Kasutajainfo

A. E. van Vogt

26.04.1912-26.01.2000

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· A. E. van Vogt ·

The World of Null-A

(romaan aastast 1948)

ajakirjapublikatsioon: «Astounding Science Fiction» 1945; august - oktoober [pealkirjaga «World of A»]
Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
1
0
0
Keskmine hinne
3.5
Arvustused (2)

Kirjaniku üks kuulsamaid ja vastuolulisemaid teoseid. Selle romaani puhul kehtib tõdemus, et "ilu on vaataja silmades", täiel määral. Osad arvustajad leiavad siit lisaks muudele väärtustele prohvetlikke ennustusi (kloonimine, terraformimine, teleportatsioon), osad (Damon Knight) ainult vigu.

Teose peategelane, Gilbert Gossayne, on just saabunud hotelli et osa võtta mängust (mängu võitja saab õiguse liituda eliidiga Veenusel), kus aga talle endalegi ootamatult paljastatakse, et ta esineb vale nime all. Gilbert jõuab põgeneda, enne kui söed jalge all päris tuliseks lähevad. Edasi järgneb üsna arutu trall, mille käigus Gossayne jõuab surra ja uuesti ellu ärgata (sealjuures teisel planeedil). Kahe ajuga peategelane on van Vogtile tüüpiliselt üliinimene, seekord uudset mõtlemistehnikat kasutav, mis annab talle tavainimestega võrreldes suuri eeliseid.

Teos tegi palju ära üldise semantika nime all tuntud (pseudo)teaduse populariseerimisel ja on vist siiani enimmüüdud ulmeraamat Prantsusmaal, kuid minu jaoks liigitub ta pigem nende hulka, mille van Vogt on oma segastematel hetkedel kirjutanud.

Teksti loeti inglise keeles

Kas Gilbert Gosseyn on 1940. aastate Jason Bourne? Mees ei tea kes ta on, ja see tõik ei tule romaanile kasuks, nagu ka malekujundi liigne tarvitamine, kangelase kalduvus vestluspartnereid kinni siduda ja suutropistada jms. Üldise semantika kudumine teksti lõime on teisalt huvitav. Veenuse puud samuti. Kokkuvõtvalt ei ole The World of Null-A päris samal tasemel Isheri sarjaga, seega neli miinusega.
Teksti loeti inglise keeles
x
Erkki Toht
24.09.1974
Kasutaja rollid
Viimased 25 arvustused:

Romaan koosneb kahest osast. Esimese osa sündmustik kulgeb 1979. aasta Odessas. Teine osa leiab aset 1987. aastal Ukraina sisemaal ja surnutemaal. Malaja Glušatvõib pidada traumaromaaniks. Selle tegelased kogevad isiklikke traumasid või põhjustavad teistele traumasid. Isiklike traumade kõrval ja taustal on ka suuremad, tervet Ukraina ühiskonda puudutavad traumad, nagu reisilaev „Admiral Nahhimovi“ uppumine Mustal merel 1986. aastal, samal aastal toimunud Tšernobõli tuumaõnnetus ning Nõukogude–Afganistani sõda 1979—1989, mida põgusalt puudutatakse.

 

Esimese osa üks huvitavamaid tegelasi on karpaadi malfar Stefan Romanjuk. Autor annab malfarile siiski vähe tekstiruumi. Kõige rohkem saab esimeses osas ruumi SES-2 (sanitaar-epidemoloogia jaam) nimelise osakonna juhataja Jelena Petrištšenko, kelle töö- ja eraelu saab mitutpidi valgustatud. Olulised tegelased on veel SES-2 töötaja Vassili Basargin ja karjääriametnik Lev Semjonivitš. Viimane osutub teise osa tegelase Jevgeni teatavaks teisikuks. Romaani teises osas saabki kõige rohkem tähelepanu laevandusameti karjääriametnik Jevgeni, kelle isiklik trauma leiab kirjeldamist juba esimese osa lõpus. Raamatuhuviline registraator Inna Breslavskaja ilmub horisondile romaani teises osas, kuid ta sarnaneb mõneti esimese osa Jelena Petrištšenkole. Teise osa iseäralik tegelane on Lebedev.

 

Selle üle, kas läbitöötamata trauma kipub korduma, Malaja Glušategelased ei arutle. Mälestused on siin küllalt olulised. Isiklike mälestuste võrdlemine teiste inimeste ja ühiskonna üldiste traumadega, näib aitavat tegelastel mõista oma osa elus uues olukorras. Suunduda tulevikku muutununa või jääda mineviku kummituste kütke on siinkohal olemas võrdsete võimalustena . Inna ja Jevgeni näol näitab autor lugejale kahte erinevat suhtumist traumasse. Kahe tegelase erinevad vaatenurgad ilmnevad juba nende teekonnal surnutemaale.

 

Teksti loeti vene keeles