Kasutajainfo

Roger Zelazny

13.05.1937-14.06.1995

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Roger Zelazny ·

The Doors of His Face, the Lamps of His Mouth

(jutt aastast 1965)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1965; märts
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
0
1
0
0
Keskmine hinne
4.5
Arvustused (4)

Antud jutustus oli ajakirja kaanelugu. Ameerika ulmes tähendab see üsna palju – kaanelugu olema efektne ja lööv ning autorgi peab (kasvõi pisut) tuntud olema.

Lugu on tõesti efektne! Minul tekitas ta sihukesi tundeid, et otsekui oleks Herman Melville`i «Moby Dick» miksitud kokku Hemingway looga «Vanamees ja meri» ning siis kogu see kupatus veel Veenusele viidud... ja loomulikult on see kõik veel omakorda segatud igasuguste mütoloogiliste (ja muidu) vihjetega. Pealkirigi ju Piiblist võetud! Pole ka ime, et see leviaatanijahi (püük oleks vähe öelda) jutustus sai ameerika ulmekirjanike aastaauhinna Nebula ning oli fännide auhinna Hugo finalist.

Tore lugu, mille tõeline võlu võib avaneda alles mitmendal lugemisel.

Teksti loeti inglise keeles

Võiks ütelda, et jutt kerib ennast lahti, mida enam lõpule lähenetakse. Selles mõttes ladusalt ja huvitavalt kirjutatud. Stiil kusjuures meenutas mulle vägisi Gibsonit.Ning "5", see on miinusega, kuna minu meelest ta siiski Zelazny tipp ei ole.
Teksti loeti inglise keeles

Loo väärtus peaks vist olema stiilis ja väljapeetuses - kogu aeg toimub mingi tegevus ja lugeja peab sellises virrvarris ise otsustama, mis on oluline. Selles mõttes tüüpiline Zelazny - ent samas võtmes on tal palju lugusid, mis mulle ikka tõeliselt korda lähevad. Kasvõi samast "Four for Tomoorow" kogumikust.

Aga Zelazny võlu ja omaaegne uudsus vist oligi selles, et ta hülgas eelkäijate inseneerluse ja teaduslike probleemide lahenduse, asetas inimese tulevikumaailma, kus neil on hulka rohkem olulisi asju teha, kui lugejale selgitada aatomifüüsika toimefekete või kauglennu tehnilisi parameetreid. Antud jutustuses ollakse siis ametis merekoletise püüdmisega, millisel faktil mingit eksistentsiaalset tähtsust nagu ei olegi... No ei juhtu sellest midagi olulist, kas püütakse kinni või ei püüta - lihtsalt inimesed oma tavalises stiihias - ise ka ei tea, milleks midagi vaja teha aga ikka teevad. Tõmblevad siia-sinna. See aspekt nagu meeldiski jutu juures enam. Hindeks "kolm", sest mõned muud Z lood meeldivad tunduvalt enam.
Teksti loeti inglise keeles

Nagu eespool öeldud, peaksid Melville ja Hemingway kalapüügilood enne loetud olema - mõistmaks, et see lugu on veidrast pealkirjast hoolimata parem. Või samm edasi. Näidates, et kogu see "suure kala" - elu suure võimaluse metafoori - püüdmine on suht mõttetu tegevus. Ehk vähemalt seda, et võimalus tuleb alles siis, kui sul on juba täiesti ükskõik, kas tuleb või ei. Otsesõnu on see välja öeldud peategelase mõttekäigus, kui ta raske sukeldumise järel jälle teadvusele tuleb: tegin läbi kõik arenguastmed ainuraksest homo sapiensini ja astusin siis sammu edasi, pohmelusse. Üsna ükskõik siis, kuskohas ja keda püütakse, autor ei hakka kogu masinavärki üksipulgi lahti seletama, mõistmaks, et asi ohtlik, on vihjeid piisavalt. Hoogsad kirjeldused, mõnusad napid dialoogid, veenev maailmavaade - mida rohkemat siis ikka tahta.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020

Autorite sildid: