Kasutajainfo

Jack McDevitt

14.04.1935-

Biograafia Bibliograafia

Teosed

· Jack McDevitt ·

A Talent for War

(romaan aastast 1989)

Sarjad:
Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
2
4
1
0
0
Keskmine hinne
4.143
Arvustused (7)

Raamat sellest, kuidas peategelane viib lõpule hukkunud onu töö - otsib tõde kaks sajandit tagasi surnud inimkonna suurima kangelase kohta. Kuivõrd autor tegeleb rohkem inimeste, kui tehnikaga, samas aga lähtub kaasaja tasemest ja arengusuundadest, on tulemus meeldivalt usutav (loomulikult *tänaste* ettekujutuste põhjal). Raamatus on tohutu hulk huvitavaid tegelasi (enamik neist küll üle 100 aasta surnud), pisut värvitud olid vaid paar kena daami, kes tal taustal sekendasid. Tegemist ei ole seiklusjutuga, kuigi siin on piisavalt põnevust, saladusi ja paar laipa; actioniks läheb alles lõpus. See on lugu inimestest ja inimkonnast - konföderatsiooni kujunemise lugu võib olla kasvõi allegooriline EU lugu. Hea raamat. Nelja sai esiteks aastaarvudega vassimise eest - pea igal planeedil oli oma ajaarvamine, kusagil polnud seoseid - samas on lugu ehitatud ajaloos tuhnimisena! Teiseks tahtis autos iga hinna eest üllatada, nii et kaks viimast lehekülge on julgelt raamatu viletsaimad.
Teksti loeti inglise keeles

Teos on parem, kui Hercules Text, kuigi t2iusest j22b jah puudu, eriti just t2nu oma l6pule. Samas aastaarvudega vassimise osas oli lugu p2ris meeldiv: olin rahul sellega, et ei olnud mingeid koondtabeleid ja t2pset seletust, kus ja kudias aega arvati... just nagu oleks t6epoolest tegu tuleviku ajaloolasega, kel see k6ik nii selge, et seletada ei ole vajagi. Ei, oleks ju imelik, kui praegusaegses kriminullis autosse istuv peategelane hakkaks seletama sisep6lemismootori t88 p6him6tet. Konf8deratsiooni teke ja enne seda v2ikeriikide v6itlus (ja nende s6tta sattumine) on aga nii t2nap2eva maailma poliitikat meenutavad, et autorit peab teose eest t2nama. Oot, autor oli ameeriklane? Seda enam ei oleks taolist m6istmist v6inud oodata, seda v6ltspaatose ja patriotismi katte alla tungimist. Ameeriklased tavaliselt nii ei tee. Nad ei paljasta oma riigi vigu, omaenda pahesid ja nii edasi ja nii edasi. See autor aga toimis nii. Tal on 2kki poolakad v6i tshetsheenid esivanemateks?
Teksti loeti inglise keeles

Kui ma peaks koostama irratsionaalsetel põhjusel tohutult hinge läinud ja pööraselt meeldinud ulmeromaanide esikümne, siis just käesolev romaan pääseks sellesse eliitgruppi, kus on hetkel ees ootamas Zelazny «Täna valime nägusid» ja Robin Hobbi «Salamõrtsuka õpilane». Juhin tähelepanu, et tegu pole mingi objektiivse valikuga, mille ma maailma absoluutse tipu väidaks olevat, vaid just subjektiivselt enimmeeldinud teostega.

Jack McDevitti «Sõjaline talent» on selline kriminaalse intriigiga ja detektiivromaani võtmes kirjutatud lugu inimestest ja valikutest, mida sunnib tegema sõda. Ja loomulikult ka sõjast. Ning kangelaslikkusest.

Ja sellest kui raske on milleski sotti saada paarsada aastat hiljem legendaarseks muutunud sündmuste ja isikute küsimuses. Et mis siis paari sajandi eest, inimkonna saatuse otsustanud sõjas tegelikult juhtus, kuidas käitusid väejuhid, mis ajendeil ja mis pärast sai. Kuigi sündmustik on laias laastus teada ka koolilastele, selgub asja uurima hakkavale Alex Benedictile, et pole midagi segasemat ja hämaramat ja valitsuse poolt varjatumat, kui seesama kuulsusrikas ajalugu.

Üsna paranoidse süzhee arenedes põrkub Benedict iga uut juhtlõnga leides lõpuks jälle otsekui betoonseina vastu. Asjaga seotud olnud inimestega seotud olnud inimesed justkui ei julge talle midagi rääkida, dokumendid lähevad kaotsi, mitu korda tungitakse Benedicti majja ja arvutisse...

Noh, lõpuks lugejate ees siiski see traagiline lugu inimsaatustest ja ohverdustest ning suurimatest võimalikest ohverdustest lõpuks lahti rullub. Ja loomulikult ei seisne lahendus milleski nii primitiivses, nagu «the history is written by those who hanged the heroes».

On kenasti elavaks kirjutatud karakterid ja maailm, lehekülgi pöörama sundiv faabula, on armastust, madinat, on ka sõja järellainetus.

Erinevalt Atsist ei häirinud mind see eri maailmade ajaarvamise erinevus ega ka viimaste lehekülgede väike puänt sugugi. Kõik oli täpselt nii nagu peab. Romaan, mis nagu eelpoolmainitudki, kuulub ilmselt igavesele korduslugemisele.

Teksti loeti inglise keeles

Üldiselt mulle kriminullid ja põnevikud ulmelises kuues ja ilma selleta meeldivad ning see romaan ei ole erandiks. Loetav teos oli... ei mäleta, et oleks olnud tahtmist lugemist pooleli jätta, aga samas pole aastate jooksul kordagi tekkinud soovi raamatut uuesti lugeda.
Teksti loeti inglise keeles

Asi algab sellest, et üks tuleviku arheoloog läheb kosmoses koos ruumihüpet sooritanud laevaga kaotsi. Kuidagi näed läks meelest maha, kas Alex oli kadunud Gabe`i õe- või vennapoeg. Igatahes saab ta oma onult päranduseks lahendamist vajava mõistatuse, suure maja teisel planeedil, veelgi suurema varanduse (nagu selgub natuke hiljem) ja mingi mõttes tähelaeva piloodi. (Chase`i nagu sõna otseses mõttes päranduseks on raske lugeda, kuid ometi oli Gabe Benedict`i surm see, mis need kaks kokku viis.)

Loo taustaks on inimkonna maailmasid hõlmav Konföderatsioon ja rivaalitsev Asyyur`i telepaatilise rassi tsivilisatsioon, mida inimesed enamasti põlglikult tummadeks nimetavad. (Vägisi tekitab assotsiatsioone teemadel kahvanöod, punanahad, neegrid, pilusilmad, rätipead jne...) Kunagi ca. kakssada aastat tagasi oli sõda inimeste maailmade ja Asyyuri vahel. Inimkond oli siis killustunud väikesteks riigikesteks ja mõned neid moodustasid meeleheitliku vastupanuliikumise, mille eesotsas olid vähesed kangelased.

Tasa ja targu, kannatlikult justkui puslet kokku ladudes talutab McDevitt oma lugejad koos minajutustajast Alex Benedictiga läbi selle mõistatuse, mis onu Gabe talle pärandas: artefakt, mille leidmine muudaks ajalugu. Mitte üksnes seda, kuidas inimesed ajalugu vastupanust ja Konföderatsiooni sünnist mäletavad, vaid ka seda, kuidas inimkonna ajalugu edasi kulgeks.

See oligi loo juures peamiseks miinuseks, et kuskil keskpaigas sai tempo otsa. "Surnud punkti" ületamise järgselt aga hakkas uuesti ilusasti põnev. Seega on kokkuvõttes tegemist tõesti (väga) hea raamatuga, kuid mitte suurepärasega.
Teksti loeti inglise keeles

Olin selle teose juba paar aastat tagasi oma lugemisnimekirja lisanud ja ootused olid lugema asumisel üsna kõrged. Tuleb tunnistada et ootused päriselt ei täitunud. Alguses püsti pandud intriig tundus küll huvitav, kuid miskipärast oli nii et mida kaugemale lugu edenes seda väiksemaks mu huvi asja vastu kahanes. Lõpuni lugema ennast just päris sundima ei pidanud, aga loo lõppedes jäi üle vaid raamat õlgu kehitades kõrvale panna ja unustada.
Teksti loeti inglise keeles

Eelarvustajatele on mul vähe lisada. Väga suurt vaimustust see romaan minus ei tekitanud ja sündmustik kippus natuke venima, samas iseenesest korralikult kirja pandud - sellest ka hinne.
Mis 1989. aastal ilmunud romaanis silma torkas, oli ajaloouurimise viis - lõputud tuhnimised kuskil raamatukogudes ja arhiivides. Mingid "mälukristallid" tekstis küll vilksatasid, ent ilmselt ei osanud McDevitt natuke üle kolmekümne aasta tagasi ajalooallikate massilist digiteerimist ette näha, nii et kirjeldatud uurimistöö mõjub veidi anakronistlikult isegi aastal 2020, saati siis ülikauge kosmosetuleviku kontekstis. Romaani õhustikus on midagi tugevalt 19. sajandile omast ja eks meenutab ka Alex Benedict anakronistlikul moel natuke viktoriaanliku ajastu härrasmehest harrastusajaloolast. 
Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: aprill 2021
märts 2021
veebruar 2021
jaanuar 2021
detsember 2020
november 2020

Autorite sildid: