Kasutajainfo

Joseph Conrad

3.121857-3.08.1924

Teosed

· A. E. van Vogt ·

The Weapon Shops of Isher

(romaan aastast 1951)

Sarjad:
Sisukord:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
3
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.75
Arvustused (4)

Fix-up tehnika klassikaline näide!

Kindlasti polnud van Vogt sellise kirjutamistehnika leiutaja... aga vähemasti ulmekirjanduses oli ta üks esimesi, kes sellised põhimõtted ära sõnastas ning üks suurimad ja efektsemaid praktikuid ka. Fix-up (ehk kokkukirjutis) tehnika seisneb selles, et algselt kirjutab kirjanik portsu (umbes 30 lk.) jutte, aga kirjutab need tulevast romaani silmas pidades, avaldab need jutud perioodikas, saab raha... siis hiljem – kui tekib võimalus raamat publitseerida – kirjutab autor lood üle, et siluda maha need liitekohad... ning suht normaalse vaevaga on valmis täispikk romaan. Ameerika ulmes (ning van Vogti loomingus iseäranis) on tohutu kogus säärasel meetodil kirjutatud romaane... eesti lugejale on ehk kõige tuttavamad Isaac Asimovi klassikalised Asumi-romaanid ja Clifford D. Simaki «Linn».

«Isheri relvapoed» on sihuke tohutuhea ja hoogne libertaanlusega flirtiv Kuldajastu ulme. Mingi ajakirjanik – kes läheb paljastama ühte meediumi – satub eneselegi ootamtult kuhugi tulevikku. Satub kohe relvapoodi. Relvapoed on kohad kus müüakse kõigile soovijatele (kes pole seotud riigi- ja valitsusasutustega) relvi... müüb aga sihuke kõrgtehnoloogiat valdav (sala)organisatsioon, kes leiab, et igal kodanikul peab olema õigus ja võimalus kaitsta end riigi ja valitsejate vägivalla ja omavoli eest. Sihuke on siis maailm, kus toimub selle suht lühikese romaani tegevus.

Romaanis on mitu liini: ajavoolu sattunud 50ndate aastate ajakirjanik, lihtsa külapoisi elu ja kujunemine Innelda Isheri Impeeriumis ning muidugi Robert Hedruki enigmaatiline isik ja tema mõistatuslikud teod. Hedruk ongi selle «Relvapoodide» diloogia keskne tegelane.

Iseäranis võluv on ka autori seletus Suure Paugu tekkepõhjuse kohta!

Soovitan kindlasti lugeda... ning minu arvates on selle diloogia romaanid ka A. E. van Vogti parimad.

ÕIGUS RELVAOSTULE ON ÕIGUS VABADUSELE!

Teksti loeti inglise ja vene keeles

"Isheri relvakauplused" oli minu esimenevan Vogti romaan ning on siiani ka absoluutne lemmik kirjaniku lõikes. Kui aus olla, siis ma väga sügavalt loodan, et ta selleks ei jää. Kardetavasti siiski jääb. Aga romaan on tähelepanuväärne teos, mis pulpkirjandusevõtete rohmakast kasutamisest hoolimata mõjub rohkemkui kirjanduslikke kaanoneid järgivate autorite katsetused.

Kauges tulevikus, mida van Vogt kujutab, valitseb maad (koloniseeritud on ka lähiplaneedid) karmi käega kolmekümneaastane, süütu ning ambitsioonikas keisrinna Innelda Isher. Üldiselt on see maailm 30-ndate gangsteriparadiisi futuristlik projektsioon, aga meile ei näidata mitte ainult pahelisi linnu,kus inimene on inimesele hunt ning valitseb korruptsioon,vaid ka küla, kus peetakse veel au sees püsiväärtusi ning keisrinnat jumaldatakse.Üks teose peategelasi, Fara nimeline parandustöökoja omanik on just üks selliseid kindlate tõekspidamiste ning sirge seljaga maamehi.Paraku rikub ta õnnetul kombel ning tahtmatult oma mainevõimu silmis ning tema poolt elus saavutatu purunemine on ainult ajaküsimus.Teine kandev liin on Fara poja lugu, kes oma isa põlgab ning siirdub linna õnne otsima, karjääri tegema. Koduküla krapsakamaid vendi osutub suures linnas paratamatult maakaks ning see õnnestumistening ebaõnnestumiste jada, mis talle osakssaab on tõepoolest kole.

Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem, rataste vahele jäänutele tulebappi relvakaupluste organisatsioon eesotsas Robert Hedrockiga.Lisaks on veel n.-ö. raamlugu, kus tekib "ajakiik",milles ühes otsas kõlgub abitult ajakirjanik XXstsajandist. Imperaatorid, ajas rändamine, üliinimesedsegiläbi igihaljaste teemadega (põlvkondade konflikt, inimese eneseleidmine, armastus) - see kokteil on kange.

See kuidas teose aluseks olnud jutud piisidpidi kammide kombel üksteisesse põimitud on, on super, kuid ma kardan, et see meistritöö tuli autoril täiesti kogemata välja.

Teksti loeti inglise keeles

Järjekordselt on eelkõnelejad asja nii põhjalikult lahti rääkinud, et peale hindamise muud üle ei jäägi!

"Viis!"

Kusjuures mul on see "viis" u 5% võrra kopsakam, kui diloogia teise osa oma.

Vaene ajakirjanik!

Teksti loeti vene keeles

Romaani tegevus toimub seitsme tuhande aasta kauguses tulevikus, kuigi raamjutustus seob selle 20. sajandiga. Tegevusliine on mitu, nagu ka vaatepunkte. Sarja peategelane võib Robert Hedrock ju olla, kuid selles osas pakuvad Clarkide perekonna liikmed Fara ja Cayle talle tihedat konkurentsi. Relvapoodide filosoofia järgi on iga riigikord rikutud, aga elu on parem mingisuguse riigikorra all, kui elu ilma korrata. Selleks aga et tavainimese elu korrumpeerunud võimu all elamisväärne oleks, on vaja ühiskonnas omada moraalset tuuma. Sellise moraalse keskmena näebki ennast relvapoodide organisatsioon.
Teksti loeti inglise keeles
x
Erkki Toht
24.09.1974
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustust:

Kaks tegevusliini. millest olulisem Jommy oma. Joanna Hillory arhiiviuuringud võiks olla kolmas liin, aga see jäi suuresti lahti kirjutamata. Kangelne paistis olevat suur leiutaja, nagu mõni Campbelli romaani tegelane. Kadunud isa vari jäi Jommyt siiski lõpuni saatma, sest kui palju nendest tema leiutistest põhinesid Peter Crossi poolt pojale jäetud joonistel ja palju poisi enda mõttetööl, jäigi vastuseta.
Teksti loeti inglise keeles

Neli päeva ja neli ööd kohaliku ajalehe reporteri elust. Tegevus toimub Clarendoni väikelinnas 1947. aastal.
Teksti loeti inglise keeles

Kas Gilbert Gosseyn on 1940. aastate Jason Bourne? Mees ei tea kes ta on, ja see tõik ei tule romaanile kasuks, nagu ka malekujundi liigne tarvitamine, kangelase kalduvus vestluspartnereid kinni siduda ja suutropistada jms. Üldise semantika kudumine teksti lõime on teisalt huvitav. Veenuse puud samuti. Kokkuvõtvalt ei ole The World of Null-A päris samal tasemel Isheri sarjaga, seega neli miinusega.
Teksti loeti inglise keeles

Romaani pealkiri viitab muidugi Aldous Huxley kuulsale teosele, mis omakorda on viide Shakespeare'i näidendile Tempest. Kuigi "Bright New Universe's" paar-kolm korda mainitakse inglise ulmekirjanikku ja tema teost, on sellel romaanil rohkem kokkupuudet teiste Williamsoni kirjutistega. Helge uus universum on viide n-ö transgalaktilisele Klubile, millesse kutsutakse inimkonda, kes aga kaldub eelistama mitte näha oma ninaotsast kaugemale.        
 
 
Romaani kangelaseks on 22aastane ltn Adam Monk Cave, kes soovib sarnaselt oma teadmata kadunuks jäänud isale hakata tegelema teadusega ja liituda kosmilist kontakti taotleva projektiga. Adami emapoolne mõjuvõimas suguvõsa on projekti suhtes vaenulikult meelestatud, mille tõttu tekib sellest erimeelsus. Iseasi küll, mida sõjakooli haridusega kutil üldse teadusprojektis teha peaks olema? Williamson kasutab sageli oma teostes sõjaväelastest tegelasi, kes aga käituvad pigem tsivilistidena.          
 
 
Adam Cave sarnaneb mitmel moel Williamsoni "The Humanoid Touch" kangelasele Keth Kyronile, kellele sõjakool avab võimaluse kiireks ühiskondlikuks tõusuks, mis jäetakse aga kasutamata, et selle asemel liituda ebakindla tulevikuga organisatsiooniga. Williamson annab Keth Kyronele kolmteist aastat, et läbida pea sama teekond, millele Adam Cave'l kulub paar-kolm nädalat. Bright New Universe's on tunda liigset kiirustamist, selle asemel et lasta sündmustel iseeneses küpseda.
Teksti loeti inglise keeles

After World's End on kunagi ilmunud The Legion of Time'iga samade kaante vahel, mis võib olla põhjuseks nende kahe teose paigutamiseks ühte sarja, sest muud ühist neil ei paista olevat. After World's End'i kangelane Barry Horn kupatatakse tööandja poolt kiiresti kosmosesse, kuhu ta jääb üsna pikaks ajaks. Raamjutustus leiab aset 1938. aastal. Põhijutustus toimub 1,2 miljonit aastat hiljem. Romaani esimene pool on unenäoline, justnagu reis inimese sisemaailma. Teine pool on põnevam, aga ka siis jääb kangelane sageli pealtvaatajaks, kellega lihtsalt asjad juhtuvad.
Teksti loeti inglise keeles

 

 

Žanriliselt seisab Ajaleegion noorteka lähedal. Sellele viitavad nt peategelase vanus, teose lihtsustatud maailm ja tegelaste surma näilisus.  

Teose tase ei ole kahjuks ühtlane. Või on asi selles, et mingid võtted on autoril hästi omandatud ja teised jälle üldse mitte. Ajaleegioni algusosa meeldis väga ja mõtlesin, et alla nelja siit hindeks ei tule. Esimeseks ohumärgiks vist oli kangelase kohtumine Sorainyaga kaubalaeval. See pilt reelingu taga ujuvast haist pärines nagu nooremale koolieale mõeldud koomiksist. Lugejale ei meeldi, kui teda alahinnatakse.  Lethonee ajakoridoride kirjeldus mõjus esmalugemisel põnevana, kuid hiljem järele mõeldes tundus see kulunud kujundina.  

 

Teksti loeti inglise keeles

Romaan kuulub sarja Viagens interplanetarias ja on ilmselt mõeldud järjena The Search of Zei'le. Tegevus toimub planeedil Krishna, mille asukad elavad tööstusrevolutsioonieelses ühiskonnas. Planeetidevaheline Nõukogu on kehtestanud Krishnaga suhtlevatele teisplaneetlastele rea piiranguid, mis on põhiliselt seotud kõrgtehnoloogia sisseveoga. Romaani kangelane on keegi Dirk Cornelius Barnevelt, ühe New Yorgi osariigis resideeruva vene ärimehe käealune. Ärimees kupatab Dirki Krishnale.   The Hand of Zei on põhiliselt seiklus, mis tingimata ei oleks pidanud toimuma teisel planeedil: mere, piraadid, harjumatud kombed ning päästmist vajava printsessi oleks hea tahtmise korral võimalik olnud leida ka lähemalt. Ulmeline on see kuidas mingi firma ametnik osutub teisel planeedil äkki väga pädevaks purjelaeva kapteniks ja soravalt kohalikku keelt kõnelevaks.   Kes de Campi varem on lugenud, sellele pole vaja seletada, millises stiilis ta kirjutab. Eestlastele paistab iroonia üldiselt sobivat, kuid kohati tundus lugedes, et autor õõnestab sellega oma loo tõsiseltvõetavust. Kui aga eesmärgiks oli kirjutada lihtsalt lõbus lugu, siis selle de Camp saavutas.
Teksti loeti inglise keeles

Autorille omases humoorikas stiilis kirjutatud lugu geoloogist, kes satub tööle paleontoloogi juurde. Nii et väljakaevamised, väljasurnud loomade luud jms.
Teksti loeti inglise keeles

Romaani tegevus toimub u seitse aastat pärast "Isheri relvapoode". Ühtlasem kui diloogia teine osa. Peategelane peab varjama oma identiteeti, mis seletab tema kohta liikuva tõepärase info vähesust.
Teksti loeti inglise keeles

Romaani tegevus toimub seitsme tuhande aasta kauguses tulevikus, kuigi raamjutustus seob selle 20. sajandiga. Tegevusliine on mitu, nagu ka vaatepunkte. Sarja peategelane võib Robert Hedrock ju olla, kuid selles osas pakuvad Clarkide perekonna liikmed Fara ja Cayle talle tihedat konkurentsi. Relvapoodide filosoofia järgi on iga riigikord rikutud, aga elu on parem mingisuguse riigikorra all, kui elu ilma korrata. Selleks aga et tavainimese elu korrumpeerunud võimu all elamisväärne oleks, on vaja ühiskonnas omada moraalset tuuma. Sellise moraalse keskmena näebki ennast relvapoodide organisatsioon.
Teksti loeti inglise keeles

Et see 1953. aastal ilmunud romaan koosneb tegelikult kolmest 1930. aastal avaldatud lühiromaanist, võib lugeja küsida, kas teose kolmel osal on midagi ühist. Mõndagi on. Tegelaste ühtsus - kolmik Arcot, Wade ja Morey. Kohaühtsus - noormeeste labor paikneb New Yorgis ja iga osa mingil etapil sealt läbi põigatakse. Ajaline järgnevus - lühiromaanide tegevus järgneb üksteisele väikeste vahedega. Romaani eessõnas mainib autor, et kirjutas Piracy Preferred'i (see on romaani 1. osa) selleks et tema ülikooliõpingute ajal vähese prestiižiga reaalteaduste mainet tõsta. Mingis mõttes võib peategelasi pidada ka kolme reaalteaduse - matemaatika, füüsika, keemia - personifikatsiooniks. See seletaks ka miks lugeja nii vähe Arcotist, Wadest, Moreyst kui inimestest teada saab. Kui sulle meeldib lugeda leiutamisest ja kiiretest lennumasinatest, siis on see romaan sinu jaoks.
Teksti loeti inglise keeles

Ajaliselt järgneb lühiromaanile Solarite. Taas kord tegutseb kolmik Arcot, Wade, Morey, nii nagu Piracy Preferred'is ja Solarite's. Loo ruumiline haare on siin suurem kui eelmainitud juttudes. Nimelisi tegelasi ei ole õnneks palju, samas ei saa öelda nagu oleks tegelased huvitavad, kuna nende sisemaailm jääb suuresti avamata.
Teksti loeti inglise keeles

Kolmik Arcot, Morey ja Wade tegutseb Solarite'is, aga ka sellele lühiromaanile eelnenud Piracy Preferred'is. Ajaliselt algavad Solarite'i sündmused kolm kuud pärast Piracy lõppu. Kontemplatiivsele lugejale siin palju pole, sest kolmikul on plaan ja seda hakatakse kohe teostama. Inimeludest hooliva Piracy Preferred'iga võrreldes on Solarite märksa süngem. Ilmselt on Solarite'i näol tegemist pulp-tekstiga, miska loo loogilist arengut rikastavad tühikud ja kvaasiteaduslikud või pisut vananenud selgitused. Samas selles puuduvad sissevaated inimsuhetesse, psühholoogiasse jms, mis ärksate leidurite meelt hägustada võiks.
Teksti loeti inglise keeles

Sellele lühiromaanile on ette heidetud tehnilisust ja isikupäratuid tegelasi. Mis selle tehilisusega täpselt silmas peetakse, ei oskagi öelda, võib-olla vaimuka stiili või huumori vähesust. Tegelaste kirjeldamisega tõepoolest eriti vaeva ei nähta, aga kuna tegemist kirjandusliku lühivormiga, siis see valitud žanr ise tingib, et väga palju tegelaste kirjeldamisele ruumi kulutada ei ole mõtet.
 
Loo tegevus toimub peamiselt Põhja-Ameerikas aastal 2126 umbes kolme nädala jooksul. Füüsikud Morey ja Arcot sisustavad oma aega leiutamise ja tennisemänguga nt. Lugu läheb kohe käima ja kulgeb kiiresti, on seikluslik ja sisaldab katseid seletada toimuvat teaduslikult või kvaasiteaduslkult.
Teksti loeti inglise keeles

Suhteliselt keskpärane ajarännulugu. Kolm ülikooliaegset sõpra ehitavad  ajamasina. Alguses läheb kõik hästi, aga esialgne edu kannustab nüüd juba meeste aplust. Projekti üritatakse kaasata valitsust jne.
Teksti loeti inglise keeles