Kasutajainfo

Steven Erikson

7.10.1959-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Steven Erikson ·

Memories of Ice

(romaan aastast 2001)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
4
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.8
Arvustused (5)

Steven Eriksoni "Malazi Langenute Raamatu" kolmas köide ei jää esimestele grammigi võrra alla, hoides sama kõrget tipptaset. 1200 lk-line tüse köide (samas mahus on ka sarja 6. ja 7. osa) on täis tempokalt arenevaid sündmusi, masendavat verepulma, mitme erineva tasandi ja ajastu jumalate ja võlukunstide rivaliteeti, omanäolisi tegelasi (keskseid mitukümmend, loetelus üldse 100 kanti ja tegelikult veelgi rohkem) ja värskendavat klišeedepuudust.

Kui seeria esimene raamat kirjeldas Malazi impeeriumi koloniaalarmee vallutusi Genabackise kontinendil ning huvide sasipundart Darujhistani vabalinna ümber ja teine köide hoopis uute tegelaste ja armeede kokkupõrkeid Seitsmelinna subkontinendil ning Coltaine`i Koerte Ahela meeleheitlikku rännakut läbi tolla mandri, siis kolmas köide jätkab esimese osa sündmustikku Genabackise mandri keskosas, kus esimese köite suured vastased on ühinenud võitlusse religioosse Pannion Domini nimelise kasvava impeeriumi vastu. Paljude vanade vaenlaste pealesunnitud liitlassuhe, surnukspeetud tegelaste elusolevaiksosutumine, mitmete esimesest ja teisest köitest õhku jäänud intriigide ja küsimuste lahendused ja palju-palju muud on siin kõik olemas.

Ei ole ilmselt sügavat mõtet laskuda erinevate rasside, jumalate panteonide ning inimeste fraktsioonide vaheliste suhete kirjeldamisse. 3. köide on paljuski esimeste sarnane, algselt omapäi arenevad sü˛eeliinid koonduvad tasapisi, saame teada, miks esimeses osas üsna madalaid aukraade omanud isikud oma võimete poolest kõvasti enamat väärinuks, raamatu algus on taas üsna segane, lisaks tuttavatele karakteritele toob Erikson mängu terve portsu uusi ja olusisi Malazi maailmas kaasamängijaid ning paljudki esimese osa arusaamad pööratakse pea peale.

Kui siit midagi erinevat välja tuua, siis vast siin hakkab enim esile tõusma inimeste ja jumalate suhe selles maailmas, mis sugugi ühepoolselt domineeriv ei ole ning hämmastava tõiga, et kuigi Erikson lugejaga just eriti hellalt ümber ei käi, pean silmas, et vanade mõistatuste lahenduste pakkumise tasakaalustab ta rohkete uute tegelaste, tegevusliinide ja sarja kui terviku jaoks oluliste elementide sissetoomisega, mis kõik lugemise heas mõttes tõeliseks pingutuseks teevad, tundsin mina just selle osa lugemise ajal, kuidas vajun järjest sügavamalt ja sügavamalt Steven Eriksoni nimelisse Malazi mülkasse ja tunnen seeüle vaid heameelt.

Igatahes on nüüdseks sarja lugejail ilmselt kujunenud välja omad lemmiktegelased ja lemmikliinid, aga see ei takista ka kõiki ülejäänusid kaifimast; niivõrd, kuivõrd see selles positiivsete ja negatiivsete tegelasteta maailmas võimalik on, on valitud pooled, kelle saatusele pöialt hoida.

Ja eriti hea "pisarakiskuja" oli epiloog, milles Capustani ja Corali põrgust läbikäinud sõduritele, kes parajasti vägivalla ja sõja üle "filosofeerivad", hakkab Coltaine`i Koerte Ahela traagilist ja üliverise lõpuga lugu jutustama teise köite lõpus tapetud Malazi keiserlik ajaloolane Duiker, ikka pedagoogilistel eesmärkidel. Ega muud polegi öelda, kui et soovitan!

Teksti loeti inglise keeles

Pingutan mis ma pingutan, andunud Eriksoni fänni minust ilmselt siiski ei saa. Ma olen küll täiesti nõus neid Malazi sarja telliseid lugema, aga vaimustunud õhkamist ärge oodake.

Sarja erakordsus tundub seisnevat mitte selles et need raamatud oleksid erakordselt hästi kirjutatud, vaid pigem selles et kunagi varem pole keegi suutnud nii palju tegelasi ja tegevuspaiku ühte sarja kokku kuhjata (ja seda ainult esimese kolme osaga). Guinnessi rekord võib see ju olla, minul aga kipub küll vahepeal tekkima tunne et normaalsel tasemel kolmekümnekäigulisele lõunasöögile eelistaksin tipptasemel kolmekäigulist.

Teksti loeti inglise keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2024
märts 2024
veebruar 2024
jaanuar 2024
detsember 2023
november 2023

Autorite sildid: