Kasutajainfo

Osvald Soobel

  • Eesti

Teosed

· Osvald Soobel ·

Aahe oma

(jutt aastast 2014)

eesti keeles: antoloogia «Täheaeg 13: Meister ja õpipoiss» 2014

Tekst leidub kogumikes:
  • Täheaeg
Hinne
Hindajaid
3
3
2
0
0
Keskmine hinne
4.125
Arvustused (8)

Mulle see lugu meeldis... selline armsalt julm. On mingi veider maailm-keskaegne ühiskonnakorraldus, rohtlad, antiloobid veoloomadena, inimesed ja kõiksugu muud elukad. Eriti huvitavaks leiutiseks olid katid-karvased mõistuslikud olendid, keda inimesed endaga võrdseks ei pea ja keda kasutatakse kõikvõimalikel eesmärkidel-prostituutidena kõrtsis (tekstis käis jutt ainult naiskattidest, kas meeskatte ka olemas oli, seda teada ei saanudki), töötegijate, gladiaatorite ning üllatus-üllatus-lihaloomadena. Eriti just viimane detail tundub lugedes ebainimlikult julmana, samas pole autori eesmärgiks kindlasti lugeja šokeerimine, tekst on pigem selline muhe seikluslik pajatus maailmast, kus sarnaseid asju võetaksegi loomulikult. Eks ulme üks eesmärke olegi selliste situatsioonide loomine, mida reaalses elus ette ei tule ja sellega on Soobel käesolevas loos minu meelest päris hästi hakkama saanud, mistõttu otsustasin ka maksimumhinde kasuks.
Teksti loeti eesti keeles

Esiteks on mul jätkuvalt raske visualiseerida kõiki neid soobleid. Autor on endale võtnud tohutult raske ülesande - nullist uue mütoloogia ülesehitamise. Tavaliselt on imeulmes mindud kergemat teed ja kasutatud vanu rahvaluuletegelasi, keda igaüks teab ja vahel harva lisatud nend hulka mõni uus kääbik vms elukas. Sooblil on kogu kohalik kooslus algupärane ja läheb lihtsalt segi (pehmelt öeldes, ega autori kirjeldusoskus ka just esmaklassiline pole). Lisaks kasutab ta eksootilisi elukaid rollides, kus jääb arusaamatuks, milleks neid sinna vaja on - mille poolest on antiloop vankri ees etem hobusest? Et oleks nutikas, piireavardav ja mõtlemapanev...? Teiseks pole seiklused suuremad asjad - kogu see jama tagaajamise ja pidevalt omanikku vahetava kukruga muutub raskesti jälgitavaks.  Plussiks on kogu lihaloomandus. Karta on, et kui tegevus oleks toimunud näiteks alternatiivajaloolises Lõuna-Carolinas aastal 1845 ja kattide asemel oleks olnud neegrid, oleks võinud Stalkerit loota...
Teksti loeti eesti keeles

Soobel nagu Soobel ikka. Kärbid, katid, Vutid, Ninnud-Nunnud... Aga Soobel kõige positiivsemas võtmes.

Lugu oli terviklik, maailm arusaadav ja sissetöötatud. Põhjendusi ei otsinud detailidele, sest mõnikord tuleb asju võtta nii nagu autor tahab, et nad on.

Sooblile ei saa ette heita just ülearu ilusat keelt ega kauneid, rabavaid kujundeid, küll aga on ta loonud jutu. Sellise, mis algusest lõpuni töötab. Jah, kaunis lineaarselt, aga nii lihtsa loo puhul see ei häirinud

Ootamatu julmus oli häiriv, aga töötav. See on asi, mille peale leidsin end hiljem mõtlemas. Järelikult – toimis.

Ning ka see, et vaim polnud vaimolend, vaid lihast ja luust elukas – ka see töötas. Ning kõigutamatu usk äravalitusse. Sest lihtne talumees oli saanud hakkama võimatuga – ja seega pälvinud jumala soosingu. Lihtne, loogiline selles lihtsas omamütoloogilises maailmas.

Kui Soobel valdaks paremini sõna, siis "5" saab ta vähemalt minu käest kätte küll. Praegu on selline 5miinusega ehk 4. Sest õhinat, hoogu ja julgust ses loos oli.

Kokkuvõtvalt – tõesti üks kena lugu. Mitte veel täiuslik, aga teel sinnapoole.

Teksti loeti eesti keeles

Kippusid tõesti need karvaloomad segi minema. Teinekord ehk rohkem rõhutada nende igaühe erijooni rohkem. Autoril on nad silma ees aga lugejale tuleb kõik paberil ja tindiselt ette tahuda.
Teksti loeti eesti keeles

2003. aasta märtsis olen "Algernonis" jutu "Soojuse toomine" kommentaariks mh. kirjutanud "Ei ole siin midagi ega saa ka kunagi tulema". Noh, tuleb sõnad tagasi võtta. Tuli küll midagi. Ehkki tubli 10 aastat hiljem ning pagan teab, kui kaua autor seda lugu kirjutas ja viimistles.

Lõppkokkuvõttes polegi see viimane tähtis, sest loeb vaid tulemus.

Lugu ise, mis toimub, tõsi, üpris nihestatud maailmas, on iseenesest lihtne ning ma ei saa aru neist kaasarvustajatest, kes kaebavad sündmuste raskestijälgitavuse või Soobli omamütoloogias esinevate senitundmatute olevuste rohkuse üle.

Olulisem on, et kõik mis selles loos viljakasvatajast taluperemehe turulkäimisest (kus juhtub palju ettenägematut) on, toimib, midagi ei ole puudu, midagi ei ole üle.

Võib-olla on tegu juhusliku sähvatusega (vahest juhtub, et tähed võtavad end ritta ning luuavarrest saab arkebuus), kuid oma latti on Soobel käesoleva jutuga küll väga kõvasti kergitanud.

Teksti loeti eesti keeles

 

Jutu tegevus on tuhandeid aastaid enne jutustuses „Väikses majas raudtee ääres“ toimuvat. Kosmoselende ei tehta, valitseb keskaeg. Peategelaseks on inimesed, kes kasvatavad (kodu)katte söögiks, kuigi viimased on rääkivad-tundvad olendid. Tuultejumalanna Aahe teenriteks on majed, rohtlahaldjad, kes meenutavad antiloope, kuid on kiskjad. Selles jutus ei selgu, et ka majed on mõistusega liigiks. Planeet Ge põhjaosades valitsevad hiiglaslikud laanekatid, aga nendega ei puututa siin kokku.

Jutt on märksa seikluslikum ja põnevam, kui „Väikses majas raudtee ääres“, kuid siin on minu maitse jaoks liialt palju seiklust liiga tihedas vormis ja maailmale on vähem tähelepanu pööratud. Hindaksin heaks ja lisan plussmärgi.          

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: oktoober 2022
september 2022
august 2022
juuli 2022
juuni 2022
mai 2022

Autorite sildid: