Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937–14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

Frost and Fire

(kogumik aastast 1989)

Sisukord:
  • Sündmuste horisont
Hinne
Hindajaid
0
3
1
0
0
Keskmine hinne
3.75
Arvustused (4)

Säärane autori kommentaaridega kogumik, lugudele lisaks veel ettekande tekst zhanri arengust ja selgitus loomemeetodist romaani Eye of Cat näite põhjal. Natuke vampiiri, veidi puhast fantasyt ja päris mitu tugevat tehisintellekti. Muu hulgas siis kaks Hugo-winnerit, mõned tellitud tööd teiste antud teemadel (Saberhagenile berserkerist, järjelaadne lugu Niveni Magic Goes Awayle) ja sekka ka kiiruga visatud asju, et noorte astronoomide ringile esinema minnes midagi uut ette lugeda oleks. Nõrgematel pole põhjust peatuda, paremad jälle nii head, et ei saa ümber jutustada. Permafrost algab ja lõppeb sellega, kuidas Kilimandzhaaro läänenõlval on külmunud leopardi laip, vahepeal pole aga leopardist sõnagi, pigem sellest, kuidas tehisintellekt planeedi vaimu või miski sellelaadsega vastamisi läheb ja inimloomuse keerdkäikudest ka muidugi. Teine Hugo-pärjatu on klassika kasvõi juba pealkirja pärast: 24 Views of Mt. Fuji, by Hokusai. Läheb käima piinava aeglusega, aga iga sõna on oma paigas, nagu meistrile kohane, ja lugemisest täie naudingu saamine eeldab teatud kultuuripagasit. Seegi on tehisintellekti - või millegi sellelaadsega - seotud lugu. Kusjuures servapidi võiks isegi Gibsoni loodud maailmaga kokku minna. Iselaadse huumorina võiks mainida veel lugu LOKI 7281, kus pisikese tootmisveaga, nimelt isemõtlevad, koduarvutid on juba jupp aega tuntud ameerika ulmekirjanike asemel nende teoseid kirjutanud, aga kesse ikka vahet märkab. Nii et mõned väga head lood; kommentaarid on kenad (ja mõjuvad väga elusatena, kuigi autor surnud, mis tekitas omakorda miski kummastava efekti), aga kogu tervikuna ebaühtlane.
Teksti loeti inglise keeles

Tegu on kõigile kirjanikele ja kirjutamisega tegelevatele inimestele natuke lisarõõmu pakkuva raamatuga, sest eessõna, lõpus ära trükitud kõne, keset raamatut ilutsev "Kuidas kirjutada ulmeromaani" ja iga loo alguses ilutsev "mis värk selle looga on mu isikliku kirjutamiskogemuse võtmes" on kirjaniku kui  kolleegi mõtete lugejale huvitav. Kindlasti huvitavam, kui seisukohalt "issake, mida see kirjanik oma tööst pläkutab, see pole ju oluline, ainult tulemus on!"-lugejatele.

Eriti just raamatu lõppu jäetud kõnes tundsin ära iseenda: ma kah ei kirjuta "ulmet", "imeulmet", "teadusulmet", "naistekat" ega "kriminaalromaani". Zelazny vaatab samamoodi. Mis krdi teadusulme, mis fantaasiakirjandus ... kirjutada tuleb nii, et tulemuseks oleks hea lugu! 

Kas on siis head lood? 

Kui mõelda selle raamatu juttudele, siis midagi nii halba kui "Needuste allee" siin ei ole. See VÕIB osaliselt tuleneda faktist, et lood on lühemad kui romaan ning ei jõua nii hullusti pinda käima hakata, aga üldiselt on siiski igas loos vähemalt mõni sümpaatne idee, meeldiv dialoogiamps või tegelane, ja põhjani ebausutavat ei leia.  On lugusid, kus Zelazny kui Amberi-autor selgelt ära tunda on. Natuke poosekad ja ülemäära macholikud sisekõned ja välised otsekõned, võitlused ning samas on tempo kiire-kiire, millegagi ei oodata. ("Taevamana", Öökuningad"). On väikesi teraseid laaste ja väikesi vähemteraseid laaste, mille peamine voorus ongi nende lühidus. On päris krdi hea ideega "Igikelts", kuigi seal Zelazny romantiline vaade armusuhetele ... noh, NUNNU, aga samas on ikka naiivne kah.  

Aga oli ka viimane lugu. (Kui kirjaniku kõne välja arvata, aga see ei ole tõesti lugu ju.) Lugesin juttu "Hokusai: 24 vaadet Fuji mäele" ja tundsin ära selle Zelazny, kes kirjutas "Valguse isanda". Ehk siis: IMELINE jutt.

 

Pikemalt https://loterii.blogspot.com/2021/06/roger-zelazny-igikelts-ja-tuli.html
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2023
september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023
mai 2023

Autorite sildid: