Kasutajainfo

Osvald Luts

1875-

  • Eesti

Teosed

· A. E. van Vogt ·

The War Against the Rull

(romaan aastast 1959)

Sarjad:
Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
1
2
1
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (4)

Je-eee-aa-ahh!!!

Selles loos on kõike! On kandilise lõuaga kangelased, on blastrid, koletised ja tulnukad...Tähtedevaheline sõda sinna kõigele otsa. :-)

Materdamine on vägev, seda peab ütlema. Rohkem suurt midagi öelda ei olegi... Seiklusulme klassika. Soovitan soojalt.

Teksti loeti vene keeles

Tegelasteks on siin inimeste/muude rasside föderatsioon inimeste näol, kes Galaktika piires vabadust ja demokraatiat levitab.Vaenlased Rullid on umbes inimesesuurused ussikujulised jätketega elukad, pärit ilmselt mõnest teisest galaktikast, kes on suutelised oma kehaga valguslaineid niiviisi mõjutama, et inimesed näevad ussikese asemel inimolendit (!). Kasutusel on ka elektroonilised abivahendid inimhäälte järgiaimamiseks. Seega pole puhtaudiovisuaalselt võimalik vahet teha, kas olend keda kohtad on inimene või hoopis Rull. (selguse mõttes võib lisada, et vahe inimese ja Rulli vahel on tuntav kasvõi käepigistuse läbi)

Pikka aega kestnud konflikti jooksul pole inimesed suutnud Rullidega ei kompromissi ega isegi mitte mingit mittemilitaarset kontakti saavutada.Olulised on ka Carsoni planeedilt avastatud suuremõõtmelised täistelepaadid ezwalid, kes inimeste eest kiivalt oma intelligentsust varjata püüavad (julgeolekukaalutlusist lähtuvalt).

Romaani aluseks on tervelt 6 juttu, millest romaanis on saanud episoodid enam või vähem muudetud kujul.Esimeses potsatab peategelaseks valitud Trevor Jamieson ühes laeva taritud ezwaliga ainsate ellujäänutenaeriliselt ohtliku fauna ning flooraga planeedile,kus ellujäämiseks tuleb ühendada jõud hoolimata sellest, et ezwal teeks inimesele parema meelega kohe otsa peale.Teises satub TJ peale ezwaleid puudutava strateegilise otsuse teatavakstegemisele järgnenud arvamuste lahknemistCarsoni planeedi elanikega viimaste sätitud lõksu planeedi eriliselt kõledal kuul. Kaaslaseks kamikaze tüüpi naisolevus, kesta õieti sinna meelitaski...Kolmandas toimub ajujaht maale sadanud ezwalipojukesele, millele toob korrektse lahenduse T.J. sekkumine viimasel hetkel.Neljandas, mis on elegantne kuigi pisut kunstlik kriminaaljutu võtetega teostatud novellike, puutume ka esimest kordalähemalt kokku Rullidega, kus TJ on Rullide vandenõu objektiks.Viiendas on tegelaseks hoopis TJ poeg Diddy, kes teeb läbiteatud sorti patriootilist rituaali öises linnas mis inimnäolistest Rullidest lausa kubiseb.Kuuendas lahendab TJ kogu galaktilise mastaabiga konflikti heideldes ühel planeedil elu ja surma peale ühe võimuhierarhiaskõrgelseisva Rulliga.

See on vist kolmas fiksap, mida ma van Vogtilt loen ja siin ei päästa lugu enam mitte miski.Kõigepealt ei moodusta erineva stiili ning kaalukusega jutud ühtset tervikut.Teiseks on äärmiselt tüütav asjaolu, et hiidtsivilisatsioonide konflikt sõltub (ja leiab lõpuks lahenduse)vaid üheainsa isiku tegevuse läbi (kuigi see on van Vogtil tavaline). Trevor Jamiesonil on doktorikraad ja kapaga vaimseid ja füüsilisi omadusi tema teele veeretatud takistuste ületamiseks, kuid nagu sellest veel vähe,pidi algselt erinevate tegelastega jutud kokku kirjutama nii,et igaühes just TJ korra majja loob.

Kui romaani koostisosadeks olevaid jutte võib eraldi veel lugeda ning mõni neist on lummav (ennekõike"The Sound"), siis summa ei toimi, on rabe ning ebareaalne isegi van Vogti mastaabisja nagu juba öeldud, tervik jääb olemata. Kolm miinus.

Teksti loeti inglise keeles

Romaan tõesti meenutab lapitekki ja Andril on õigus, et päris tervikut ei moodustu. Lugesin romaani üle päris heameelega ja minu meelest kolm on liiga karm hinnang, koostisosad on kohati päris head (kahjuks pole algseid jutte eraldi lugenud, võib olla oleks see kajastunud ka rommani hinnangus). Aga üle nelja kah ei taha panna.
Teksti loeti vene keeles
x
Erkki Toht
24.09.1974
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

Sõjaline ekspeditsioon on saanud ülesandeks uurida ühte tuumapommitatud maailma. Esimene ekspeditsioon leiab mitut liiki mutante. Sõjaväelased suhtlevad kohalikega ja kuidagi märkamatult eemaldub ekspeditsioon oma algsest ülesandest. Tuleb saata teine ekspeditsioon, mis hakkab mõne aja pärast samuti kõrvale kalduma. Ametlik aruanne sisaldab aruandeid mõlemast ekspeditsioonist ja mitmelt inimeselt.
Teksti loeti vene keeles

Tegelane J Verne on jõudnud oma rännakutel taevasse. Siin on tal lausa kaks teejuhti — kaptenid Hatteras ja Nemo. Tuntud kirjaniku nime kandev tegelane on seekord asetatud koolipoisi rolli, kes peab sageli kuulama oma teejuhtide targutusi.
Teksti loeti vene keeles

Üle pika aja saavad kokku kaks vana sõpra. Istuvad maha ja meenutavad ühiseid tuttavaid. Kahe mehe mälestused osutuvad erinevateks — ühel mehel oleks justkui mõned kohad ja isegi inimesed mälust välja lõigatud.   
Teksti loeti vene keeles

Võõrplaneetlaste eluga tutvunud tähelendur-teadlane on lõpetanud ekspeditsiooni ja parasjagu Maale naasnud. Pikaajaline eemalolek on tekitanud võõrandumise oma ühiskonnast. Ta valmistub pidama ettekannet, milles tutvustada uuritud ühiskonda ja hoiatada selle pahupoolsete nähtuste eest. Viimasel õhtul enne ettekannet kohtub teadlane ootamatu külalisega ja talle saab selgeks, et tema ettekanne on hiljaks jäänud.
Teksti loeti vene keeles

Jutu tegevus toimub Iirimaal. Peategelasel on mõningaid identiteediprobleeme — klellegi arvates on ta kummitus. Kas siin on tegemist tüüpilise tondilooga või on jutul ulmega lähem seos, jäägu iga lugeja enda otsustada.
Teksti loeti vene keeles