Kasutajainfo

Reeli Reinaus

  • Eesti

Teosed

· Reeli Reinaus ·

Kivid, tulnukad ja sekt

(romaan aastast 2011)

Hinne
Hindajaid
0
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Tegevus toimub Kassari saarel ja tegelasteks põhiliselt kolm teismelist - Tanel, Marten ja Laura, kes saarel Taneli vanaema juures suvitavad. Kõik kolm on tuttavad Reinause paari aasta tagusest romaanist "Mõistatus lossivaremetes". Peategelaste vanuse kohta täpsemalt öelda ei oska (ühes kohas nimetatakse ülikooli esmakursuslast "meist ainult natuke vanemaks"), aga mulle näib, et nende oletatava vanuse kohta (15) käituvad noored liiga lapsikult. Ei alkoholi, ei suitsu, ei pornot, ei seksuaalseid huvisid, ei vandumist - kõik on kuidagi liiga nunnu.

Pealkirjas nimetatud kolmest elemendist eksisteerivad raamatus kindlalt kivid ja sekt, tulnukate osas siiski sajaprotsendiline kindlus puudub. Lugeja silme ette neid ei otseselt ei tooda, ent romaan lõpeb nii, et kindlasti on oodata järge ja asi peaks selguma järgmise osa esimestel lehekülgedel. Rannal asuvad aga kivid, mille ümbert leiavad noored ringikujuliselt paigutatud küünlaid. Jääb mulje, et toimetatud on mingisugust rituaali. Loomulikult hakatakse asja uurima ja kohalikke küsitlema, lootuses, et ehk need midagi asjast teavad. Selgub, et saarel tegutseb UFO-kummardajate sekt, mille keskseks kujuks näivad olevad isa ja poeg, kelle perekonnanimeks on Hõim. Sekt tegutseb salaja, ent väikesel saarel jääb vähe asju täiesti varjatuks. Mängu tuleb tuleb hulk tegelasi, mitmed neist pole need, kellena alguses paistavad. Alguses jääb mulje, et sekt on lihtsalt kari vaimust vaeseid, kelle vaimuhaigus väljendub New Age´ile omases "vaimsuses", ent lõpuks antakse mõista, et Kassari kaudu tegutseb tõesti mingisugune ivirlaste-nimeliste tulnukate rass. Mis nende tulnukate eesmärgiks on, jäi mulle küll ähmaseks, ent kes viitsib süveneda, võib sekti seisukohti kirjeldavad tiraadid põhjalikumalt läbi lugeda.

Aga üldiselt on tegu sellise müsteeriumi-tüüpi looga, kus ei puudu ka detektiiviloo sugemed, sest lisaks sektiga seonduvate asjaolude uurimise sukeldub noortekolmik ka ühe mõne aja eest enesetapu teinud endise sektandi surma tegelikesse tagamaadesse.

"Kivid, tulnukad ja sekt" on suunatud muidugi minust palju noorematele inimestele ja ma kardan, et ka neid võib see muigama panna, ent samas ei tee see romaan haiget, tekst on ladus, sündmused arenevad, action käib parajas tempos. Selline kahe-kolme-tunni-raamat.

Teksti loeti eesti keeles

Kassarit ja seal leiduvaid kivisid, mis seonduvad tulnukate ja muu müstilisega, on ennegi eesti lastekirjanduses kujutatud. Nimelt Henno Käo jutustuses "Suure kivi lood", mis sisaldas palju rohkem ulmelisi elemente, kui Reinausi romaan. Võrreldes esimese osaga on ulmelisi elemente vähemaks jäänud. Kui raamatus "Mõistatus lossivaremetes" liikusid ringi kummitused, siis nüüd on ainsad ebaharilikud momendid hüpnoos ja ravivõimed. "Kivid, tulnukad ja sekt" on sellegipoolest kaasakiskuvam ja seiklusrikkam lugemine, kui esimene raamat ning kindalsti väga mõnus suvelugemine noortele. PS: Ka minus tekitab tegelaste vanus kummastust, kohati nagu oleks gümnaasiumi vanustega tegemist, siis aga jälle pigem kujutatud 13-14 aastased hingeelu.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: