Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937-14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

This Immortal

(romaan aastast 1966)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1965; oktoober - november [pealkirjaga «...And Call Me Conrad»]
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
8
4
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (12)

Pole ma ilmselt ainuke, kel Zelazny lugemisel nii originaalkeeles kui tõlkes hirmsaid raskusi on. Kirjanik harrastab sellist stiili, mida on jube raske jälgida. Nõutav on kas kõrgendatud tähelepanu või raamatu mitmekordne lugemine ja lõppkokkuvõttes võtab selline asi ose lugemisrõõmust ära. Suur kontrast näiteks Silverbergiga võrreldes, kelle raamatutes (muidugi Zelaznyga võrreldes) on kõik lihtne ja selge.
See Hugo pälvinud debüütromaan - ajakirjaversioon ilmus pealkirjaga ``...and Call me Conrad`` - jutustab mitmesaja aasta vanusest kreeklasest (minu meelest) pehmelt öeldes kummalisest tegelasest, kes romaanis on giidiks sinisenahkse Vegalase Myshtigo maaekskursioonil. Tüüp väidab, et tahab reisikirja kirjutada. Kaasatulijaiks seebitavad end veel mitu esialgu segaste motiividega inimkodanikku, nende hulgas palgamõrtsukas(!) Hasan, kelle suhe Konstantinos-Conradiga meenutab Yama-Sami suhet Valguse isandas.
Maad on varem tabanud aga mingisugune Kolme Päeva jooksul aset leidnud katastroof, eksisteerivad mingid (ilmselt saastatud) Kuumad Kohad, levinud on mutatsioonid, leidub koletisi ja muudelt planeetidelt sissetoodud jõletisi. Osa inimesi on evakueerunud Taleri nimelisele planeedile, kus elatakse Vegalaste protektsiooni all. Maal elutsevad segiläbi vähem ja rohkem metsistunud hõimud. Conrad ise on olnud mingise Vega vastase ülestõusu juht.
Kogu see varasem stoori jõuab lugejani pudemetehaaval, korjates kokku vihjeid erinevate isikute vestlustest. Jõudnuna raamatu viimase kolmandikuni hakkab siiski ka midagi tegevuselaadset toimuma.
Zelazny tegelased on tihtilugu suurelised jumalahakatised (antud juhul võib paralleele Kreeka mütoloogiaga), ääretud oma ülbuses ja ähmased oma kõnes. Võimalik, et Zelazny raamatud avanevadki alles teisel lugemisel ja tagantjärgi (Valguse isandaga oli näiteks nii), igatahes tundub, et eksisteerib ulmekirjanikke, kellelt saab naudingu vähema vaevaga kätte.
Teksti loeti inglise keeles

Lugesin selle tuumasõjajärgset Maad kujutava romaani läbi 1991 ühel pikemal reisil. Hea mulje jäi. Jõuline ja võibolla surematu Konrad Nomikos juhib turismigruppi läbi Egiptuse ja Kreeka. Maa eluvormid on uskumatuid mutatsioone läbi teinud. Reisijate hulgas on vegalane ja palgamõrvar, kelle ülesandeks on eelmine ära koristada. Konrad püüab kaitsta vegalase elu, sellest tekib romaani põhipinge. Kuna rohkem palju meelde ei tulnudki, otsustasin teost hinnata 4:ga. Lugesin nädalavahetusel romaani igaks juhuks uuesti läbi. Võimas lugu! Ilmselt ei saa sõidu ajal lugedes pooltki sellest naudingust, mis kodus süvenedes. Kindel 5.
Teksti loeti vene keeles

Olen BAASi rajamisest peale mõelnud sellest romaanist kirjutada, aga ei oska hästi... Nüüd siis on kaks arvustust ees ning võib ka ise torkida, mul pole enam seda sisu seletamise kohustust. Romaan on kindlasti võimas ja tugev tekst, aga paljuski on Andril õigus, kui ta ütleb, et paljudelt kirjanikkudelt saab elamuse vähema vaevaga kätte. Ka on õigus Arvil, kes leidis, et reisilektüür see pole. Olen oma arvamuses kusagil Andri ja Arvi vahel... panen hindeks viie hästi pika miinusega, aga nelja tõrgub mu käsi kah panemast. Ütlekski, et esmalugemisel suht raske ja segane tekst, aga vaev on väärt ning tasuks tõesti tutvuda esimese Roger Zelazny romaaniga. Romaan võitis ajakirjaversioonina "Hugo" (õigemini jagas seda Frank Herberti romaaniga "Dune"), noh kui USA fännidele see kohale jõudis... ma ei usu, et Maarjamaa fännid nüüd siis ka rumalamad on!!!
Teksti loeti inglise keeles

Üks väheseid Zelazny teoseid, mis suurt pingutamist ei nõudnud (igatahes "Lord of Light" või "The Dream Master" kõrval). Peategealne on küllalt tüüpiline Zealzny loomingule - kaugel ideaalseset positiivsest kujust, kuid erakordsete võimetega ja teodki on erakordsed. Kindel viis.
Teksti loeti vene keeles

Palju elemente mis mulle meeldivad: apokalüptiline setting, müstilised tegelased müstiliste omavaheliste suhetega, pisut paravõimeid nagu telepaatia ja tulevikunägemine. Jätab palju ruumi kujutlusvõimele, nagu Zelazny ikka.
Teksti loeti inglise keeles

Ammu loetud (u 8aastat tagasi), aga ikka on meeles, nii et see ytleb juba m6ndagi. Ei ole n6us inimestega, kes väidavad, et pole reisikirjandus. Nojah, kui on tegemist pikema reisiga, siis vast kyll mitte, aga rongis6iduks Tallinnast Tartusse just paras ;). Nimelt kunagi viimsel hetkel sai see teos Balti jaamast ostetud ja tee peal läbi loetud. Lühike, segane, kui seejuures siiski loetav. Päris viit välja ei venita, sest herr Zelazny`l paremaid lugusid palju on.
Teksti loeti vene keeles

Apokalüptiline olustik, superkangelane (noh peaaegu superkangelane), ilus näitsik jne. ehk kõik vajalik üheks heaks action-ulme raamatuks.

Mul on raamatust ainult head mälestused, tegelikult mitte just päris mälestused, kuna võtan selle raamatu kaks kuni kolm korda aastas kätte ja loen meeldivamaid kohti.

Teksti loeti vene keeles

Kohutavalt raskes stiilis kirjutatud raamat. Raamatut peab lugema koguaeg kõrgendatud tähelepanuga, vahel lõike mitu korda üle lugema, et korralikult aru saada (vähemalt minul oli nii). Aga romaan ise on hea, kuramuse hea, kuigi Zelazny on vist oma keerulise keelekäsitlusega natuke üle pingutanud.
Teksti loeti inglise keeles

Ärge uskuge inimesi, kes räägivad teile et "This Immortal" on raskesti loetav ja seeditav.Zelazny oskab raskesti jälgitavaid raamatuid kirjutada küll, aga see ei kuulu nende hulka. Erinevalt "Lord of Light" või "Today we choose faces", on see lugu ladusalt ja lihtsalt kirjutatud. Ning kuulub kahtlemata Zelazny paramate hulka.
Teksti loeti inglise keeles
5.2020

Eks siin natuke algajalikkust muidugi ole. Ütleme kohe ära, et algajalikkust Zelazny skaalal, tegemist on siiski tasemega, milleni vähemalt 90% end kirjanikuks pidajatest ei küüni. Niisiis, lobisemist ja üleseletamist on tiba liiast. Muidugi, kui peategelane on väga pika elueaga, siis on tekkinud ka väga palju mälestusi ning eks seda ole siis loba ajamisega markeeritud. Dialoogid seevastu on väga head, vähemalt nii kaua, kui neid on kasutatud tegelaste omavaheliste suhete väljendamiseks. Paraku esineb ka näiteid sellest, et tegelaskõnet on kasutatud lugejale millegi selgitamiseks. No ja lõpuleheküljed sellest, mis edasi sai, on juba tarbetud. Just nagu ka kakluste kirjeldused - kui peategelast on juba surematuna tutvustatud, ei arva ju keegi, et umbes kolmandiku romaani kohal pistab 24 jalaga boakrokodill ta lihtsalt nahka.
Heas mõttes algajalik on aga see, et võib märgata motiive ja ideekatkeid, mis on leidnud väljaarendamist hilisemates romaanides nagu "Lord of Light", "Doorways in the Sand" ja küllap mujalgi. Ehk isegi üllatav, aga selgub, et mingi melanhoolse alatooniga kõdu ja kaduvik esineb Zelazny loomingus algusest peale.
Üks nüanss, mille peale kirjutamise ajal ilmselt ei mõeldud. Kui ma loen, et veganid on sinise nahaga, siis tundub see üsna loomulikuna. Kui aga väidetakse, et veganid on miski kõrgem, targem jne eluvorm, kes tulnud inimkonda päästma, siis ma pean endale kordama, et jutt ei käi toitumispuudulikkusega tegelastest. Hea vähemalt, et neile Coca-Cola meeldib.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: