Kasutajainfo

Algis Budrys

9.01.1931-9.06.2008

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Algis Budrys ·

Rogue Moon

(romaan aastast 1960)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
1
Keskmine hinne
2.667
Arvustused (3)

Sisu kohta ei saa suurt midagi öelda, sest süzhee ei mängi selles raamatus mingit rolli, sama hästi võiks see ka puududa. Aga paari lausega siiski.

USA ja NLi võidujooksus kosmosesse saatsid venelased esimesena inimese orbiidile, ameeriklased aga Kuule - nagu päris eluski. Erinevalt päris elust aga õnnestus ameeriklastel leiutada seade, millega saab inimese n-ö "ära salvestada" ja siis raadio teel Kuule kiirata. Samuti on nad Kuu tagaküljel avastanud mingi moodustise, mille uurimise katsed lõpevad üldjuhul uurija kiire ja vastiku surmaga. Kuna aga "kiirgusmeetod" võimaldab uurijaid kopeerida, siis kasutatakse võimalust saata sama mees asja uurima üha uuesti ja uuesti - kuni kogu see moodustis saab korralikult kaardistatud.

Kui raamat oleks tegelikult sellest ka kirjutanud, oleks vast kolme välja vedanud. Aga kõike seda mainitakse rohkem möödaminnes, ilma midagi eriti kirjeldamata või seletamata. Raamatu tegelikuks sisuks on rodu mõttetult targutavaid "filosoofilisi" monolooge, mis tulevad eikuskilt ja jõuavad välja eikuhugi. Enam ammu pole ma tundnud nii tugevat kiusatust mingi raamat poole pealt käest visata.

Ei tea mis peaks küll juhtuma, et ma samalt autorilt veel midagi lugeda üritaksin.

Teksti loeti inglise keeles

Polnud ta nii hull midagi, kui eelmisest arvustusest võiks järeldada...

Sisu osas sõna ei võta, kuna sellest oli juba juttu. Mis ei meeldinud? Teine peatükk (see Hawksi ja Elizabethi kohtumisstseen) kõigepealt -- see oli nüüd ikka tõesti saast. Edasi läks paremaks. Üldse oli kogu see inimsuhete spekter kuidagi kramplikult kujutatud. Autor polnud suuteline seda ei veenvalt esitama, vahepeal tekkisid seebiooperlikud stseenid. Muidugi võib seda õigustada sellega, et tegelikult kujutatigi haigevõitu inimesi -- Barker oli äärmuslik egomaniakk ning tema beib Claire oli kah omadega sassis. Siiski see vabandus pole küllaldane. Igal juhul see koht, kus Claire Hawksile rääkis, kuidas keegi teda ei mõista ja kuidas ta tegelikult ei tahagi selline nasty bitch olla, pani mul küll sisemuse keerama. Tundub, et autor on iga hinna eest psühholoogilist romaani kirjutada püüdes üle pingutanud omajagu. Iseküsimus on, et kui selline dubleerimistehnoloogia avastati, miks seda siis esmajoones hakati Kuul asuva juraka uurimiseks kasutama, mitte maapealse tööstuse huvides.

Mis meeldis? Inimsuhete koha pealt oli Hawksi ja tema assistendi lugu päris talutav. Puänt, kui seda nii võib nimetada, oli etteaimatav, kuid romaani lõpp siiski oli omal kohal ning täitis oma eesmärki. Samuti oli üsna meeldivalt kujutatud seda inimese dubleerimise protsessi ennast ning erinevate samal ajal eksisteerivate dublantide probleemi.

Kokkuvõttes hindan hindega "neli miinus", sest on piisavalt minu poolt "kolmega" hinnatud asju, millest nimetatud romaan ikkagi selgelt parem on ning kui suuta totratest kohtadest üle libiseda, võib ikkagi suht meeldiva õhtupooliku saada. Aga kellelegi soovitama ma seda nüüd küll ei hakka. Ise leidsin ta Illaku poest ning ostsin 16 eegu eest ära katse mõttes -- selle raha eest raamatut küll ja küll, nagu öeldakse :o) .

Teksti loeti inglise keeles

Rogue Moon on psühholoogiline ulmelugu. Tegevus toimub millalgi kuuekümnendatel, kuid kahe erinevusega: Kuu-võidujooksus on ameeriklased raketitehnoloogias venelastest selgelt maha jäänud, aga samal ajal on nad avastanud transporteri-tehnoloogia, millega saab mateeriat energiasignaali abil teise kohta teleporteerida (algse objekti hävitamise hinnaga).
 
Transporterite abil on ameeriklased loonud Kuu tagaküljele salajase baasi. Kuid baasi lähedalt leitakse kohe mingisugune tulnukate ehitatud struktuur või artefakt. Uurimismeeskonnad, kes struktuuri sisenevad, surevad sealsete lõksude või fenomenide tõttu mõne minutiga. Lõpuks tuleb üks projekti juhtidest mõttele, et olukorra lahendamiseks on vaja ühte väga erilist meest...
 
Alustuseks tuleb öelda, et kui see kõik kõlas ühe hoogsa seikluse moodi, siis tegelikult on raamat sellest üsna kaugel. Enamuse loost moodustavad peategelaste psühholoogilised võimumängud. Juhtivteadlane Edward Hawks keskendub rangelt tulemusele, personalijuht Vincent Connington on amoraalne manipulaator ja seikleja Al Barker soovib domineerida kõike ja kõiki enda ümber.
 
Alguses meeldis see mõte (ja ka teostus) mulle väga - ma kindlasti ei oodanud seda, aga üllatus oli tore. Kahjuks aga hakkas see mulje edasi lugedes järjest maha käima. Pärast seda, kui algne pilt on paika pandud, käib see lugu keskkohast kuni lõpuni natuke nagu tühikäigul ringi ja ringi, ilma mingi edasiminekuta. Kuigi lõpplahendus tõmbab loo taas käima, on tühja auru loo mahtu arvestades siiski liiga palju.
 
Ma usun, et see lugu on andnud päris palju inspiratsiooni. Müstilise Kuu-artefaktiga seonduv tuletas meelde vendade Strugatskite teost "Väljasõit rohelisse" (teadlane spekuleerib isegi, et see struktuur võib olla kõigest äravisatud konservikarp). Uurijaid tappev ehitis esineb Alastair Reynoldsi sarnases lühiloos "Teemantkoerad". Transporteriga seonduv peegeldub Christopher Priesti raamatus "The Prestige".
 
Samas tundus mulle, et käesolevat lugu oli venitatud palju pikemaks, kui sisu poolest annaks. Hiljem vaatasin, et sellest eksisteerib ka peaaegu poole lühem lühiromaani-tüüpi versioon, ning usun ka ilma lugemata, et see võib palju parem olla. Vahest oli mu esialgne positiivne emotsioon liiga suur ja seetõttu ka hilisem pettumus suurem, kuid üle napilt positiivse hinde see teos siiski ei saa.
 
Hinnang: 6/10
Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: