Kasutajainfo

E. F. Benson

24.07.1867-29.02.1940

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· E. F. Benson ·

The Room in the Tower

(jutt aastast 1912)

ajakirjapublikatsioon: «Pall Mall Magazine» 1912; jaanuar
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Tornikamber»
antoloogia «Mardus 3/99» 1999

Tekst leidub kogumikes:
  • Mardus
Hinne
Hindajaid
2
5
2
1
2
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (12)

Väga synge ja stiilne lugu, parimaid traditsioone järgiv õudukas, mis minu meelest ylearugi paljudes vastavateemalistes jutukogudes esindatud on. Loole lisab vyrtsi tema väärikas vanus - kirjutatu sajandialguse stiil sobib atmosfääriga niivõrd hästi kokku, et tõenäoliselt tahaks iga käesoleva kymnendi jutukirjanik säärast stiili suuta yllitada, kuid omast ajastust distantseeruda ei ole kahjuks nii lihtne. Torn, millest jutt käib, on Usheri majaga võrdselt lohutu ja tegelikult tuletabki lugu vägisi vanameister Poe'd meelde.
Teksti loeti inglise keeles

Jutt algab hästi ning läheb ka kenasti lõpuni välja, häirib vaid sissejuhatuse ja loo enda pikkuste suhe. Teisisõnu: pikale meeleolu loovale sissejuhatuse järgnes liialt kiire lõpp!

Jutt ise on võrratu. Näed kogu aeg mingit painavat unenägu... ning mingil hetkel avastad, et oledki samas kohas, kus toimus unenägu ja kõik lähebki enam-vähem samamoodi nagu oli unenäos...

Autorit tuleb kiita heade ja õõvastavate detailide eest, ka muhe ning pisut vildakas huumor on abiks. Jutt on kena klassika ning tõlge on samuti tore, meeldis niimõnegi pisut vanamoelise sõna kasutamine... see andis kohe palju juurde.

Kindlasti on see väärikas jutt alustamaks maakeelset tutvust E. F. Bensoni loominguga... loodan, et see tutvus ka jätkub, sest autor väärib seda!

Teksti loeti eesti keeles

Vanas stiilis jutud on ikka hirmus igavad ja jube sarnased on nad ka üksteisele. Mõnes Poe jutus sai ikka mokatäie naerda aga üldiselt jah, ikka hirmus igavad on nad. Kui alguses sisendati seda unenäo asja jasellest nii pikalt räägiti, variatsioonid ja puha, siis lootsin, et ka jut tuleb põnev. Uvõ, bankrot. Lõpp oli väga labane. Võiks lausa öelda, et lõppu kui niisugust ei olnudki.
Teksti loeti eesti keeles

Minu meelest on see üks paremaid sajandi alguse poole jutte, mida ma olen lugenud üsna pika aja jooksul. Ja ikka ning jälle tuleb meelde Poe, ehkki ma arvan, et see kuulus kirjanik oleks ilmselt asja veidi tsipa teistmoodi ja võib-olla ka paremini ette võtnud. Igal juhul, mõnusalt kirjutatud (au ja kiitus tõlkijale, kes oma tööga suurepäraselt toime on tulnud), tabav ja kohatisele venimisele ning liig kiirele lõpule vaatamata, igati korralik tekst.
Teksti loeti eesti keeles

Hästi oli pinget üles kruvitud. Kahju ainult et lõpus see "kruvitav kruvi" nii kergelt oma lõpu leidis. Järelsõnaks võetud read (kui neid üldse oleks vaja) oleks võinud olla põnevamad ja ettearvamatud. Öeldakse ikka, et lõpp hea-kõik hea. Lõpp küll väga hea polnud, kuid jutt ikka andis hea hinde välja...
Teksti loeti eesti keeles

Hirmulugu selle s6na k6ige halvemas m6ttes. V6imalik, et kunagi ja kellelegi v6ib see jutuke ka koledana ja sellist erutavat k6hedust tekitavana tunduda, kuid meie postmodernistlikus maailmas tundub koolnu poolt pea otsast hammustamine vaat` et lausa lunastusena. Ei näe mingit m6tet selliste lugude treimisel, kuid kuni jätkub on asjal kahtlemata m6te sees.
Teksti loeti eesti keeles

Välistele efektidele (ise seinale tagasi roniv portree, veri, laiba haare ja sosin ohvri kõrvus) ülesehitatud jutt. Algab hästi, nagu ka eelarvustajad on märkinud; kuid uneäomaailmaga ei haaku kuidagi ennast materiaalses maailmas sedavõrd jõuliselt kehtestav elukas. Jäi ka arusaamatuks, mis tingis autori unenäolise sissevaate perekond Stone`i ellu 15 aasta jooksul ning kuhu need Stone`id kõik pärast kadusid. Kolm punkti peaks küllalt olema ning ma kindlasti kohe ei nõustu David Blairiga, et antud jutt peaks olema kuidagi "arenenuma intriigiga", kui Scotti "Tapetseeritud tuba". Verd täis valgunud kirstude jms lisamine ei tee lugu veel "arenenuks" ning nagu juba öeldud, 15 aasta jooksul korduv unenägu jäi hilisemate sündmustega liiga lõdvalt seotuks. Võib küll olla, et autor püüdis kirjutada komplitseeritumat ja viimistletumat lugu, kui omal ajal Scott; välja tuli aga nii nagu ikka.

Autori täielik nimi on Edward Frederic Benson.

Teksti loeti inglise keeles

Ausalt öeldes pole ma kunagi aru saanud miks horrorit ulme hulka loetakse, tegemist on ju muinasjutuga lastele või lapsemeelsetele. Kui scifi kirjeldab seda mis kunagi juhtuda võib ja fantasy viib vähem või rohkem teistmoodi maastikele ja maailmadesse, siis horror oma elluärganud kurjade laipadega, kummitavate portreede ja muu ajast ja arust butafooriaga suudab äratada ainult äravõitmatut igavuse tunnet ja tobeda ja tüütu loo otsalõppemise soovi.

Kõige piinlikum horrori juures on see, kuidas kirjanik tahab kirjeldada üle mõistuse õudsat tunnet, nii õudsat et inimmõistus seda taluda ei suudagi, saab aga hakkama mingi 60ndate kummist ja papist elukate tasemel "õudusega", mida jälgides on võimalik tilk püksi naerda.

Selle arvustusega ma ühtlasi teatan, et minu käest saab kõrgema hinde ainult selline õudukas, mida lugedes mul kõhe hakkab. Kummitavad portreed, 15 aastat järjepannu nähtavad uned ja mingi ebamääraselt kuri mutt, kes on seepärast kuri et lihtsalt on, minu käest üle "2" ei saa ja ei hakka mitte iial saamagi.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2022
november 2022
oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022

Autorite sildid: