Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937–14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny · Jane Lindskold ·

Lord Demon

(romaan aastast 1999)

  • Sündmuste horisont
Hinne
Hindajaid
3
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (6)

Miskitpidi oleks nagu hakatud uuesti Amberit kirjutama. No palju sarnaseid jooni ja sarnaseid lahendusi. Amberi ja Kaose asemel on deemonid ja jumalad, varjude asemel miskid dimensioonid, mida mööda ringi hulgutakse, jälle on üheks sündmuspaigaks Maa. Käivad intriigid võimu ümber, salaliidud vaenlasega.
Taustast: jumalad ja deemonid elasid kunagi ühes maailmas, läksid tülli, jumalad peksid deemonid välja ja nood pidid tühjalt kohalt uuesti alustama. Moraal, muideks, ongi, et jumalad on viimaste aastatuhandetega heast elust laisaks ja rumalaks, samas kui kitsikusega kimpus deemonid on läinud leidlikumaks ja targemaks. Ning isegi otsustavad lõpuks, et ei tahagi heaoluriiki tagasi. Teose käigus saab miski intriig paljastatud, status quo taastatud, kõik on õnnelikud.
Peategelane on pudelimeister, endine kuulus sõdalane, kellel vist ainsana deemonitest on läinud korda mõni jumal maha nottida. Ühe korraliku pudeli tegemiseks kulub umbes 120 aastat. Aga kui sellesse pudelisse siis lilled panna, püsivad need ka 200 aastat värsketena. Ühtlasi on pudel ka metafüüsiline mõiste - selle sees on võimalik mõnusasti elada, sest seal on mõnekümne aakri jagu mägesid, metsi ja mida iganes, hiiglased, draakonid, loss, truud teenrid ja kõik eluks vajalik. Nii et pudel võib küll olla maal kellegi puhvetil, aga sees elab deemon või erak vms, ning pääseb pudelist teistessegi dimensioonidesse jne. Eriti hea pudel on võimeline kolme soovi täitma.
Peategelasel on Amberi Corwiniga selleski osas ühist, et temalgi on algul teadmistega kehvasti. Nagu selgub, needuse tõttu, on ta sadu aastaid oma pudelis istudes uusi pudeleid vorpinud, ei tea väljas toimuvast eriti midagi ja hakkab intriigidele vähehaaval jälile saama.
Koloriiti lisab see, et deemonid avastasid maa augu kaudu kusagil mongoolia kandis, ledsid hiinlased ja võtsid neilt mitmeid asju üle. Nii et hiina maagid on ka mängus. Veidral kombel ka fen shui. Teised deemonid süüdistavad peategelast inimlikustumises, ilmselt on neil õigus. Sest tema parim sõber on hiinlasest tuulelohemeister, kui aga pahandused lahendatud ja võiks pere loomisele mõelda, eelistab tüüp demonessile sõbra lapselast, fen shui meistrit, kes siis uutes pudelites aitaks oma teadmistega panna chi paremini voolama, chi aga on deemonite elutähtis ollus, mille abil nad oma trikke teevadki.
No ei jäänud päris rahule. Kahtlemata on Zelazny osalust tunda, aga teostus päris tema vääriline ei ole. Ja ilmselt ongi väga raske pidada tasakaalus intriige ja kaklusi, kus osalejad on suhteliselt kõikvõimsad.
Teksti loeti vene keeles

Lummav raamat! Tegelikult kaldub ta olema ysna selline Zelazny, mida on kyllalt palju (Surematu, Amber) ja selline, mida ehk ei ole niipalju (Lord of Light). Selles raamatus saavad nemad kenasti kokku ja suudavad vägagi edukalt koos eksisteerida. Sisust on Must Kass juba rääkinud (v6ib-olla ehk liigagi palju).
Olgu kuidas on, minul oli raskusi selle käest panemisega enne kui läbi sai. Ei julge seda kyll luigelauluks nimetada, kuid väga hea igal juhul.
Teksti loeti vene keeles

On jah Amberi-sarja moodi. Aga mitte viide-kümnesse raamatusse laiali venitatult. Kuna jäi klassikule viimaseks üllitiseks, võib pisivead andeks anda. Tegelikult oli see üks paremaid RZ üldse.
Teksti loeti vene keeles

Niisiis on meil deemon, kes elab purgis (õigemini küll pudelis). 1000+ aastat vana ja nii edasi. Tema vastu sepitsetakse muidugi igasugu vandenõusid. Tegelasi rohkem kui kokku lugeda jõuab. Meenutab mingit odavat teleseriaali, kuna juttu puhutakse tunduvalt rohkem, kui tegutsetakse.

On tunne nagu ei loeks Zelaznyt, vaid rohkem nagu Zelazny imitatsiooni - mida ta ju tegelikult ka on. Paha lugu et see selgelt tunda on... ma oletan, et idee kohaselt ei peaks olema. Naised võiks jääda ikka Bullerby laste, Harry Potteri ja muu sarnase kraami juurde... Ja ega see Hiina ja muu pilusilmne värk mulle ka teab mis sümpaatne pole, pigem vastupidi.

Seega kokkuvõtteks - lugeda kõlbas küll, aga kiita pole eriti midagi.

Teksti loeti inglise keeles

Andsin välja, sest väga meeldis. Jah, nõus, et teatud mõttes oleks justkui hakatud uuesti Amberit kirjutama, aga mis seal ikka, Amber tuli ju hästi välja. Lugesin seda kunagi, kui see välja tuli ja avastasin üllatusega, et polegi arvustanud; seda viga siis parandan.
 
Kuna kiidetud niikuinii, siis irisen natuke. Võimalik, et see pole aus, kuid kuigi inglise keeles lugemise ja nüüd tõlke ülelugemise (noh, kui ma selle lehekülgedele panen, loen ikka võimalikult tähelepanelikult üle, aeg-ajalt tõlkijaga [vähemalt mõttes] vaieldes) vahel on ca 15 aastat, ma ju ikka enam-vähem mäletasin, kuidas lugu läks. Ütleme, raamatus on paar kohta, kus ma mõtlesin, et damn, kuidagi liiga lihtsalt käib see asi... aga noh, jah, enamik ulmet ajab palju labasemalt läbi, ei maksa olla perfektsionist...
Ja lõpp oli see koht, kus ma teatud määral nõustun eelarvustajaga -- et lugu oleks parem karmimas võtmes, aga naised kipuvad tegema ka kõige rajumast seiklusest midagi... pehmet. Imalat. Barbielikku. Noh, see ei läinud talumatuks, aga olge valmis :-P
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: