Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937–14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

24 Views of Mt. Fuji, by Hokusai

(lühiromaan aastast 1985)

ajakirjapublikatsioon: «Isaac Asimov`s Science Fiction Magazine» 1985; juuli
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.25
Arvustused (4)

Lühiromaan koosneb kahekümne neljast peatükist, igaühe tegevuskohaks on koht Fuji mäe ümbruses, Jaapanis, kust tuntud kunstnik Hokusai on seda mäge maalinud (neid pilte saab lihtsalt ka võrgust leida). Peategelasel (kelle nimi on Mari, aga kes pole siiski eestlane) on kaasas raamat Hokusai reprodega ja ta viibib omalaadsel palverännakul, järgides kunstniku teekonda. Siiski jäävad Fuji ja Hokusai jutustuse taustaks, olgugi et neile on palju tekstiruumi pühendatud: loodusvaated, maastiku muutus võrreldes ajaga, millal pildid joonistati, jne. Miks naine on valenime all Jaapanis, mida ta kardab, miks teda jälgitakse ja muu selline selgub alles teksti teises pooles. Enamik peatükke on nukrad ja nostalgilised mõtisklused ilmast ja asjadest, mis naise mälus ladestunud. Actionit on siiski ka veidi, samuti jutu teises pooles arenema hakkav sündmuste käik. Niipalju võib ehk ära öelda, et Mari hiljuti surnud arvutifriigist abikaasa on osanud surra ainult lihalikult, aga teadvuse jätnud ringlema arvutivõrku koos sellest tulenevate plusside ja miinustega.

Omapärane teos, vist isegi originaalne. Arvan, et teksti maksimaalseks nautimiseks peaks lugejal olema mingi tugevam sümpaatia Jaapani kultuuri vastu.

Teksti loeti inglise keeles

Ilmselt on see lühiromaan objektiivsete standardite järgi kirjanduslikult heal tasemel, aga mulle millegipärast ei meeldinud. Seda hoolimata sellest, et teatud sümpaatia Jaapani kultuuri suhtes on mul täiesti olemas. Ilmselt midagi loo stiilis hakkas vastu või ei suutnud selle sündmustik mind kaasa tõmmata.
Teksti loeti eesti keeles

Lugesin juttu "Hokusai: 24 vaadet Fuji mäele" ja tundsin ära selle Zelazny, kes kirjutas "Valguse isanda".
Tõsi, india jumalate asemel oli siin kandev raam Hokusai graafilistel lehtedel ning õhkkond vastavalt kammerlikum, puhtam, jaapanilikum. Vähemalt mulle tundub nii, kuigi ma ühtegi päris jaapanlast ei tunne. 

Ohtralt on viiteid kulturosfäärile (on see sõna?), "see meenutab seda teist asja"-kunsti olemus on mainitud, raamatunimed, piltidel kujutatu ja muusikateosed voolavad lausest lausesse,  ning kuna tegu on minu omaga väga sarnase kultuurisfääriga, oli nauding jälgida.
Aga see kõik oleks tähendusetu, ebaoluline ja võib ka olla, et asjatu ilutsemine, kui poleks LUGU ennast.

Kuskil umbes poole peal annab ta end kätte. Eelnevad vihjeid täis leheküljed moodustavad korraga süsteemi. Mis on inimene, mis EI OLE inimene ja mis on jumal, on vist loo teemaks. Ja inimliku tunnetuse ääred?
 ... aga oluline on muidugi, et meeleolu on puhas, selgus põhjani, peategelane on usutav, teised inimesed samuti, toimuv on põnev ning tasakesi saab klaarimaks, kes, miks, milleks ... ja ometi on kuni täiesti lõpuni saladus, mis on peategelase plaan. 
VÄGA hea lugu.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2024
aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023

Autorite sildid: