Kasutajainfo

Arthur C. Clarke

16.12.1917-19.03.2008

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Arthur C. Clarke ·

3001: The Final Odyssey

(romaan aastast 1997)

Sarjad:
Hinne
Hindajaid
2
1
0
0
0
Keskmine hinne
4.667
Arvustused (3)

Tõeline ACC, ütleksin, et isegi "tavaline" ACC - kõigi oma heade ja halbade külgedega. Ühest küljest on aeg ja ulme teised, kui Clarke`i tippajal (pisut naljakas on lugeda põhjalikke teaduslikult ja loogiliselt hästi paika pandud selgitusi, miks üks või teine asi sellielt toimib või nii peaks minema), teiselt poolt annan ma talle palju andeks selle eest, et raamatus toimub midagi sellist, mida ta ise nimetab "deicide" - jumalatapmine - monoliit on vaid masin, hakkab veidralt käituma ja inimesed hävitavad ta. Raamat kasutab võimalustmööda samu tegelasi ja ideid, mis kõik odüsseiad, kuid ACC käib nendega vabalt ringi, vastates sellekohastele etteheidetele (järelsõnas) "It`s fiction, stupid!" Aasta on 3001, ja esimesest osast tuntud Frank Poole on tagasi - laev, mis püüab avakosmosest jääd ja suunab selle Veenusele kukkuma (et planeedile vett viia ja kliimat muuta), leiab ta avakosmosest triivimast ja ta õnnestub ellu äratada. Muidugi jõuab ta lõpuks inmeste asundusse Ganymedesel. Koos tema leidnud tähelaeva komandöriga, kellega on sõbraks saanud, mõtlevad nad välja viisi, kuidas kellelegi ütlemata üks süstik - Falcon - pihta panna ja Frank maandub Europal, mis on olnud inimestele suletud tuhat aastat (ühest hädamaandumisest nad teavad, et seal on elu) ning saab kontakti David Bowmani ja HALiga, kes on saanud osaks monoliidist. Mis täpselt juhtub, lugege ise. ACC kinnitab, et raamat on ta "solo job" ning hea on märkida, et vanameister on ikka veel vormis.

Paar aastat peale lugemist muudetud hinne 4 -> 5. Raamat, mis tasub ka ülelugemist ;-)

Teksti loeti inglise keeles

Eks ta üks kompilatsioon ole. Aga vähemalt enamjaolt Clarke`i enda varasematest (loe: noorepõlve) mõtetest. See tegi veidi kurvaks, pikk elu ja uued ideed ainult üsna algul. OK. See oli juba norimine. Lugesin seda raamatut kunagi Põhja-Norras välitöödel ja võibolla mõjutasid mu hindamist looduslikud olud, aga mingi avaruse ja mastaapsuse tunde saab Clarke´i lugedes alati kätte.
Teksti loeti inglise keeles

Kui oleksin seda romaani hinnanud paljude aastate eest kui eraldiseisvat teost, poleks ta "viit" saanud. Nüüd, lugenud järjest läbi kõik neli odüsseiat, leian, et see viimanegi on Clarke mis Clarke. Ma teen vahet ulme ja fantastika vahel. Ulmesse kuulub igasugu alamliike, mida ma ei loe (kuid ei mõista hukka ;)). Fantastika on küll termin, mida tänapäeval ei taheta kasutada, aga mis siis. Määratlen seda kui kirjandust, mis kujutleb võimalikke tulevasi maailmu ja üritab mõista, kuidas need saaksid ringi käia. 
Clarke on selle alamžanri väärikas esindaja. Ja Asimov (hakake vaidlema, kui tahate). Ja Hal Clement. Ja Ivan Jefremov. Tänapäevast muidugi Andy Weir, kelle annet ma hindan igati Clarke'i omaga võrdseks.
Ega nüüd teose sisust saanud midagi räägitud, kuid seda parem. Lugege ise.
 
Teksti loeti mitmes erinevas keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: mai 2022
aprill 2022
märts 2022
veebruar 2022
jaanuar 2022
detsember 2021

Autorite sildid: