Kasutajainfo

Mart Kangur

  • Eesti

Teosed

· Mart Kangur ·

Poolik õhtu härra Kerberosega

(jutt aastast 2004)

ajakirjapublikatsioon: «Algernon» 2004; veebruar [autorinimega August Chang]
♦   ♦   ♦

eesti keeles: Mart Kangur - Jaak Rand - Ivar Ravi «Jaak Rand ja teisi jutte» (2005)

Hinne
Hindajaid
3
0
2
1
0
Keskmine hinne
3.833
Arvustused (6)

Ega ta jah ulme polnud. Ja tegelt pole minu arvates tegemist ka ilukirjaduslikult suurema õnnestumisega. Lugu on väga selgelt arvu ja numbri kontseptsioonide peale üles ehitatud ning selle kohta on filosoofiliselt ka palju paremini kirjutatud. Aga just see filosoofiline viide on selle loo kõige kõvem osa.
Teksti loeti eesti keeles

Asetasin selle loo eelmise aasta Stalkeri-küsitluses esikohale. 2004 ei olnud selles kategoorias eriti hea aasta ja seetõttu pole vaja seda esimest kohta ka üle hinnata, aga ikkagi. Tegu on äärmiselt vaimuka looga, mis pani ka minusuguse tuima tüübi naerma.

Ajakirjanik küsitleb härra Kerberost, kes on Eesti Harrastusmatemaatikute klubi liige, mille on loonud tislerid, bussijuhid jne. Ühing on alguse saanud ühe tüübi avastusest: numbrite viie ja 6 vahelt leiti senitundmatu täisarv. Avastus tuli ilmsiks juhuslikult, kui 2 ja 5 liitmisel tuli vastuseks ootamatult 8. Samas andis 2 pluss 4 ikka kokku 6. Järelikult... Arv on avastatav ainult käsitsi arvutamisel, arvutid on programmeeritud nii, et seda elektrooniliselt ei tabata. Sealt edasi jätkus klubi tõus. Üks koolkond keskendus -1 ja 1 vahelise ala uurimisele sooviga teha kindlaks, kas null ikka on olemas. Teine tiib Viljandis pühendus arvujada 100-210 uurimisele, kirjeldades esmakordselt arvude 194 ja 195 vastastikust tõmmet. Ja nii edasi. Vaja on lihtsalt mitte olla löödud koolimatemaatika pimeduse dogmaga.

August Changi pärisnimi peaks olema Mart Kangur, filosoofiamagister.

Teksti loeti eesti keeles
x
Janek H.
1985
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused: