Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937-14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

Doorways in the Sand

(romaan aastast 1976)

ajakirjapublikatsioon: «Analog Science Fiction—Science Fact» 1975; juuni - august
Hinne
Hindajaid
2
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

Fred Cassidy on suutnud kolmteist aastat üli6pilane olla, 6ppides k6ikv6imalikke erialasid, ent hoidudes hoolikalt m6nes aines nii palju punkte kogumast, et neist l6petamiseks piisaks - nimelt on onu testamendis jäetud talle 6pingute ajaks korralik elatisraha, mis aga kaob, kui ta diplomi kätte peaks saama. Fredi harrastuseks on ronida: mööda katuseid, seinu, torne - nii k6rgele kui v6imalik.

On tekkinud kontaktid v66raste rassidega - maalasi veel eriti t6siselt ei v6eta, aga on lootust, et nemadki kord euroliitu - vabandust, millessegi suuremasse - vastu v6etakse. Veel näib kosmoses olevat selline komme, et tehakse kingitusi - ühest tsivilisatsioonist teise liiguvad kellegi jaoks hindamatu ajaloolise ja kultuurilise väärtusega eksponaadid. Maa on välja andnud Mona Lisa ja Briti kroonijuveelid, vastu saanud miski kivi ja masina, mis sellesse sattuvad esemed peegelpilti pöörab.

Fredi ümber hakkavad toimuma salapärased ja ohtlikud sündmused: selgub, et v66rlaste kivi on kadunud ja asjast huvitatute teadmist mööda oli Fred viimane, kes seda nägi. Kivi kaotamine kompromiteeriks maalasi - m6ned kosmilised rassid on sellest huvitatud, m6ned mitte, nii nad siis maal üksteist üle trumbata püüavadki ja ka maal on j6ude, kes näevad kavalt rikastumisv6imalust. Nii et parasjagu märulit ja naljakaid tegelasi. Häirivalt m6jus stiiliv6te alustada peatükke miski kriitilise situatsiooniga ja siis jutustada, kuidas asjad selleni j6udsid.

Teksti loeti inglise keeles

Mulle just seesama stiilivõte meeldis. Ja kuigi esimesel lugemisel jättis raamat suht kehva mulje, sundis miski seda uuesti kätte võtma - ning tulemusena sain hoopis väga hea mulje. Võibolla ongi raamat, mida peaks mitu korda lugema, et täiega nautida.

Raamatus oli piisavalt huumorit. Ja lähenemine tulnukatele oli muhe.

Teksti loeti inglise keeles

Nauditav on RZ oskus tegelikult väga tõsistest asjadest rääkida läbi huumoriprisma. Tema tegelased on värvikad ja lihtsad ning alguses üsna elementaarsena tundunud konflitile keerab ta mõnusa vindi peale. Aga heidan ette sedasama võtet mis MK - ei meeldi see kunstlik pinge kruvimine.
Teksti loeti inglise keeles

Pärast tulnukatega kohtumist on Maa liidetud tähedevahelisse kultuuriasjade vahetusse, süsteemi mis on mingit pidi tähtedevaheliste suhete algustasemeks. Briti kroonijuveelide ja Mona Lisa vastu on Maale antud Rhenniuse masin (funktsioon teadmata) ja Tähekivi mis on tundmatu otstarbega väljasurnud tsivilisatsiooni varemetest leitud iluasi. Paraku on Maa koos sellega sattunud nii teiste tsivilisatsioonide kui kohalike pättide intriigide sasipuntrasse. Tähekivi on kadunud ja seda otsivad taga tõsised mehed kes ei kavatse kivi kivi peale jätta enne kui nad selle kätte on saanud.
Meeldis see kuidas lugejale infot jagati - tilgahaaval, usutavalt ilusti konteksti sobivalt ilma samas et keegi oleks kellelegi loengut pidanud.
 
Teksti loeti inglise keeles

Umbes esimesed kaks kolmandikku oli tegu igati nauditava lugemisega, siis aga kadus loost pinge ära. Kõik probleemid lahenesid kuidagi iseenesest. Samas ilmus sel hetkel areenile veel mingeid uusi võõrtsivilisatsioonide esindajaid kes autori kavatsuse kohaselt vist pidid olema kogu loo seisukohalt väga olulised, aga minu jaoks ajasid asja ainult mõttetult segasemaks. Kokkuvõttes olid mitu viimast peatükki üks tarbetult väljavenitatud happy end.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020

Autorite sildid: