Kasutajainfo

Franz Kafka

3.07.1883-3.06.1924

Teosed

· Franz Kafka ·

Die Verwandlung

(jutt aastast 1915)

ajakirjapublikatsioon: «Die weissen Blätter» 1915; oktoober
♦   ♦   ♦

eesti keeles: «Metamorfoos»
Franz Kafka «Aruanne akadeemiale» (««Loomingu» Raamatukogu» 1962; nr. 40)

Tekst leidub kogumikes:
Hinne
Hindajaid
0
1
0
0
2
Keskmine hinne
2.0
Arvustused (3)

Kuulasin autoga sõites juhuslikult alla tõmmatud audioraamatut.Tunne on selline nagu oleks kaks tundi vähehaaval kareda köiega poodud. Nii protsess kui tulemus on ebameeldiv. Teoreetiliselt saan aru, et kellegile võib puht intellektuaalset mõnu valmistada viis kuidas ühte juttu on kokku pandud nii palju mõttetut, seosetut, tühist, igav-ebameeldivat ja inimlik-eemaltetõukavat aga mina see ei ole.Sisuliselt siis jutustatakse, kuidas üks ukselt uksele müügiagent ühel hommikul ärgates avastab, et tema keha on muutunud hiiglasliku kõnevõimetu keldrikakandi omaks, muudatus mille põhjusele osalised sekunditki ei mõtle. Perekond ei püüagi temaga suhelda ja hoiab teda oma toas mingil määral elus.
Teksti loeti inglise keeles

Kafka kui üksiknähtuse võiks ju välja kannatada. Oli siuke ebaadekvaatne nooruk, käisid tal veidrad mõtted ja pani neid kirja. Noh, juhtub. Ma saan isegi aru, miks mõned nõuka ajal Kafkat kiitsid – no et võis ju tunduda, et elu ongi absurdne ja olukord väljapääsmatu ja miskid bürokraadid valitsevad. Mõni teine luges eksistentsialiste ja sai neist samasuguse masohhistliku kaifi jne – võta üks ja viska teist. Kahju, mida kafkasus on (muuhulgas ka meie) kirjandusele teinud, on siiski laialdasem. Kuna mõned imeliku arusaamisega inimesed hakkasid Kafkat pidama arvestatavaks kirjanikuks, siis tekkis loomulikult ka väikesi kafkasi. Ja kui nad peavoolu kirjandusse ära ei mahtunud – ja kuidas saanukski? – siis hakkasid erilised veidrikud neid kafkalaadseid nähtusi vahel lausa ulmeks pidama. No ma tõesti ei saa aru, kuidas on võimalik näiteks Mehis Heinsaart kirjanikuks pidada. Hea küll, prosaistiks pidada – võibolla on tal häid luuletusi.
Teksti loeti eesti keeles

Võõrandumise teema ei piirdu ju nõukogude inimestega. Meil siin kiputakse vahel arvama, et ainult Nõukogude Liidus tunti ennast üksijäetuna või arusaamatute jõudude meelevalda sattununa. Kui ulmekirjanduse teemaks on kohtumine võõra ning tundmatuga, siis Kafka, Sartre jt. kirjutavad sellest, mis tunne on siis, kui selleks võõraks ja tundmatuks osutub maailm, mis justkui peaks oma olema.

Kui kafkakestest rääkida, siis Heinsaar muidugi pole ka õige eksistentsialist mitte, vaid rohkem selline sokkikuseja-lippusittuja tüüp koos Kivastiku ja Meelega. Eksistenistalismi tootmiseks ei piisa siiski lihtsalt sellest, et võimalikult palju rõvedaid ja vastuolulisi detaile kokku ajada.

Konkreetselt "Metamorfoosist": seda, et inimene muutub millekski ülejäänud ühiskonnale vastuvõetamatuks ise seda eriti adumata ja enda meelest ikka oma asja edasi ajades nagu tavaliselt, tuleb ju 21. sajandi Eestiski vahel ette. Teos ise muidugi on tänapäeva lugeja jaoks kaotanud nii mõndagi oma rabavusest - kirjutati see ju siiski I maailmasõja eelse kadunud maailma jaoks, mis polnud küll enam unine Biedermeier, aga siiski veel kaunikesti enesega rahulolev, väikekodanlik-perekondlik, neljanda käsu keskne (mida muuseas illustreerib ka fakt, et firmajuht ise tuli sissemaganud töötajat üles ajama - kahtlemata lugupidamisest tema vanemate suhtes) ja minevikku vaatav. Huvitaval kombel tundub, et meie oleme 20 aastaga jutustuse sihtrühmast palju kaugemale liikunud kui lääne-eurooplased - paljudes maades pole peategelase sarnased vanematekodust lahkumiseks ja iseseisvaks eluks võimetud isendid mingi haruldus.

Vähem kafkalik kirjanik kui Kafka kirjutaks näiteks sellest, kuidas 20-aastane ärkab 85-aastasena ning püüaks kuidagi aru saada, kas ta on 65 aastat maganud, kas nägi öösel und, et on 20-aastane või näeb praegu und, et on 85 ja peaks midagi tegema, et üles ärgata. Kafka peategelane muutus sitasitikaks ja ei püüagi millestki aru saada - sellepärast ta Kafka ongi, võtke või jätke.

Mulle isiklikult meeldib "Protsess" rohkem ja seetõttu on hinne "neli".

Teksti loeti eesti keeles
Uudised

2018-08-21 * autorite lisamine teosele võiks nüüd toimida.

2018-08-21 * Sulbi nõudmisel sai kommentaar ära vahetatud.

2018-08-30 * Sisukorra muutmisel otsing töötab... vähemalt veidi paremini.

2019-07-16 * minimuudatus - kui teost on üldse esimest korda arvustatud, näitab arvustust "kuldselt"; ühtlasi on "viimati vaadatud arvustuste" paneelil kohe näha ka arvustuste kogus.

2019-10-03 * minimuudatus - kasutajavaade võimaldab limit parameetrit.

Baasi kasutamine

Siia tuleb ühel hetkel väike juhend (või midagi muud).

Sulbi nõudmisel tuli siia uus kommentaar kirjutada:
Jah, ei ole valmis. Ei, ei tea millal saab valmis. Kui soovid abi pakkuda, võta ühendust.

Probleemide ja ettepanekute korral kirjutage: baas@ulme.ee

Lisavahendid:

Viimaste kuude arvustused: detsember 2019
november 2019
oktoober 2019
september 2019
august 2019
juuli 2019

Autorite sildid: