Kasutajainfo

Holger Kaints

1957–

  • Eesti

Teosed

· Holger Kaints ·

Kõrvalepõige

(romaan aastast 2013)

Hinne
Hindajaid
0
2
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (2)

Kaintsi teise ulmeromaani ajalised piirid on väga täpsed: 22.07.2002-14.08.2002. Loo alguses ootab peategelane Askur Tallinnas Maneeži tänaval trammi ja märkab äkki, et tal ei ole varju. Veel veidi aega ja peegelduse puudumisest poeaknal saab neljakümnendale eluaastale lähenev mees aru, et ta on nähtamatu - ta ise näeb ennast, aga teised mitte. Nähtamatud on tema riided ja esemed, mis on tema kehaga kontaktis ning maast või laualt üles tõstetud. Kummaline olukord, millega Askur siiski üllatavalt hästi kohaneb.

On muidugi üsna uskumatu, et Askur ei vaeva vähimalgi määral pead, miks see metamorfoos toimus - ta ei mõtle sellele tegelikult kordagi (ütlen ette ära, et ka meie, lugejad, ei saa seda teada; küllap on õige vastus - lihtsalt kirjanik tahtis nii, sest see sobis abivõtteks). Samavõrra uskumatu on, et ta ei püüa pöörduda abi saamiseks kellegi poole ega räägi oma plindrist üldse kellelegi - ei abikaasale, vanematele, sõpradele, töökaaslastele. Ta võtab toimunut kui lihtsalt ühte fakti ja keskendub praktilisematele probleemidele, mis lähtuvad eeldusest, et tal tuleb enda olemasolu varjata. Miks seda siis nii väga varjata vaja on, ei saagi aru, vihjatakse nagu võimalikule kuulsusehirmule. Igal juhul on nähtamatu mehe põhiprobleemideks nüüd: kuidas inimestega mitte kokku põrgata, kus ööbida, kuidas süüa hankida. Ta hiilib õhtul hilja oma töökohta ja saadab mõned meilid ülemusele ja naisele, kus vihjab ebamääraselt, et on sõitnud välismaale.

Niisiis muutub Askur otsekui mittekellegiks, kellel on töölt vabanemise tõttu keskmiselt palju vaba aega. Praktiliste probleemidega saab ta hakkama, ööbides muuhulgas vanemate korteris, kui nood on suvilas, näpates toitu vabaõhukohvikute laudadelt jne. Aga üldiselt jalutab ta Tallinnas ringi, hängib, oskamata eriti kuhugi minna.

"Kõrvalepõige" on väga Tallinna-keskne romaan. Askur kirjeldab üksikasjalikult oma teekonda nii hoonete, tänavate või muude maamärkide kaudu. Kesklinn, vanalinn, Kadriorg,Uue Maailma rajoon, Mustamäe. Just neid rajoone väga hästi tundval inimesel tekib lugedes kohalolekutunne, otsekui liiguks ise tuntud kohtades tegelasega kaasa. See on väga koha-autentne lugu. Ainult väike episood Kiisal jäi veidi kaugeks, ehkki ka see koht ei ole mulle täiesti võõras. Nähtamatuse-aspekti kõrvale jättes on tegu üsna realistliku looga, kus peategelane on kerges pinges iseenda olemasolu varjamise praktiliste muredega, ent aega jääb mõtisklemisteks ka muude asjade üle. See ei ole mitte ainult romaan Tallinnast, vaid lugu Eesti elu muutumisest laiemalt. Aastal 2002 oli veel näha rohkem märke möödunud riigikorra ajast, kusjuures kõik on uuega segunenud. Mööda linna ringi tuiates, salaja vanemate korteris või suvilas viibides on kerge leida minevikuseoseid ja meenutada olnud aegu. Kes on lugenud Kaintsi romaani "Lennukivaatleja" - ja kes meist ei oleks seda lugenud -, ilmselt ei üllatu nukralt nostalgiliste nootide üle autori tekstis. Kui keegi näeb selles märke nõukogude aja nostalgiast, siis mina küll mitte - autor ei hala ega haletse kadunud riigikorda. Ma arvan, et ta võiks kirjutada samasuguse romaani ka siis, kui riigikordade vahetus oleks muutunud teises suunas (kui muidugi teises olukorras lastaks üldse kirjutada).

Nähtamatuna näeb peategelane oma vanemaid, abikaasat ja töökaaslasi ning ühte lapsepõlvetuttavat olukordades, mida ta muidu ei näeks, ja nendest episoodidest saavad alguse mitmed mõttekäigud, mis kinnitavad juba varem tekkinud veendumust, et tegu on "Kõrvalepõike" kohta ei ole vale öelda "psühholoogiline romaan". Mõningatele viidatud ebausutavustele vaatamata (ka naise abielurikkumiselt tabamisse on suhtumine ikka ebaharilikult rahulik).

Mida ei saa jätta ette heitmata, on aga abitus autorist oluliselt nooremate inimeste või mingi võõra sotsiaalse seisuse (asotsiaalid) dialoogi kirjapanekus. On koomiline, kui aastal 2002 kasutavad teismelised või veidi vanemad noormehed vastassoo kohta sõnu "tots" ja "mann". Samuti ei ole "plass olukord" sobiv sõnavara noorte inimeste suhu. Ja kolmekümnendates eluaastates mehed, isegi kui nad on maalt ja joodikud, ei kasuta aastal 2002 sõna "põle" "pole" asemel. Need ebaloomulikud ja piinlikkust tekitavad dialoogid leiduvad lk-del 75-80, 106-107, 142-143, 187-189 ja 244. Nende dialoogide kõrval mõjub nähtamatu mehe tutvus ja põgus intiimkontakt veidi ebaadekvaatse teismelise tüdrukuga, kes ebahariliku füüsikalise nähtuse peale kulmugi ei kergita, täiesti normaalne. Ka Gesta leksika ei kõla noore inimese kohta ülemäära veidralt.

Aga üldmulje on "Kõrvalepõikest" siiski väga positiivne. Eelkõige tõmbas mind kaasa ikkagi see detailne Tallinna-teekond. Mul pole vaja minna kontrollima, millisel haljasalal Tehnika tn ääres nähtamatu mees jalga puhkas, millisesse hoovi Luha ja Koidu tn vahel mees pööras, millisesse poodi Tallinn-Väikese jaama juures sisse astus või millise maja juures taskuvargad vanalinnas pensionäri rahakotti tabada üritasid. Ma lihtsalt tean neid kohti. Ma olen sarnaselt peategelasena neis paikades lapsest saadik ringi liikinud, tihti ilma konkreetse sihita. Kohavõõrale inimesele võib ka see romaan kohati võõraks jääda - vähemalt mulle endale on tüütud lugeda tundmatu koha üksikasjalikke kirjeldusi. (Aga vanalinna vargajõukude liikmeid ma ei nimetaks kindlasti vargapoisteks, sest see näitab 25-40 aastaseid kurjategijaid noorematena, kui nad on, ja kuidagi kaasatundmist väärivatena või vähetähtsatena.)

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: