Kasutajainfo

Neal Asher

4.02.1961-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Neal Asher ·

Alien Archaeology

(lühiromaan aastast 2007)

ajakirjapublikatsioon: «Asimov`s Science Fiction» 2007; juuni
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
  • Stalker
Hinne
Hindajaid
2
1
0
1
1
Keskmine hinne
3.4
Arvustused (5)

Lühiromaan sisaldab endas põhimõtteliselt detaile Neal Asheri tervest loomingust ja on kontsentreeritud kujul hea ülevaade Polity universumist. Siit on hea edasi minna, lühiromaanis põgusalt käsitletud või ainult korraks mainitud asjad on pikemalt ja põhjalikumalt lahtiseletatud tema romaanides.

Selline pulp B-klassi actionist pungil olev new space opera on arvustajale kohe hirmsasti mokkamööda. Loos leidub kõiki elemente, mis Asheri romaanides. Tehismõistuste juhitav inimtsivilisatsioon, vägevad kosmoselaevad ja veel vägevam kosmoses kihutamiseks mõeldud tehnoloogia, tapahimulised robotid, hulluksläinud tehismõistused, ülivõimsad relvad, ülesäratatud laibad, gabbleduckid ja võikad krabilaadsed Pradorid, kehade muutmine vastavalt vajadustele, küberpungilaadsed üle universumi ulatuvad arvutivõrgud, kadunud tsivilisatsioonid ja nende artefaktid jne. Kõik see seguneb hämmastavas luure-ja tagaajamiseloos, kus pensionile jäänud agent ajab taga ta mahalöönud ja temalt väärtusliku kadunud tsivilisatsiooni teadmistest ülevaate andva vidina äranäpanud mõrvarit, kes on loomulikult kulmudeni relvastatud. Agent äratatakse üles, enesestki mõista. Ohtralt tapmist, tagaajamist, kõmmutamist, kärtsu ja mürtsu parima B-klassi ulmefilmi tasemel. Õieti küll kordi rohkem, sest ükski film ei suuda edasi anda adekvaatselt kirjaniku fantaasiat.

Kellele selline ohtrate süžeekäänakutega kosmiline madin meeldib, siis Neal Asher on just sobivaks autoriks. Pseudofilosoofiliste habemesügamisjuttude austajatel ei tasu aga vaeva näha ja elu mõtet või allegoorilist kriitikat Nõukogude Liidu või Ameerika Ühendriikide välis- ja sisepoliitika kohta otsima hakata. Puhas meelelahutus, kõrgetasemeline selline.Kiidan väga heaks. Viis plussidega.

Teksti loeti inglise keeles

jättis autorist meeldiva mulje küll. tõstis ta minu jaoks lahtrist "võiks kunagi lugeda" lahtrisse "peaks kunagi lugema". eelkirjutaja on olulise ära öelnud; võibolla oleks sellesse maailma lihtsam sisse elada algusest alates, sest mõne asja puhul nagu eeldataks, et lugeja on neist ennegi kuulnud. minu jaoks, kes ma madinate kirjeldusi lugeda ei viitsi, läks lugu enne lõppu siiski pisut igavaks ja kokkuvõttes tundus tekst umbes veerandi jagu liiga pikana.
Teksti loeti inglise keeles

Selleaastaseid stalkerivõitjaid vaadates tuli tuttav pealkiri suisa üllatusena, sest ma olen harjunud, et minu lugemus ja hääletusnimekiri kattuvad umbestäpselt 0% ulatuses. Tuleb välja, et juhtusin seda kõigest paar nädalat enne Estconi lugema.
 
Üldmulje on absurdselt vägivaldne ja lapsik, selline eluvõõra teismelise ettekujutus moraalitust kurjategijate maailmast. Mingid jätised kimavad kosmoses ringi, piinavad ja tapavad üksteist, varastavad mingeid ilgelt väärtuslikke vidinaid… Siin-seal nähtud süžeekirjelduste põhjal võiks ju arvata, et mulle meeldib, aga lugedes tuli meelde pigem Miikael Jekimovi “Läbi külma metalli” kui “Neuromant”. Tegelasteks on Eriti Karmid Mehed (hea küll, üks on tegelikult naine), kelle ebaloomulikult madal enesealalhoiuinstinkt lubaks neil tegelikus maailmas umbes viis minutit elus püsida ja keda pole veel teise ilma saadetud ainult tänu sellele, et nende süüdimatu sarimõrvarlus ei huvita absoluutselt kedagi. Kõiksugu lahe butafooria, millest Asheri maailm kubiseb, et jäta tema esituses erilist muljet. Tähtedevahelises pimeduses eksleval planetoidil elav vana paranoiline tehisintellekt peaks ju päris mahlane detail olema, aga autor kirjeldab talle küllaminekut umbes sama köitvalt kui poeskäiku (ainult laipu on rohkem). Ma olen tema maailmaga varasemate arvustuste kaudu natuke tuttav ja kuni “Arheoloogiat” lugema sattusin, tundus see paljutõotav, aga nüüd võtab pigem õlgu kehitama.
 
Ei teagi, kas tasub Asherile rohkem tähelepanu osutada. Esimene kokkupuude selle piilupartide ja prussakate maailmaga osutus igatahes küllaltki eemaletõukavaks.
Teksti loeti inglise keeles

Lugesin vist lausa teist korda, sest unustasin esimese lugemise kirja panna. Nüüd surusin unega võideldes lõpuni - pakun, et jäin selle 62-leheküljelise lühiromaani jooksul vähemalt 10-l korral magama, nii et raamat kukkus käest.
 
Kõik see, mida esimene arvustaja oma arvustuses mainib, on loos tõepoolest olemas. Ja täpselt nii halvasti kirja pandud nagu viimane arvustaja ütleb.
 
Absoluutselt sisutühi madina kirjeldus, millel pole minusugusele lugejale, kes jutust mingit pointi otsib, mitte midagi öelda. Aga jah, oleks siis vähemalt pisutki huvitavamalt jutustatud...
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2024
september 2024
august 2024
juuli 2024
juuni 2024
mai 2024

Autorite sildid: