Kasutajainfo

Richard Morgan

1965-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Richard Morgan ·

Woken Furies

(romaan aastast 2005)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
2
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.2
Arvustused (5)

Kui triloogia kolm raamatut oleksid lihtsalt nagu kolm episoodi Takeshi Kovacsi elust, siis oleks asi üsna korras. Eelmises osas end rahaliselt kindlustanud, elab kangelane oma kunagisel koduplaneedil jõudeelu. Ehk siis pead on tõstnud miski usuordu, mis peale kõige muu nõuab, et naisterahvastel peab avalikus kohas pea kaetud olema. Ja samune ordu on suht piinarikkalt tapnud Taki kunagise tüdruksõbra, kes küll juba ammu teise mehega kusagil kalurikülas elas. Tak läheb ja tapab kõik külaelanikud, kes tema sõbrannat oleksid võinud kaitsta, aga ei kaitsnud. Ning siis hakkab järjest tapma ettejäävaid habemikke orduvendi, korjab nende hingetorukese kuklast ja laseb vahepeal arvestatavaks maffiapealikuks tõusnud lapsepõlvesõbral istutada need hinged spegiaalselt omavahelisteks võitlusteks aretatud pantritesse. Naguöeldud, rahulik jõudeelu.

Varsti läheb actioniks. Kui juba saab hingesid kopeerida, talletada, uutesse kehadesse istutada jne, siis mängitakse läbi ka need võimalused, et ühes kehas on kaks hinge ja pahad panevad illegaalse koopia noorest Takist vana Takeshit taga ajama. (Veidi rohkem oleks võinud arendada seda rida, kuidas hullunud iseliikuv suurtükk, mis mahajäetud polügonil pahandusi tegema hakanud, osutub sõber Sergeiks, kes neljasaja aasta eest helikopteriõnnetuses surma sai.)

Actioniks sobivaid kohti suht vesisel koduplaneedil jätkub. Marslastest on orbiidile jäänud hulk satelliite, mis tulistavad plasmakiirega kõike, mis tõuseb 400 meetri piirist kõrgemale, aga vahel ka niisama. Polügonsaarel läks miski eksperiment kolmesaja aasta eest untsu, saar kubiseb eluohtlikest muteeruvatest, nanotehnoloogilistest ja mehaanilistest asjandustest ning levinud, kuid ohtlikuks karjäärivalikuks on käia neid seal hävitamas. Ning sotsiaalselt rahulolematute hulgas levivad kuuldused kunagise revolutsioonikangelase taastulemisest. Actionit on lausa nii palju, et Taki paljudest tuttavatest ja kaaslastest jääb lisaks temale lõpuks ellu veel umbes kaks.

Nii – aga kui triloogia peaks moodustama terviku ja autor kavatses juba alustades jõuda sinna, kuhu ta lõpuks jõudis, siis ma eriti rahul ei ole. Jahumist vajadusest anarhosotsialistliku revolutsiooni järele on selles osas ikka ülemäära palju ja eriti ei aita seegi, et Tak ise sellesse ei usu. Või kui kolm osa peaksid vähehaaval viima kontakti tekkimiseni marslastega, siis seda pole eriti järjekindlalt tehtud.

Mingi paralleeli võiks tõmmata Strossi Glasshousega: suht suvalistesse kehadesse sattumine, sõduri raskused tapatööde unustamisel jne. Hindeks vist siiski miinusega viis: olgu või hobuste ja mõõkade täieliku puudumise eest.

Teksti loeti inglise keeles

Sarja kolmandat osa lugedes hakkasid mind häirima probleemid mis ei lase sellele enam nii head hinnet panna nagu eelmistele.
 
Igasugu seiklusi ja madinat on siin küll palju, aga lugedes ei teki arusaama mis võiks olla selle kõige eesmärk. Tõsi, nagu juba ülalpool kirjeldatud tegeleb Takeshi Kovacs kättemaksuks preestrite tapmisega, aga see on pigem kõrvalliin. Romaani peamine telg peaks olema neljasaja aasta taguse revolutsioonijuhi (ja sellega seoses ka revolutsiooni) taassünd. Kuna aga Takeshi on sellesse sattunud puhtjuhuslikult ja suhtub kogu revolutsiooni ideesse pehmelt öeldes skeptiliselt, siis jättis see ka mind üsna ükskõikseks. Takeshi jaoks on pigem oluline saada revolutsioonijuhi seest kätte tolle algne "teine mina", aga ka selle suhtes ei suutnud autor mind veenda erilist huvi tundma. Nagu ühes varasema osa arvustuses keegi juba vist kirjutas, ei saa aru miks mitme omavahel konfliktis oleva seltskonna hulgast on Takeshi välja valinud just selle ühe kellega kampa lüüa ja kõiki teisi (kelledest paljudega samuti omal ajal kambas on olnud) ära tappa. Ja kõrvaltegelasi kes mitmesaja-leheküljeliste vaheaegade tagant välja hüppavad on samuti segadusttekitavalt palju.
 
Lõpuks muidugi siiski selgub et kogu tegevusel siiski oli mingi loogiline mõte mida peategelane lihtsalt enne viimast peatükki ei taibanud. Saab korraks "ahhaa" öelda ja siis ongi lugu läbi. Tervikut see ei päästa.
 
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: september 2023
august 2023
juuli 2023
juuni 2023
mai 2023
aprill 2023

Autorite sildid: