Kasutajainfo

C. C. Finlay

1.07.1964-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· C. C. Finlay ·

The Political Prisoner

(lühiromaan aastast 2008)

ajakirjapublikatsioon: «The Magazine of Fantasy & Science Fiction» 2008; august
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Poliitvang»
C. C. Finlay «Poliitohvitser, poliitvang» 2016

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
3
0
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

Ülimalt vinge lühiromaan sisaldab tegelikult ulmet üsna vähe. Natukene mainitakse alguses peategelase eelnevaid toimetamisi kosmoses ja siis on ühed kõrvaltegelased mingilt teiselt planeedilt pärit ennast kõvasti modifitseerunud inimesed. Muidu on tegemist üsna karmi riigipöördelooga, õieti küll selle riigipöörde tagajärgede kirjeldamisega.

Tegevuskohaks oleval planeedil on algupäraselt tegu olnud mingite usuhulludega, kes väljarännanuna seal karmi režiimi kehtestasid. 20 aastat tagasi on toimunud revolutsioon ja papid on kukutatud. Nüüd aga on revolutsiooni teinud julgeolekujõudude sees aeg küps kodusõjaks ja riigipöördeks.

Peategelane Maxim Nikomedes on üsna kõrgel kohal poliitohvitser ja Julgeoleku ühe haru üsnagi kõrge tegelane. Tegelikult on ta topeltagent ja lojaalne hoopis ühele teisele fraktsioonile. Kui massilised arreteerimised, -hukkamised ja -küüditamised peale hakkavad, on ta peamiseks mureks toimetada sõnum oma ülemustele, sest riigipöörde korraldaski see fraktsioon, mille agent Maxim on.

Lühiromaan kirjeldab peamiselt Maximi sattumist repressiooniorganite käppade vahele, üsna võigast ja naturaalset reisi laagrisse ja hoopis jälki elu kohapeal. Selles mõttes meenutas lühiromaan kõvasti "Gulagi arhipelaagi", või ka Aleksander Gromovi "Arvestajat" (kogumik "Muumia", Skarabeus 2006).

Kohati päris võigas naturalism aga jättis väga loomuliku mulje, eriti neile, kes on eelnevalt mainitud teoseid lugenud. Seda imetlusväärsem tunduski lugu, et laagrielu rõvedused ei pärinenudki mõne venelase sulest, vaid hoopis teisest kultuurikeskkonnast pärit kirjaniku omast. Väga mõnus tükk sellegipoolest, üsna ühe hingetõmbega loetav. Julgen soovitada.

Teksti loeti inglise keeles

"Poliitvang" on ikka väga kõva tekst. Ulme on küll rohkem nagu taustaks või dekoratsiooniks, aga siiski erinevalt mõnest teisest "ulme-kaunistustega" loost oli tervik väga nauditav. Kindlad viis punni.
Teksti loeti eesti keeles

Käesolevas lühiromaanis kirjutatakse "Poliitohvitseris" veidi segaseks jäänud Jesusalemma koloniaalplaneedi ühiskonda puutuv põhjalikumalt lahti ja selle kummalise ning vastuolulise maailma olemus saab lugejale palju selgemaks.

"Poliitvang" algab väga põnevalt, ent pärast Maxi jõudmist koonduslaagrisse hakkas lugu kuidagi maha käima ja lõpplahendus mulle ka väga ei meeldinud, mistõttu hinne langeb "4" peale.

Teksti loeti eesti keeles

Märgatavalt parem lugu, kui "Poliitohvitser". Selliseid Finlay lugusid loeks enamgi. Lõpul pole viga midagi: Max tegi ju kõik endast sõltuva, et tema "kannatuste rada" õnnelikult lõppeks. Ja pealegi käitus ta võrreldes teiste tegelastega küllaltki eetiliselt (suhtumine adareslastesse).

Neli plussiga.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020
juuni 2020
mai 2020

Autorite sildid: