Kasutajainfo

Katharine Kerr

1944-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Stanley G. Weinbaum ·

A Martian Odyssey

(jutt aastast 1934)
http://ulmeajakiri.ee/?tolkejutt:-marsi-odusseia

ajakirjapublikatsioon: «Wonder Stories» 1934; juuli
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Marsi odüsseia»
«Reaktor» nr 9 (juuni 2012)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
1
2
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (5)

Jutt mis osutus ameeriklaste ulmekirjanike assotsiatsiooni liikmete hulgas korraldatud kysitlusel (kõige vingemad enne 64ndat aastat avaldatud juttude seas) miskipärast kummaliselt populaarseks. Säärane entusiasm antud teose suhtes tektiab hämmeldust.. kuni selle hetkeni mil mõtlema hakata, et kirjutatud sai see 1934ndal aastal! See, kas teate, oli ammu. Igal juhul tundus kirjutatu stiil pärast aastaarvu registreerumist märksa vähem arhailine..

Jutt ise on tegelikult kyllalt lihtsake. Ekspeditsioon Marsile. Kõnepruugilt kangesti kauboisid meenutavad teadlased uurivad kohalikke eluvorme.. Kuni yks neist raketiga baasist tuhatkond kilomeetrit eemal alla sajab, olles sunnitud jalgsi yle kõrbe tagasi vantsima. Sealjuures kohtub ta miskisuguse jaanalinnu taolise tulnukaga ja elab yle terve hulga uskumatuid seiklusi.

Kirja pandud o see kõik (arvestades jällegi aastaarvu) _võrdlemisi_ muhedalt. Samas, ainult ajaloolise tausta eest selliselt tykile yle kolme anda ei ole vist erilist mõtet..

Teksti loeti inglise keeles

Mõtlesin mingi aja, kas peaksin seda lugu Baasis arvustama, sest pole ju seda kordagi lihtsalt lugemisrõõmu pärast lugenud, vaid ainult tõlkinud, aga olgu siis...

Minu meelest on tegu igati laheda seiklusjutuga, mille suurimateks plussideks on Marsi eluvormide fantaasiarikkkad kirjeldused-nagu püramiide tootev ränipõhise koostisega elukas. Ja nagu Metsavana maininud, oli Weinbaum ikka tõeliselt geniaalne prohvet (tuumamootoriga rakettide kirjeldused aastast 1934). Erinevalt kahest eelarvustajast ei näe ma vähimatki põhjust loole maksimumist madalamat hinnet panna.

Kui kõik normaalselt sujub, saab lugu varsti ka eesti keeles lugeda. Detaile hetkel ei täpsustaks.

Teksti loeti inglise keeles
x
Erkki Toht
24.09.1974
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

Sõjaline ekspeditsioon on saanud ülesandeks uurida ühte tuumapommitatud maailma. Esimene ekspeditsioon leiab mitut liiki mutante. Sõjaväelased suhtlevad kohalikega ja kuidagi märkamatult eemaldub ekspeditsioon oma algsest ülesandest. Tuleb saata teine ekspeditsioon, mis hakkab mõne aja pärast samuti kõrvale kalduma. Ametlik aruanne sisaldab aruandeid mõlemast ekspeditsioonist ja mitmelt inimeselt.
Teksti loeti vene keeles

Tegelane J Verne on jõudnud oma rännakutel taevasse. Siin on tal lausa kaks teejuhti — kaptenid Hatteras ja Nemo. Tuntud kirjaniku nime kandev tegelane on seekord asetatud koolipoisi rolli, kes peab sageli kuulama oma teejuhtide targutusi.
Teksti loeti vene keeles

Üle pika aja saavad kokku kaks vana sõpra. Istuvad maha ja meenutavad ühiseid tuttavaid. Kahe mehe mälestused osutuvad erinevateks — ühel mehel oleks justkui mõned kohad ja isegi inimesed mälust välja lõigatud.   
Teksti loeti vene keeles

Võõrplaneetlaste eluga tutvunud tähelendur-teadlane on lõpetanud ekspeditsiooni ja parasjagu Maale naasnud. Pikaajaline eemalolek on tekitanud võõrandumise oma ühiskonnast. Ta valmistub pidama ettekannet, milles tutvustada uuritud ühiskonda ja hoiatada selle pahupoolsete nähtuste eest. Viimasel õhtul enne ettekannet kohtub teadlane ootamatu külalisega ja talle saab selgeks, et tema ettekanne on hiljaks jäänud.
Teksti loeti vene keeles

Jutu tegevus toimub Iirimaal. Peategelasel on mõningaid identiteediprobleeme — klellegi arvates on ta kummitus. Kas siin on tegemist tüüpilise tondilooga või on jutul ulmega lähem seos, jäägu iga lugeja enda otsustada.
Teksti loeti vene keeles