Kasutajainfo

Urmas Vadi

  • Eesti

Teosed

· Urmas Vadi ·

Unetute ralli

(kogumik aastast 2002)

Hinne
Hindajaid
0
1
2
0
0
Keskmine hinne
3.333
Arvustused (3)

Urmas Vadi on avaldanud kummalise raamatu. Ta on kirjutanud kogumikutäie totter-naljakaid jutte, mida lugedes ei tea, kas irvitada ennast eesliks või haarata kätega peast.

Tekstid, mis on valdavalt selline nihkes, sürreaalne slipstream kraam, meenutavad kõige enam ehk hoopis Indrek Hargla paroodiat Trinity aadressil "Uneparandaja". Ja sada lehekülge ses laadis teksti paneb katuse ikka üsna sõitma. Aga ma ei kahetse seda kogemust.

Kogu parimaiks pean sarnaselt J. Kallasele jutte "Akt rannal" ja "Stoor fisk", aga Kallase arvustusest "Arkaadias" ma parem rohkem ei räägi, kuna EPLi dantonlikult karmid võrgukommentaatorid on maaslamajat juba piisavalt valusalt peksnud.

Teksti loeti eesti keeles

Üldmuljena on kogumik üsna stiilne. Esimene lugu oli päris kobe a´la moodne eesti ennemuistne rahvajutt (põhiline, et moodne-ennemuistne!). Paar järgmist juttu olid ka talutavad, aga siis hakkas stiil Heinsaare kanti kippuma. Olgu pealegi, maagilise realismi viljelejad mõlemad, aga väga ühetaolises stiilis. Eks seda maag. realismi ole igat sorti, kuid mind hakkas lõpuks tõsiselt häirima, et "Stoor fisk" ja veel paar lugu olid väga sarnased Heinsaare liinile.

Ei saa ka päris öelda, et Vadi Heinsaarelt snitti oleks võtnud, sest tema lood on ikkagi hoopis teisest puust. Mõni jutt on isegi loetavam, kui Heinsaare pangetäis absurdi.

Kokku neli. Ootasin Vadilt natuke rohkem originaalsust.

Teksti loeti eesti keeles

Isegi selles asjas, mida Vadi vist tegelikult teha tahab, jääb ta pisut hambutuks. Ta pendeldab selle kurikuulsa maagilise realismuse ja päris tavalise realismuse vahel ja maandab lood kord ühele, kord teisele poole piiri aga maanduses puudub reeglina pinge. Lood on enamvähem kõik tugevalt novellimaatriksi järgi treitud, ent mind just see teadlik kaanonite järgimine häiriski. Liiga kiiresti arenevad need lood! Aga võibolla olen ma ka hea ulmega nii ära harjunud. Ja heas ulmes on raske ainult stiili ja väljapeetusega lüüa. Sisukust peab rohkem olema.

Kolme teksti eest olen nõus "nelja" panema. Tervikuna aga hindaks, et na ljubiitelja.

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2019
juuni 2019
mai 2019
aprill 2019
märts 2019
veebruar 2019

Autorite sildid: