Kasutajainfo

Arto Paasilinna

20.04.1942-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arto Paasilinna ·

Herranen aika

(romaan aastast 1980)

eesti keeles: «Tule taevas appi»
Tallinn «Tänapäev» 2010

Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.0
Arvustused (1)

Peale Arto Paasilinna "Maailma parim küla" raamatu lugemist kondasin ükspäe raamatukogus ringi ja nutt tuli peale. Teate küll seda tunnet, et ei tea mida lugeda - aga tahaks! Ja siis vahid ühte ja teist raamatut, kolmandat korda kisud mingi teose välja ja topid tagasi - no ei ole ikka see õige! Unustasin juba selle jauramise peale ära, et aga äkki vaataks kas soome kirjanikuhärra on midagi muud kirjutanud veel.

Nojah. Igaljuhul lõpuks üeale tunniajast jalutuskäiku riiulite vahel korjasin täiesti juhuslikult välja "Tule taevas appi" raamatu. Lugesin lühikokkuvõtet, sirvisin siit ja sealt - täpselt see mida vaja.

Üks "mõttetu mees", täpsemalt ajakirjanik, jääb auto alla. Vahib tänava peal võõraid naisi ja kõmaki, pikali maas ja toss väljas. Värske surnuna avastab mees, et tegelikult on surnutel täitsa omette maailm. Kohati kummaline, üldiselt päris põnev. Vaimuna ringi seigeldes kohtab peatgelane mitmeid kuulsusi või siis niisama huvitavaid tüüpe - näiteks paavst Pius IX või kiviajast pärit Hurettat, kes on nüüdisaja inimeste keele ära õppinud ja armastab räpasest kinos pornot vaadata. Omaette klass on surmavalt haige neiu Elsa. Paetegelane armub temasse esimsest silmapilgust, istub kogu aeg ta sängiserval ja ootab, et millal neiu lõpuks ometi sureb. Sest elavate ja surnute maailma on ju eraldatud, surnud näevad elavaid aga vastupidi mitte.

Võinoh, teatud viisil saavad ka elavad surnutega suhelda. Raamatu arenedes leiab endine ajakirjanik, et läbi unenägude on kokkupuude võimalik. Siia sobib hästi tsitaat raamatust:

“Loomulikult nägid selle kõrvalise kolkaküla inimesed ka omi unenägusid. Panin tähele, et nende unenäod olid sageli üsna kaootilised, süžee oli kobav ja mõnikord puudus selles igasugune loogika ning sageli muutusid sellised unenäod painajaiks. Sõjast on küll möödunud üle neljakümne aasta, aga paljud nägid seda endiselt unes, eriti mehed, kes olid elanud aastaid rindel surmahirmu tundes. Sellistel juhtudel pidin ma unenäkku sekkuma, võtma lahingukäigu juhtimise oma kätesse ja laskma sel kas lõppeda või vaenlasel verisena taganeda. Ükskord õnnestus mul olukorrast nii välja tulla, et süütasin ähvardavalt ründava soomusauto põlema, jõudsin seda teha veel viimasel hetkel, ja natukese aja pärast korraldasin asjad nii, et unenägija tõsteti seersandi auastmesse. Järgmisel päeval vehkis mees siis õues õige vahvalt tööd teha! Mitu päeva elas ta oma talus kolmandat maailmasõda kartmata.”

Kõlab vist üsna morbiidselt seni? Eks ta ole jah, kohati võiks ütelda, et hoiatusraamat enesetapjatele. Kuid tegelikult on see ikka sama vana hea Paasilinna, lihtsalt mõnevõrra tumedamates toonides seekord. Kuid kõik huumor on ikka alles, pealegi selline korralik ugridoom võiks eestlastele peale minna. Kahjuks lõpupoole läheb käest ära - tundub, et kirjanikuhärra ei osanud hästi niite kokku sõlmida ja tuli rapsaki-rapsaki välja.

Väärt lugemine igaljuhul. Tegelikult kirjutab Ato Paasilinna kriitilise pilguga meie igapäevaelust, lihtsalt vaatenurk on läbi kõrvalseisja silmade. Ei ole ka surnute elu meelakkumine. Elusana õpitu ja kogetu võib teinekord vägagi abiks olla:

“Raamaturiiuli peal oli tolmunud teleskoop nagu vanastigi. Olin sellega taevatähti vaadanud, mõne planeedigi olin leidnud läbi selle läätsede. Vanad mälestused elusolemise aegsest tähtede uurimisest tulvasid meelde. Nüüd oli sellest harrastusest kasu, võisin minna Linnuteed nii ühe kui teise kandi pealt vaatama, ilma et peaksin kartma eksimist, sest mäletasin hästi mitmeid tähtkujusid. Astronoomiaharrastus on siinpoolsuse olusid arvestades kasulikum kui usk. Isegi maailmaruumi pealiskaudne tundmine aitab surnul kosmoses laialt ringi reisida, samas kui teoloogilistest teadmistest ei ole pärast surma mingit reaalset kasu.” (lk 60)
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019
juuni 2019

Autorite sildid: