Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937-14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

The Keys to December

(jutt aastast 1966)

ajakirjapublikatsioon: «New Worlds SF» nr. 165 (august 1966)
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
0
1
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (3)

Lõpp on algus! Täna möödus viis aastat Roger Zelazny surmast. Mäletan veel hästi, et omal ajal (oli üks esimesi kordi, kui ma wõrgus surfasin) lõi teade Meistri surmast mind üsna liimist lahti. Võimalik, et põhjuseks oli just see, et sain sellest teada kõigest paar päeva hiljem ning sel hetkel oli see üsna kuulduse tasemel... isegi surmakuupäevaks pakuti alguses 15. juunit.

Surma-aastapäeva puhul hindaks siis juttu, mis 1986. aastal oli mul esmatutvuseks Roger Zelazny loominguga. Jutt meeldis ning kohe esimese lugemise järel muutus Roger Zelazny minu jaoks NIMEKS!

Tagantjärele tarkusena võin öelda, et jutus oli hulgaliselt autorile olulisi märke... kasvõi see, et inimene nagu jumal ja see jumal veel mässab kah teiste omataoliste vastu. Ka surematuse/pikaealisuse teema oli selles tekstis olemas...

Sisu ise on üsna lihtne. Tulevikus suudetakse modifitseerida veel sündimata inimese keha, et ta siis oleks võimeline elama maailmas, kus inimene hakkama ei saa. Juhtub aga õnnetus ning üks maailm hävib... seoses sellega pole kusagil elada suurel hulgal värskeltsündinutel. Suuremaks kasvades jõuavad meie modifitseeritud järeldusele, et tuleks leida endale võimalikult sobiv maailm ning seda siis kohandada vastavalt vajadustele sobilikumaks. Planeet leitakse ning töö läheb käima... kuid planeedil on ka omad elanikud.

Soovitan kindlasti lugeda! Olemuselt üsna traditsiooniline SF, kuid Roger Zelazny omanäoline kirjutamisviis teeb sellest loost suurepärse filosoofilise pärli ja emotsionaalse pommi.

Teksti loeti vene ja inglise keeles

Huvitaval kombel ainult üks arvustus loole, mis leidub igas mulle kätte juhtunud Zelazny kogus. Ja seda igati põhjendatult, nagu Jyrka on jõudnud ka ladusealt ära seletada. Lugege teda.
Teksti loeti vene keeles

Brrrr! Üks esimesi lugusid meistrilt, millega ma kohe üldse mitte rahul ei ole. Kõigepealt oli algus nii skemaatiline ja ebaloogiline, et võttis oigama. Olgu, juttude algused ma annan teinekordki andeks, sest kuidagi peab asi paigalt võtma ja ehk tõesti muidu ei anna huvitavat situatsiooni konstrueerida. Edasi aga ei lähe paremaks - see planeedi konverteerimise (ja selleks vajaliku aja) jutt tundub ainult selleks vajalik olevat, et sinna need kahejalgsed, "inimesed" elama panna ja anda neile aega "areneda". Ilmne vihje jääaegadele ja kõik edasine on ka ennustatav - pea esimestest dialoogidest planeedil on selge, mislaadi probleemid tulevad ja kuidas neid lahendatakse... Ühesõnaga - mul on alati raskusi olnud RZ ulme-kirjanikuks pidamisega, pigem on ta fantasy-kirjanik, kes natuke rohkem mõtleb. SF tuleb tal teinekord üsna idiootlik välja. Antud jutule on nii palju etteheiteid, et kuidagi ei tõuse käsi paremat hinnet panemast.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: