Kasutajainfo

Glen Cook

9.07.1944-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Glen Cook ·

Shadow Games

(romaan aastast 1989)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
1
1
0
0
Keskmine hinne
4.4
Arvustused (5)

Sarja "Black Company" viies, ehk siis kui mitte arvestada vahepealset osa "Silver Spike", neljas raamat. Alapealkirjaga "First Book Of South".

Musta Kompanii riismed, pealikuks hääletatud dr. Croakeri ja nende endise tööandja ning hilisema verivaenlase Lady juhtimisel suundub pikale teekonnale lõunasse, legendaarse Khatovari linna poole. Sinna kus, nagu kõnelevad kroonikad, Must Kompanii kunagi sajandeid tagasi moodustati.

Peale pikki ja mitte eriti seiklusrohkeid rännakuid jõuavad nad miskisugusesse religiooniga ära pööranud neegrikuningriiki. Seal oodatakse neid. Neegritel nimelt mure - sõjakate naabrite-vallutajate näol. Ise on nad võrdlemisi patsifistliku meelelaadiga ja sõda pidada eriti ei oska. Eeldatava invasioonini on napilt paar kuud. Peale pikki kõhklusi otsustavadCroaker ja Kompanii, mõõduka tasu eest oma teenuseid pakkuda.

Niisiis, klassikalise "Seitsme Samurai" syzeega lugu. Aga igati mõnusa lakoonilise ja kyynilise huumoriga kirja pandud. Ka sellel romaanil on sama häda mis eelmisel - põhiline tegevusliin on fantastiliselt mõnus. Kõrvalliinid aga äbarikud ja hägusad. Õnneks oli neid selles osas märksa vähem. Ahhh, oli ikkagi parem kui eelmine osa - viis.

Teksti loeti inglise keeles

Cook kirjutab väga visuaalselt. Näiteks see, kuidas kõrgem juhtkond ilma järjekorrata laagri juures improviseeritud psemistiiki tarvitab ja kuidas kaks täiskasvanud inimest enne lähikontakti endale kõiksugu tegevusi leiavad - lakooniline, kuid värvikas kirjeldus. Annaks eesti autoritele sellist kirjutamisnägemust! Või võimet kirjutatu lugeja teavuses elavaks, kohmetamata pildiks muundada. Olen Cook`i käesoleva sarja fänn ja alla hinde viis ei taha panna seegi kord. Ette võib heita vaid seda, et mõnel korral võtab tegelaste tähelepanematus lolluse mõõtmed. Värske kapten võib lõpmatuseni jahuda kaarnaparvest, aga keegi ei võta teda tõsiselt, sest millegipärast on teistele need linnud nähtamatud. Vähemalt armeenõiad võiks ju Cooki loo loogika järgi siiski asjale sügavamat tähelepanu osutada, nõidade endivaheline kiskumine ei ole siin piisav argument tähtsamate asjade kahe silma vahele jätmiseks. Aga kuna seeria lõpplahenduse jaoks on lolli situatsiooni hoidmine kasulik, siis olgu pealegi, võib andestada. Vanad tegelased ärkavad ellu ning tekib tahtmine varasemad romaanid uuesti üle lugeda - igati positiivne turundustrikk.
Teksti loeti vene keeles

Seekordse osaga ei jäänud ma rahule. Peamine, mis mind häirisid, olid just säärased loogikavead, millele Tuulepäälse ülalpool viitas. Lisaks on kõrvalliinid kuidagi erakordselt nõrgad. Raamatu peamine eesmärk, mulle tundub, ei olegi seekord mitte jutustada põnevat lugu, vaid lihtsalt liigutada Kompanii põhjast ära lõunasse. See ongi ainus süzeeliin, kui nii võib öelda. Minu meelest jäi ainult sellest nõrgaks.
Teksti loeti eesti keeles

Kuna loo käigus läbitakse ca 7000 miili põhjast lõunasse, siis kirjeldab suur osa jutust just seda teekonda. Et reisi eesmärgiks on jõuda Khatovari, kust Must Kompanii ca 500 aastat varem alguse sai, siis on kompanii pealikuks valitud kapten Croakeri huviks leida seejuures võimalikult palju informatsiooni Musta Kompanii ajaloo ja sünnipaiga kohta. Mida rohkem lõuna poole kompanii jõuab, seda intrigeerivamaid infokilde ilmneb.

Kuivõrd peategelasteks on palgasõdurid, siis peab olema ka madinat ja see hakkab tõsisemalt pihta raamatu teises pooles, kui jõutakse Tagliose linna ja edasiminekut takistab sõjakas Shadowlandsi impeerium. Kuna Shadowlandsi eesmärgiks on Tagliose vallutamine, siis on kohalikud mõistagi võrdlemisi murelikud ning paluvad Musta Kompanii abi. Algavad ettevalmistused vaenlaste rünnaku tagasilöömiseks.

Kokkuvõttes saab öelda, et tekst on sarnaselt eelmiste osadega põnev ja väga kiiresti loetav. Samas jäi loo lõpplahendus minu jaoks arusaamatult lahtiseks. Loomulikult on oluline meelitada inimesi järgmist osa lugema, kuid sellegipoolest peaks vähemalt mingi süžeeliin ühe raamatuga ühele poole saama. Praegu jäi küll selline mulje, et sisu mõttes oleks võinud Musta Kompanii Lõuna diloogia ühe teosena välja anda. Selle ebaselge lõpplahenduse tõttu on sedapuhku hindeks "neli".

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2020
november 2020
oktoober 2020
september 2020
august 2020
juuli 2020

Autorite sildid: