Kasutajainfo

Rudyard Kipling

30.12.1865-18.01.1936

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Rudyard Kipling ·

Viirastuslik rikša

(kogumik aastast 2003)

eesti keeles: Tartu «Fantaasia» 2003

Sisukord:
Hinne
Hindajaid
0
1
4
0
0
Keskmine hinne
3.2
Arvustused (5)

Minu meelest on see kogumik paras haltuura: 4 juttu, 80 lehekülge, 150 krooni. keskpäraste juttude kvaliteet pole kooskõlas hinnaga, mida küsitakse. Aga jätame hinna kõrvale. Miks ei võinud teos kopsakam olla? Kuuldavasti oli tegu mingi tehnilise tööõnnetusega ja eks tegijal juhtub, aga see saab olla ainult selgitus, mitte vabandus. Järelsõnas ütleb Kiplingi-fännist toimetaja, et ta tahaks selliseid kogumikke veel kokku panna. No ära sellist küll pane. Pane selline, kus oleks vähemalt poole rohkem tekste ja ehk leiad nende "kümnete ja kümnete" Kiplingi kirjutet ulmejuttude hulgast midagi kobedamat. Järgmisele kogumikule võiksid sisukorra ka juurde lisada.

Nimilugu ja "Mu enda tõestisündinud vaimulugu" on sellised küllalt kahvatud kummitusjutud, ainsaks väärtuseks teadmine, et autor ei flirdi talle tundmatu eksootikaga, vaid on paigutanud sündmused talle tuntud autentsesse India atmosfääri. "Morrowbie Jukes" on iseenesest huvitava idee ümber keerlev jutt, mis vääriks aga romaani mõõtu. Peategelane kihutab öösel hobuses seljas poolkaarekujulise liivadüüni põhja, mida liivaga katmata küljest piirab jõgi. Liivavallist üles ei pääse, jõel passib aga laev püssimeestega. Düüni keskel elab kummaline kogukond surmale määratud olevusi. Isegi väga lühikese jutu jooksul on Kipling suletud ühiskonna põhijooned selgelt visandanud, aga süveneda muidugi pole jõudnud. "Kauneim lugu maailmas" pole ka ei liha ega kala. "Kauni" loo keskmes on nooruke pangaametnik, kes üritab flirtida kirjandusega, ehkki on loll kui lauajalg. Aeg-ajalt näeb tüüp mälestusi oma eelmistest eludest, muu hulgas galeeriorjana ja Erik Punase laeval, mida tema tuttav üritab kirja panna, et siis loost müügihitt teha.

Kogumikku on minu meelest sattunud tekstid, mis pole kestnud üle aja. Kirjutamise ajal võisid nad ju haaravad olla (milles ma ka kahtlen), aga praegu tuleb juba latti kõvasti alla lasta, et neid kiitma hakata. Ma ei laienda seda hinnangut kogu Kiplingi loomingule - millega ma eriti tuttav ei ole -, sest vähemalt "Marduses" ilmunud "Mark of the Beast" oli täitsa kompvek.

Teksti loeti eesti keeles

Kuigi lugude keskmine annaks vabalt nelja kokku, panen ma kogumikule kui tervikule ikkagi kolme. Ei salli ma selliseid asju, kui võetakse suhteliselt kuulsa, kuid ununema hakanud autori täiesti tundmatud ja keskpärased jutud ning määritakse need lugejale päris soolase hinnaga pähe. Oleks võinud ikka rohkem pingutada või siis üldse pingutamata jätta.
Teksti loeti eesti keeles

Lugude hinded annaksid jah nelja, aga valik pole suurema asi, tõlge kah mitte ja toimetajatöö pole veel nii hull kui Howardi Aed täis hirmu puhul. Saab kolme ära kyll - ja see on heatahtlik hinne.
Teksti loeti eesti keeles

Kui nüüd jätta kirjastust kottimata selle eest, et vihiku eest raamatu hinda küsitakse, on minu arvates tegemist väärt lugemismaterjaliga. Esiteks, Kipling ei hakka ununema, kui just haugi mäluga tegu pole, teiseks on too ülemöödunud sajandi jutustamisstiil hea autori käes kui sõõm värsket õhku peale igasuguste moodsa aja tellisekäkkijate hektilisi tõmblusi. Kui kirjanduse mõiste sisaldab vaid arvuti- või rollimängude ümberjutustusi, kus kohe läheb andmiseks ja olulised on ainult kolli mõõtmed, siis tuleb seda kogu loomulikult vältida, muidu aga tasub korra lugeda küll.
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: juuli 2020
juuni 2020
mai 2020
aprill 2020
märts 2020
veebruar 2020

Autorite sildid: