Kasutajainfo

Lucius Shepard

21.08.1947-18.03.2014

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Lucius Shepard ·

Salvador

(jutt aastast 1984)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy and Science Fiction» 1984; aprill
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
0
3
0
0
Keskmine hinne
3.8
Arvustused (5)

Kuigi tegelikult peaks sellele hindele keskmise pikkusega miinuse taha vedama...

Lühijuttu «Salvador» loetakse üheks säravamaks militaarse fantastika näiteks üldse. Kummatigi pole Shepardi military SF selline Baen Booksi laadis happy märul, vaid üsna sünge pilt lähituleviku Ladina-Ameerika dzhunglis toimuvast võitlusest mitte elu, vaid surma peale, kus sõdurid mingigi vaimse vormi säilitamiseks enamus ajast miskite droogide mõju all on.

John Dantzleri silme läbi nähtud loos pole konkreetsel süzheel erilist tähtsust. Oluline on, et tegelased madistavad 3/4 jutu mahust ohtlikus dzhunglis, enne iga relvakonflikti peoga mingeid drooge neelates, mis nad siis lahingutes üsnagi johnwoolikus laadis koreograafilist aktsiooni etendama paneb. Pärast suvalise küla rüüstamist ei mäleta kombatandid muud, kui mingeid üksikuid momente, sähvatusi, pilte vaikses tuules õõtsuvatest palmidest jms.

Meeldis, et kõige negatiivsem tegelane oli neeger. Selline jõhkard, kes kohalikke lapsi lendavast kopterist niisama nalja pärast välja viskab jms teeb.

See droogiuimas dzhunglisõda oli ühest küljest päris vingelt edasi antud, samas oleks võinud mingi asisem süzhee ikka ka olla, mitte ainult ampullineelamine ja sellest loobumine.

Teksti loeti inglise keeles

Lähituleviku Salvador, kus USA peab imperialistlikku sõda end narkootikume täispumpavate eriüksuslastega. Mingist eetikast või rahvusvahelise õiguse normidest pole põhjust rääkida. Meelemürgid on spetsiaalselt sõdimise hõlbustamiseks aretatud. Jutt jaguneks otsekui kolmeks. Kõigepealt lahinguolukordade ja sõjaväelaste eluolu kirjeldamine, mis on igati õnnestunud. Siis selline hägusem-müstilisem tõehetk, kus siis elustuvad kohalikud legendid, ning sealjuures jätab autor määratlemata, kas tegu on tõesti üleloomuliku või droogide mõjul tekkinud hallukatega. Ja kolmas osa tagasi Ameerikas, kus peategelase käitumise järgi pärast hospitalist vabanemist me tõdeme, et sõja poolt löödud kehalised haavad paranevad kiiremini kui vaimsed haavad. Üldiselt väga hea jutt, kõik elemendid klapivad ja sisu on parajalt. No aga ei meeldinud rohkem, et üle “kolme” saaks.
Teksti loeti inglise keeles

Shepardil on selliseid jutte, kus madistatakse kuskil dzhunglis, suhteliselt palju. Ilmselt johtuvalt asjaolust, et mees ise on `Nami veteran ja tollased läbielamised on aastateks painama jäänud. "Salvador" on nendest, mida ma lugenud olen, üks parimaid. Ulmelise momendi üle võib vaielda, Andrei on juba eespool märkinud, et hingedega suhtlemine ja nägemused võisid olla ka pideva droogitarbimise tagajärg. Lõpp oli täpselt selline, nagu oodata. Pisike miinus viiele taha, aga lugu on hea.
Teksti loeti inglise keeles

Sedavõrd kõrge hinde saab teos minu käest ainult tänu peategelase nägemuste õnnestunud kujutamisele ja täpsemalt sellele kaugusest liginevale mustale linnule... Üldiselt jääb üsna arusaamatuks, miks seda ulmejutuna vaja kirjutada oli.
Teksti loeti inglise keeles

Polegi nagu Kristjanile midagi lisada. Minuteada Shepard ise sõjas ei käinud. Nii et isegi kui ta tundis džunglielu ja mitmesuguseid drooge, jääb lugu pöidlast imetuks.
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020
jaanuar 2020
detsember 2019
november 2019

Autorite sildid: