Kasutajainfo

Robert Sheckley

16.07.1928-9.12.2005

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Robert Sheckley ·

Seventh Victim

(jutt aastast 1953)

ajakirjapublikatsioon: «Galaxy Science Fiction» 1953; aprill
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Seitsmes ohver»
antoloogia «Pilet utoopiasse» 2007

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
8
4
3
0
0
Keskmine hinne
4.333
Arvustused (15)

Sheckleyd võiks pisut võrrelda Lemiga. Kord räägib ta naljakaid lugusid, kord pilkab groteskselt. Hea lugu ja lõpul pole tõesti viga.
Teksti loeti inglise keeles

Lugu maailmast pärast neljandat/kuuendat maailmasõda. Sõja aseaineks on mõeldud välja tapmismängud... oled ohver, siis tapja, siis ohver, siis tapja ja nii edasi. Stanton Frelaine läheb nottima oma seitsmendat ohvrit ning – Oh, häda! – see on naine!

Kuulsin seda kunagi nolgieas Eesti Raadio järjejutuna... üsna painav lugu oli ja jäi ka meelde. Autorit siis veel ei teadnud. Perestroika ajal leidsin selle jutu vene tõlke «Седьмая жертва» ning siis sai ka autori küsimus lahenduse. Jutt ilmus tegelikult juba 1978. aastal vene keeles (ning ilmselt siis see ka Eesti Raadios ette loeti), aga kõik ülejäänud vene väljaanded pärinevad 1989. aastast ja hilisemast ajast. Ilmselt polnud selle jutu taasavaldamine nõukogude riigis sobilik.

Itaallased on sellest jutust ka filmi «La decima vittima» (1965) teinud ning filmi põhjal kirjutas Sheckley ka romaani «The 10th Victim» (1966), mis omakorda kaks eellugu on saanud. Film polnud paha, aga painajaliku tulevikuvisiooni asemel oli hoopis sihuke muretu lõunamaine palagan ääretult heade näitejate ning popkunstliku disainiga.

Teksti loeti vene, inglise ja eesti keeles

Väga kibe ja kirbe tulevikunägemus. Sõjad tulenevat inimestele kaasasündinud vägivallaihalusest. Sõdade vältimiseks luuakse mõrvamäng, kus kõik saavad legaalselt oma tapmisinstinkti välja elada. Kui peategelane heldib oma ohvri peale, siis selgub, et temasse jäänud inimlikke jooni on lihtsalt kurjasti ärakasutatud.

Lahja ja mitmeski mõttes ajaproovile mitte vastu pidanud jutt. Idee sõdade põhjuste kohta on hea, aga selle ümber kootud jutt on lahja. Aastal 2007 üle "kolme" ei annaks.

Teksti loeti eesti ja vene keeles

Et ma olen siin juba neljas arvustaja, siis polegi muud lisada, et üks Sheckley paremaid lugusid, mida kindlasti lugeda tasub.
Teksti loeti inglise keeles

Loetav, aga ajale jalgu jäänud lugu. Millegipärast ei usu, et tulevikus peale maailmasõdu on maailm ikka nagu viiekümnendatel, loo kirjutamisajal. Lugu ise oli muidugi hästi kirjutatud, kuigi kergelt läbinähtav.
Teksti loeti eesti keeles

Olin loo lugemisega jõudnud vaid vast poole peale, kui oli selge, et see on kindel "viie" saaja. Isegi teistsugune lõpp poleks suutnud midagi enam ära rikkuda, sest idee oli lihtsalt niivõrd hea.

Eespool arvustanud on loo sisust ammendava ülevaate andnud, lisaks vaid nii palju, et minu jaoks oli kõige vapustavam nende jõhkrate, pragmaatiliseks nimetatud valikute tegemine - kuigi oli olemas tehnoloogia, millega vägivaldsus inimestest välja juurida, tehti valik agressiivsuse säilitamise kasuks, sest see olevat edasiviiv jõud... Vastik-vastik-vastik! :)

Kokkuvõtteks: vägagi hea hoiatuslugu ning minu meelest sugugi mitte oma aktuaalsust kaotanud. Väga hea avalugu antoloogiale "Pilet utoopiasse".

Teksti loeti eesti keeles

Hea lugu, ehkki veidi ettearvatava lõpuga. Mul kui seitsmendal arvustajal polegi eelmistele tegelikult palju lisada, tahaksin vaid mainida, et minu meelest annab vägivaldsuse kunstlik väljajuurimine inimesest märgatavalt võikama tulemuse, kui seda on Sheckley kirjeldatud ühiskond, nagu on kirjutanud Burgess ja Lem.
Teksti loeti eesti keeles

Teatud ulmeteostel on teistest suurem kaal ja nad on märgatavalt mõjutanud edaspidiseid sellesuunalisi kirjatükke. Üks sellistest on "Seitsmes ohver". Juttu on hinnanud kõrgelt nii ulmefännid (1953. aasta Retro-Hugo), kui ka kriitikud. Näiteks planeeriti Sheckley 2005. aasta Glasgow Worldconi aukülaliseks ja sel puhul käsitleti ka tema vaadeldavale novellile põhinevat romaani "Kümnes ohver"

Võib-olla kirjutatakse nüüd analoogse temaatika puhul tänapäevasemalt ja sügavamalt, kuid pean tähtsaks, et ulmekirjanduse verstapostid oleksid kättesaadavad ka eestikeelsetena.

Annan rahvusvahelisel areenil absoluutses kaalukategoorias edukalt võistlevale veteranile kõhklematult maksimumhinde.

Siinkohal tänud Andri Riidile, kes mu tähelepanu sellele jutule juhtis. Niisamuti nagu Raul Sulbi arvustus suunas mind otsima "Majakest rannal" ja Avo Napo arvustus lühiromaani "Georgia mu südames".
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Olles äärmiselt ebaoriginaalne, kordan eelöeldut: lahjaks jäi. Liiga lineaarne, etteaimatav tegevusliin.
Teksti loeti eesti keeles

Minu kokkupuude Sheckley loominguga pole just kuigi suur, kuid isegi mõne loetud jutuga saab pildi üsna selgeks. Mehele meeldis sotsiaalselt olulisi teemasid käsitleda läbi kerge huumoriprisma. "Seitsmes ohver" pole mingi erand. Sheckley pakub välja oma nägemuse, kuidas ühiskond võiks vabaneda arutust vägivallast. Idee on hea ja ka teostusele pole otseselt midagi ette heita. Kindlasti mõjus lugu viiekümnendatel paremini kui tänapäeval, kuid sinna pole enam midagi parata. Maailm on sellest ajast edasi märksa külmemaks ja kaledamaks muutunud ning ühiskonna poolt aksepteeritud tapmismängud ei šokeeri tõenäoliselt enam kedagi. Sellepärast ka neli. P.S. - vähemalt on jutul lihtne ja loogiline moraal - tapa või saa tapetud.
Teksti loeti eesti keeles

Kirjutada ta mõistab, selles pole kahtlustki. Sheckley suunab oma loomevõime peamiselt teistsuguste ühiskondade loomiseks, kirjeldades just ühiskonna toimimise mehhanisme. Maksimumi siiski ei saa, sest peaidee, et sõdu põhjustab üksnes inimkonna soov tappa ja nautida tapmist on minu arust tobe ja ei suutnud ka Sheckley siin mind üldse ümber veenda. Ka lahendus oli pisut aimatav, aga siin ma siiski autorit ei süüdistaks. Usun, et veel näiteks kuuekümnendatel oli see vägagi originaalne teemaarendus.
Teksti loeti eesti keeles
x
Olev Toom
14.06.1955
Kasutaja rollid edit_authors
Viimased 25 arvustust:

Idee? Kusse idee oli? Nojah, olgu, 0,1 ikka oli, ülejäänud 0,9 oli Vendade oma.
Teostus oli, ütleme, idee originaalse osa vääriline. Taheti jälkusi kirjeldada, aga ei olnud kuigi jälk. (Nagu enamjagu õudukaid pole kuigi õudsed). Ja tarbimisühiskonna nippide kirjeldus on kah veidi kulunud võte.
Kokkuvõttes on mul lugemisele raisatud ajast kahju. Kuid ühe lisapalli saab lugu selle eest, et autor ausalt ära ütles, kelle idee see idee on ;) .
Teksti loeti eesti keeles

Teie, möödunud sajandil arvustanud (peale JK):
praegu internetipiiranguid jälgides tasub mures olla.
Teisalt ma ei saa aru, miks rohelised pole seda lugu oma krestomaatiasse paigutanud. A' seal võib olla teksti mõistmise küsimus.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Sihuke Poistelehe jutt.
Minategelane töötab Marsi baasis, kus on alati ja kõigest puudus, ja et baas suurima kasuteguriga töötaks, peavad "töölised" olema vähemalt Ph.D.
A' minategelasele on peale pandud ebameeldiv kohustus vahetevahel Marsile sattunud "jäneseid" Maale tagasi saata. Noh, tuleb siis ükspäev üks kaubalaev ja ilmub ka üks jänes. See ei taha kuidagi Maale tagasi minna, sest...
... edasi võite ise lugeda. Naiivne, kuid kenasti kirjutatud.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Kui jutt räägiks hipsteri sattumisest maale lehmakarja keskele, võiks temas ju midagi olla, kuid ulmet siit kunstsônadest hoolimata otsida ei maksa.
Teksti loeti eesti keeles

No "Trifiidide päev" on parem, kuid "viie" alla mahuvad mõlemad. Võimalik, et mingid asjaolud sattusid sobivalt kokku, kuid romaani algus -- see ühiskonnakirjeldus -- tekitas minus musta masenduse. Religioon on niikuinii saatanast, ja kui selle põhieesmärk on erinevuste likvideerimine... kas me midagi taolist ei näegi täna?
Peategelase isa tuletas mulle kohe meelde ühe Postimehe kolumnisti, kelle nime ma ei hakka siin nimetama sellepärast, et see kogemata tulevastele põlvedele Baasi kaudu edasi ei kanduks, ja kelle kirjutiste taga võib alati näha võitlevat "liberaali", kes meeletult ihaldaks oma väikestesse valgetesse kätesse automaati, et selle abil siis võrdsus maa peale tuua.
A' edasi läks rohkem bojevikuks (ja mul masendus üle) ning kannatas lugeda õige hästi. Selliste äravalitute ja äratõugatute vastanduvate seltskondade kirjeldustes kipuvad autorid sageli äratõugatuid idealiseerima, ja õnneks Wyndham seda ei teinud.
Õnnelik lõpp? No mis tan'd nii hirmus õnnelik oli, ja positiivse noodiga pidi ju lõpetama. Muidu polnuks nukkude arengul mingit mõtet olnud.
 
Teksti loeti inglise keeles

 Kõigepealt lugesin vene keeles (teadmata, kes tõlkija oli). Hirmsasti meeldis. Siis eesti keeles. Hirmsasti meeldis. Nii et pidin ka algupärandi läbi lugema. Ikka hirmsasti meeldis. Ja kuulub nende raamatute hulka, mida aeg-ajalt üle loen.
Ahjah, teosele järjeks olla tahtvat "Trifiidide ööd" võimistan'doligi oleks parem mitte lugeda. Mul kahjuks juhtus.
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Näe, "Marslane" enne "Marslast" ilmunud! Või umbes selline oli mu tunne seda raamatut lugema hakates. Ega päriselt ma sellest lahti ei saanudki, ja põhimõtteliselt pole võimatu, et Andy Weir siit midagi ammutas.
Lugu algab sellega, et Richardson, esimene normaalne USA president pärast JFK-d, otsustab ameeriklased Marsile saata. Ja nagu Kennedygi, taipab ta, et ei tohi määrata tähtaega, mis tema valitsemisajast väga kaugele tulevikku jääb. Jama on vaid selles, et sobivad lennuaknad avanevad juba nelja aasta pärast. Ometi otsustab NASA ekspeditsiooni ette võtta. Ja muidugi tulevad ekspeditsioonil jamad.
Lõppu ma ära rääkima ei hakka, ise loete. Kui loete. Sest hirmsasti ma seda raamatut ei soovita.
Esiteks on tegevuses suur osa Marsi tolmutormidel, mis seal inimesi kimbutavad. See on jama. Marsi 6-millibaarises atmosfääris puhuv sajamiiline tuul tunduks meile meeldiva paitusena. Olgu, sama vea teeb ka Weir oma raamatu alguses, aga tal oli ju katastroofile mingit põhjust vaja, ja hilisem tolmutormi kirjeldus on "Marslases" korrektne. Blevins ekspluateerib hirmsaid torme terve raamatu vältel.
Teiseks on seal võrdõiguslikkuse teema -- andekas ja vapper naisastronaut vs šovinistlik komandör. Selle lõpu võite ka ära aimata...
Ja kolmandaks on veel üks tahk, mida ma ära rääkima ei hakka; sellega taheti lugu ilmselt põnevamaks teha ja võib-olla isegi lahtine ots järje jaoks jätta, kuid mulle oli see vajalik vaid "nelja" ja "kolme" vahel otsustamiseks.
Teksti loeti inglise keeles

No midagi pole teha, mul on sellest raamatust vaimustumiseks vale kujuga pea. Kuid -- nagu eelarvustajadki märkinud -- "Deserteerimine" on hea, ja seda just "Horisondis" ilmununa. A' võib-olla ongi asi tõlkes?
Teksti loeti eesti keeles

Vaatasin esmakordselt sellele kogumikule täiskasvanuna otsa ja üllatusin. Positiivselt, kui mitte päris meeldivalt. Ärge otsige siit mingit fantastikat. Võtke seda kui olukirjelduste sarja teemal "Teaduse ja tehnika eesliinil", ja pilt muutub. Vaatame jutud järjekorras läbi.
1. "Uus planeet". Ennustatakse Maa uurimist tehiskaaslaste abil, mis avab hoopis uue vaatenurga. Realiseeritud.
2. "Zoja Vinogradova päev". Ennustatakse isejuhtivaid autosid, nutimaju ning tööstuslike seadmete automatiseerimist ja juhtimist üle võrgu. Esimesel suunal tehakse mõningaid edusamme, teisel isegi rohkem (kuigi nende mõtttekus jääb küsitavaks) ja kolmas on piisavalt realiseeritud.
3. "Objekt 21". Ennustatakse loodete-elektrijaamu ja ülitõhusat energiasalvestusmeetodit. Esimese realisatsioone esineb, teisega on nigu on, liitiumakudest hoolimata. A' noh, enam-vähem realiseeritud.
4. "Sinilind". Kogumiku nõrgim lüli, arutletakse lindude orienteerumismehhanismi ja selle praktilise kasutatavuse üle. Realiseerimata ja nii vist jääbki.
Nii et -- mida virisete? Eriti arvestades seda, et üheski jutus pole välismaa spiooni, kellel taskud 25-dollarilisi täis, pole ühtki ebateadlikku kodanikku, keda usin kollektiiv ümber kasvatab, ega -- kui õigesti mäletan -- ühtki Stalini tsitaati.
Tehke järele.
Teksti loeti eesti keeles

Kuivõrd mul on vist juba imikueast nõrkus kõiksugu masinate, aga eriti autode vastu, siis tundus see lugu seitsme-kaheksaselt lugedes ilgelt pônev. Mistõttu saab lisapalli.

P.S. Limusiiniga polnud vähemalt eestikeelse väljaande piltide järgi otsustades sel autol küll mingit pistmist. A' see ongi vist meile ida poolt tulnud komme kõiki ilusaid ja  läikivaid autosid limusiinideks kutsuda. Ma olen miskis ajalehes või ajakirjas isegi kabrioletti näinud nii nimetatavat.

Teksti loeti eesti keeles

Kuulge, kallid eelarvustajad! Sihuke keskmine hinne (3,0) paneb mõne inimese veel seda raamatut lugema ... me ei taha ligimeste kallal vaimset vägivalda tarvitada, ega?
Minu arvates kuulub "Teed sügavusse" vene kommunistliku saasta kõige alumisse kihti. Igatahes meeldis lapsest peast mulle "Polaarunistus" märksa rohkem, ja "220 päeva tähelaevas" oli suisa kirjandusteos "Teede..." kõrval.
Teksti loeti eesti keeles

Einojah, romaan saab minult kõrgeima hinde, selles pole kahtlust. Kuid ma pole siiani mõistnud, mida ACC selle kirjutamisega tahtis öelda, ja võimalikud on variandid.
A. Ülimalt helge nägemus inimkonna tulevikust -- meie kuulume äravalitute hulka ja meie päralt on ... universum.
B. Nägemus inimkonnast kui ahjul istuvast Ivanuška-duratšokist, kellele (kui ta ahju mööda kobades kogemata noa on kätte saanud) pannakse kohe saba, tiibade ja sarvedega njanja juurde, et imelaps ometi endale kogemata viga ei teeks, enne kui printsessi (Overmindi) juurde lubatakse.
C. (Tegelikult A teisendus). Kaastunne Ülemvalitsejatele, kes näevad midagi ülevat ja aitavad sellele kaasa, kuid iial selleni ei jõua (see on romaanis ka kõige otsesemalt välja öeldud).
D. Progressorlus või antiprogressorlus, võtke kumbapidi teil tuju parajasti on. Kas kõrgema astme tsivilisatsioon võib suunata madalama astme tsivilisatsiooni arengut? (Vt. ka Vendade vastavaid teoseid). 
Jne., jne. A' eks ta seepärast hea raamat ongi, et ei too kõike sinise lindiga kandikul ette. Pealegi ilmus
4 aastat enne esimest Maa tehiskaaslast,
8 aastat enne inimese esimest kosmoselendu,
16 aastat enne inimese esmakordset astumist teisele taevakehale.
P.S. Kohe saab 50 aastat sellest, kui inimesed esmakordselt pidasid jõule väljaspool Maad. Nii et Ülemvalitsejad on kuidagi hiljaks jäänud, kuid oma käitumisega oleme selle möödunud poolsajandi jooksul neid edukalt asendanud.    
Teksti loeti mitmes erinevas keeles

Just selle loo puudumine vähendab kogumiku "Kadunud robot" väärtust,, kuid ega seda vene võimu ajal avaldada poleks saanud...
Teksti loeti inglise keeles