhjused, miks ma arvan, et see väärt raamat pole päris suurepärane: tegemist on H. Beam Piper`i "Little Fuzzy" uusversiooniga (Scalzi ise ütleb eessõnas, et see on reimagining väites, et põhiosa - lugu - on sama, kuid on uusi detaile, tegelasi ja sündmusi); teiseks on tegemist küllalt vähe ulmelise loo tuumaga. Suur paha korporatsioon vs. üksikindiviidid, keskkonnakaitse ja põliselanike õigused. Koloniaalekspansiooni (-ekspluatatsiooni) temaatika on eksporditud kosmosesse. Samuti toimub on suur osa raamatu mahust kohtuistungi diskussioon. Nauditav, lõbus, teravmeelne - kõike seda; kuid mitte väga ulmeline.

Raamatu peategelane Jack Holloway on planeedil Zara XXIII tegutseva suurkorporatsiooni ZaraCorp iseseisev alltöövõtja, kelle ülesanne on maavarade otsimine. Sellega korporatsioon avastatud planeetidel tegelebki: otsib maavarasid ja kui leiab neid, siis kaevandab seni kuni need otsa lõppevad. Holloway on endine jurist, kes jäi Maal on tegevusloast ilma ja seetõttu siis tegeleb kuskil valgusaastate kaugusel sellega, et endal ja oma koeral Carlil hinge sees hoida.

Juhtub nii, et kogemata põhjustab ta uuritava kaljuseina kokkuvarisemise, mis on Kolooniate Keskvalitsuse poolt kehtestatud keskkonnasäästmise normatiivide räme rikkumine. Holloway vahendaja korporatsiooni juures tühistab seepeale mehe lepingu. Juhtumisi on aga just selle kokkukukkunud kaljuseina varjus ajaloo suurim vääriskivisoon, mis tänu mõningatele juriidilistele konksudele on nüüd Holloway valduses.

Sündmused võtavad sootuks huvitava pöörde kui Holloway tagasi oma koju jõudes leiab sealt eest väikese kassilaadse eluka, kes ilmutab tõelist nutikust. Hollowayl tekkib kahtlus, et võibolla on tegemist intelligentsete olevustega. Ta hakkab neid nimetama "karvikuteks" (fuzzy ~ est.k. ebemeline, säbruline) ja kutsub asja uurima oma ekspruudi Isabeli, kes töötab planeedil ZaraCorpi bioloogina.

Et mitte sisust rohkemat ära rääkida, siis lihtsalt kokkuvõttes öelda, et sealt edasi lähevad sündmused huvitavaks, kohati ohtlikuks, mängus on suured rahad, erinevad huvid, juhtub nii head kui halba. Võibolla niipaljukest lihtsalt, et kehtivate reeglite kohaselt ei tohi inimesed (ega teised rassid, keda on lisaks veel teada kaks) arendada mingit majandustegevust planeedil, kus on tuvastatud kohalik intelligente eluvorm, mida võiks käsitleda "inimestena" (ingl.k. people)

Mis on tüüpiline angloameerika kultuuriruumile, siis suurem osa olulistest asjadest lahendatakse kohturuumis. Üks põhilisi küsimusi, mille ümber sündmustik keerleb: mis on tunnused, mille aluseks kohus kinnitab, et üks või teine liik on olemuselt intelligentne (sapient ~ est.k. arukas) ja käsitletav põlisasukatena. Suur osa ulmekirjandusest on keskendunud teemale, kus inimkond puutub kokku kõrgemalt arenenud tsivilisatsioonidega (olgu siis heas või halvas). Scalzi lahkab aga eetilisi küsimusi, mis kerkivad üles siis, kui inimkond on see kõrgelt arenenud tsivilisatsioon, mis ennast tähtedele laiendab.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022

Autorite sildid: