Kasutajainfo

Robert Aickman

27.06.1914-27.02.1981

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Aickman ·

Marriage

(jutt aastast 1977)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Robert Aickman (1914–1981) oli üks omamoodi kirjanik. Üldiselt liigitub ta looming õuduse alla, aga kindlasti ei sobi tema kohta kasutada silti ‘horror’, vaid pigem ehk õuduskirjanduse vanemat ja veidi laiema tähendusega nimetust ‘weird fiction’. See sõna ‘horror’ tekitab kole paljudes inimestes eelduse ja ootuse, et tekst lugejas ilmtingimata hirmu- ja õudustunde esile peaks kutsuma, ometi pole see väga suure osa õuduskirjanduse ambitsiooniks kunagi olnudki.

Robert Aickmani looming oligi just selline kummaline, mitte eriti graafiline õudus, mitte ka stiilipuhas inglise tondijutt, vaid selline sürreaalses ja veidi nihestatud argimaailmas toimuv kummaline lugu. Ehk siis kuskile tavakirjanduse, piiripealse kraami ja moodsa nimega linnafantaasia puutekohale jääv kirjandus. Olen aru saanud, et kirjaniku varasem looming oli rohkem žanrikirjanduse moodi ja nauditavam, hilisemad tekstid aga üha enam tavakirjanduse ja lihtsalt piiripealse sürri kanti. Lähiajal on plaanis ka selle varasema loominguga tutvust teha, aga siinarvustatav jutustus «Abielu» pärineb just autori hilistest aastatest ja on üsna tugeva tavakirjanduse mekiga.

On kaks korterikaaslast, tütarlapsed Helen Black ja Ellen Brown, esimene armastab teatris käia, kus kohtub ka häbeliku, ema juures elava noormehe Laming Gatesteadiga. Intiimsuhete vallas asjatundmatu Laming kasutab ära juhust, et neiu on üksinda ning läheb ennast tutvustama. Helen pole küll mingi iludus, otse vastupidi, ta näeb välja kole tavaline, neutraalne ja harilik, selline külm ja kondine, aga noh, vähemalt midagigi, mõtleb Laming. Noored saavad tuttavaks, hakkavad üha enam koos teatrit külastama ning Helen kutsub mehe enda juurde külla õhtusöögile. Seal tutvub Laming Ellen Browniga, kes on väga sõnakehv, aga kellest lausa õhkub mingit loomalikku seksuaalsust: peagi kujunebki mehel välja kummaline suhe: ühe tütarlapsega käib ta teatrietendusi mööda, teisega aga selle õe korteris, linnapargis jm salaja seksimas.

Süžee on ju täiesti jabur ja kogu see tegevus toimub justkui mingis nihestunud reaalsuses, Laming ei räägi Heleni või Elleniga normaalset dialoogi, nende omavaheline läbikäimine on kuidagi ebaloomulik ja kogu see tegevustik oleks justkui liigestest lahti. Nii kõrge hinde annangi selle painajaliku atmosfääri, kummaliselt reaalsusest nihkes tegelaste ja kuidagi ahistava kirjutuslaadi pärast - see on meisterlik. Ega asjata õudusspetsialistid Aickmani üheks žanri kirjanduslikult kõige osavamaks meistriks ei loe, kellele vast lähedasim tänapäeva õuduskirjanik on Thomas Ligotti.

Aickman ei nimetanud ise oma loomingut `horroriks`, vaid eelistas oma tekstide kohta öelda `strange stories`. Ja eks ta nii ongi. Ometi koostas ta kümnekonna aasta vältel 8 köidet võrratut antoloogiasarja «The Fontana Book of Great Ghost Stories».

Ning päris lõppu veel kaks tsitaati, mis minu käesolevat lugemiskogemust vast kõige täpsemalt kirjeldavad:

«Reading Robert Aickman is like watching a magician work, and very often I`m not even sure what the trick was. All I know is that he did it beautifully.» - Neil Gaiman

«Robert Aickman has a gift for depicting the eerie areas of inner space, the churning storms and silent overcasts that engulf the minds of lonely and alienated people. He is a weatherman of the subconscious.» - Fritz Leiber

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019

Autorite sildid: